REKLAMA

2115445369 views

REKLAMA

2115445367 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaGrecja wystąpiła o przedłużenie o 6 miesięcy programu pomocy

Grecja wystąpiła o przedłużenie o 6 miesięcy programu pomocy

-

Rząd Grecji formalnie wystąpił o przedłużenie o sześć miesięcy międzynarodowego programu pomocowego uzgodnionego ze strefą euro – poinformowało w czwartek źródło rządowe w Atenach. Otrzymanie wniosku potwierdził szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Jednak po przedłużeniu programu warunki, na których pomoc ma być dostarczana, mają się różnić od obecnych zobowiązań Grecji – informuje Reuters. Agencja AFP pisze, że Ateny chcą przedłużenia programu, by zapewnić sobie krótkoterminowe finansowanie, zanim powstanie kompleksowy program reform.

REKLAMA

Wniosek Grecji przeanalizuje w czwartek po południu grupa robocza strefy euro.

“Otrzymałem grecki wniosek o sześciomiesięczne przesłużenie” programu – napisał na Twitterze szef eurogrupy. Nie podał jednak szczegółów dotyczących warunków, jakie stawiają Grecy.

Dijsselbloem ogłosił też, że w piątek po południu odbędzie się posiedzenie eurogrupy. Ministrowie finansów strefy euro postanowią, czy przedłużyć program pomocowy dla Grecji.

Kraje eurolandu dały w poniedziałek Grecji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, który wygasa 28 lutego. Strefa euro ostrzegła, że w przeciwnym wypadku Ateny nie otrzymają dalszych pożyczek. Władze w Berlinie podkreślały, że przedłużenie programu jest nierozerwalnie związane z wdrażaniem reform w ramach aktualnego planu ratunkowego, który obowiązuje od 2010 roku.Z ostatnich wypowiedzi rządu greckiego wynikało, że propozycja Aten nie będzie zawierać ostatnich środków oszczędnościowych, których władze greckie nie chcą wprowadzać, np. podwyżki VAT czy złagodzenia prawa pracy – pisze AFP.

W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem. Nowy rząd w Atenach chce teraz tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) dotychczasowego programu pomocowego.(PAP)

fot.Yannis Kolesidis/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116674455 views

REKLAMA

REKLAMA

2116674654 views

REKLAMA

REKLAMA

2118471023 views

REKLAMA

2116674761 views

REKLAMA

2116674846 views

REKLAMA

2116674934 views