REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarka"FP”: tania ropa testem dla opłacalności wierceń w USA

„FP”: tania ropa testem dla opłacalności wierceń w USA

-

Cena baryłki ropy w granicach 40-50 dol. jest „poważnym testem” dla opłacalności niektórych operacji wydobywczych w Stanach Zjednoczonych – ocenia w komentarzu portal „Foreign Policy” („FP”).

Zauważa on, że w odróżnieniu od innych, niekonwencjonalnych surowców energetycznych jak np. roponośne piachy w Kanadzie, amerykańska produkcja ropy z łupków bitumicznych wymaga ciągłego wiercenia nowych odwiertów dla utrzymania poziomu produkcji.

REKLAMA

„FP” cytuje firmę Baker Hughes, która w piątek poinformowała, że średnia liczba szybów wiertniczych przypadających w USA na jedno pole zmniejszyła się w ub. tygodniu w najszybszym tempie od 2009 r. Firmy eksploatujące formację geologiczną Bakken w Płn. Dakocie są na granicy rentowności – donosi portal.

Bank Goldman Sachs ocenił, że jeśli ceny ropy będą niskie, to produkcja w USA obniży się w II. półroczu 2015 r. Agencja Informacyjna ds. Energii rządu USA przewiduje, że obniżka cen może zaszkodzić produkcji, ale tylko w niewielkim stopniu.

Według „FP” eksploatacja ropy z łupków bitumicznych ma największy wpływ na wzrost gospodarek lokalnych i zatrudnienie w Płn. Dakocie, Alasce, Oklahomie i Teksasie. Od kondycji firm energetycznych w tych stanach zależą pośrednio inne sektory ich gospodarki.

„W ostatecznym rozrachunku, o tym, jakie będzie ryzyko taniej ropy dla gospodarki USA będzie zależało od tego, czy konsumentom dopomoże w większym zakresie niż zaszkodzi producentom” – zaznacza komentarz.

„Foreign Policy” sądzi też, iż tania ropa może skłonić „Fed” do wydłużenia polityki wspierania gospodarki pompowaniem w nią taniego pieniądza, co – jak przestrzega – nie jest wolne od niebezpieczeństw – ponieważ groziłoby jej tym twardszym lądowaniem w 2016 r. i zbiegłoby się z wyznaczonymi na ten rok wyborami prezydenckimi. (PAP)

fot.Andy Rain/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097852155 views

REKLAMA

REKLAMA

2097852391 views

REKLAMA

REKLAMA

2099648783 views

REKLAMA

2097852536 views

REKLAMA

2097852638 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097852749 views