REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaFed ogranicza wsparcie gospodarki

Fed ogranicza wsparcie gospodarki

-

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zapowiedziała ograniczenie programu skupu obligacji, którego zadaniem jest pobudzanie gospodarki USA. Giełdy zareagowały na ten długo oczekiwany ruch pozytywnie.

rezerwa federalna
Siedziba główna FED w Waszyngtonie, DC
fot.Dan Smith/Wikipedia

Bank centralny Stanów Zjednoczonych zdecydował w środę, że skala zakupu aktywów będzie ograniczona od stycznia o 10 mld dol. i będzie wynosiła 75 mld miesięcznie. Fed będzie tym samym skupował miesięcznie obligacje skarbowe warte 40 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 35 mld USD miesięcznie.

REKLAMA

Ruch Rezerwy, który może być zaskoczeniem dla wielu inwestorów, związany jest z lepszymi perspektywami gospodarki i rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. „To historyczny punkt zwrotny w największym eksperymencie polityki pieniężnej w dziejach” – oceniła agencja Reutera.

Środowa decyzja to pierwszy krok w kierunku wycofywania się z bezprecedensowo luźnej polityki monetarnej Fed.

„Jeśli napływające informacje będą potwierdzały oczekiwania FOMC, co do kontynuacji poprawy na rynku pracy oraz inflacji zmierzającej w kierunku długoterminowego celu, komitet prawdopodobnie dalej będzie stopniowo ograniczał skalę skupu aktywów” – napisano w oświadczeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku wydanym po posiedzeniu.

W swoim komunikacie po posiedzeniu Fed podkreślił, że prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe w pobliżu zera długo po tym, jak stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadnie poniżej 6,5 proc.

Inwestorzy w USA dobrze przyjęli tę decyzję. Indeksy poszły w środę w górę – S&P zyskiwał 0,8 proc. W zeszłym miesiącu bezrobocie w Stanach Zjednoczonych spadło do 7 proc., najniższego poziomu od pięciu lat.

Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA zaplanowane jest na 28-29 stycznia. Będzie to ostatnie posiedzenie z udziałem prezesa Fed Bena Bernanke, którego kadencja na tym stanowisku dobiega końca w styczniu.  Prezydent USA Barack Obama nominował na początku października na stanowisko nowego prezesa Fed Janet Yellen, dotychczasową wiceprezes Rezerwy Federalnej.

(PAP)

REKLAMA

2105203861 views

REKLAMA

2105204094 views

REKLAMA

2107000486 views

REKLAMA

2105204237 views

REKLAMA

2105204337 views

REKLAMA

2105204446 views