REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Fed: spowolnienie na świecie zagraża gospodarce USA

Fed: spowolnienie na świecie zagraża gospodarce USA

-

Spowolnienie w światowej gospodarce oraz umacniający się dolar zagrażają ożywieniu gospodarki amerykańskiej – ocenił Fed w raporcie z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

“Część członków FOMC oceniło, że wzrost w gospodarce USA może być wolniejszy od oczekiwań, jeśli wzrost w gospodarce światowej ulegnie spowolnieniu silniejszemu od prognoz” – napisano.

REKLAMA

FOMC (Federal Open Market Committee) to Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku. Jest odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej, nadzór nad operacjami otwartego rynku w USA.

Członkowie FOMC wyrazili również obawy, że spowolnienie gospodarcze oraz niska inflacja w strefie euro mogą doprowadzić do dalszego umocnienia się dolara, co z kolei może zaszkodzić eksportowi USA oraz ograniczyć dynamikę cen, utrudniając osiągnięcie celu inflacyjnego.

Fed zaznaczył we wrześniu, tak jak czynił we wszystkich komunikatach w ostatnim czasie, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez “znaczny okres czasu”.

Terminy podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nie są ściśle określone i zależą od danych makroekonomicznych – napisano w raporcie z wrześniowego posiedzenia Fed.

Amerykański Bank Centralny zdecydował we wrześniu o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 15 mld dol. miesięcznie. Fed skupuje obecnie obligacje skarbowe warte 10 mld dol. miesięcznie oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 5 mld dol. miesięcznie. Fed zasygnalizował, że zamierza ogłosić zakończenie programu luzowania ilościowego w październiku.

Fed ocenił w komunikacie wydanym po zakończeniu wrześniowego posiedzenia, że amerykańska gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie, wciąż jednak nie powróciła ona do pełnego zatrudnienia.

Z ubiegłotygodniowych danych wynika, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wzrosła o 248 tys., podczas gdy w sierpniu wzrosła o 180 tys., po korekcie. Stopa bezrobocia w USA we wrześniu wyniosła 5,9 proc., wobec 6,1 proc. w sierpniu 2014 r.

Dobre dane z rynku pracy są argumentem za ograniczaniem akomodacji monetarnej przez Rezerwę Federalną. Konsensus rynkowy wciąż zakłada, że Fed ogłosi zakończenie luzowania ilościowego pod koniec października, pierwsza podwyżka stóp procentowych ma natomiast nastąpić w połowie przyszłego roku. Część analityków ocenia jednak, że dobre dane z rynku sprawiają, iż realny staje się również scenariusz, w którym Fed może podnieść stopy już w marcu. (PAP)

fot.Matthew Cavanaugh/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks