0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaEkonomista MFW: Reszta świata przetrwa, nawet jeśli z Grecją będzie źle

Ekonomista MFW: Reszta świata przetrwa, nawet jeśli z Grecją będzie źle

-

Olivier Blanchard fot.Jim Lo Scalzo/EPA
Olivier Blanchard fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard powiedział w czwartek, że Fundusz dalej pracuje, by zatrzymać Grecję w eurolandzie, ale “jeśli sprawy pójdą źle w Grecji, prawdopodobnie reszta świata przetrwa to dość dobrze”.

REKLAMA

Na konferencji prasowej w Waszyngtonie Blanchard przypomniał, że grecka gospodarka stanowi mniej niż 2 proc. gospodarki eurolandu, a jej finansowe i handlowe związki z resztą świata są ograniczone. “To nas uspokaja” – powiedział.

Przyznał, cytując byłego ministra obrony USA Donalda Rumsfelda, że zawsze są “unknown unknowns”, czyli nieznane rzeczy, jak “ryzyka zarażenia”, o których nie myśleliśmy, a które mogą okazać się ważne. Ocenił jednak, że obserwowana od 10 dni reakcja rynków i banków na ogłoszenie przez Grecję referendum oraz jego wyniki, czyli odrzucenie warunków dalszej pomocy, jest uspokajająca.

“Próba, jaką było ostatnie 10 dni uspokaja nas i pozwala myśleć, że jeśli sprawy potoczą się źle w Grecji – czego nie chcemy – reszta świata prawdopodobnie przetrwa to dość dobrze” – powiedział Blanchard. Zaznaczył, że w przypadku wyjścia Grecji z eurolandu, to Grecy prawdopodobnie będą cierpieć bardziej niż dotychczas. “Oczywiście dalej (…) pracujemy nad porozumieniem, które pozwoli Grecji zostać w strefie euro” – zapewnił.

Zdaniem Blancharda z greckiego kryzysu należy wciągnąć szerszy wniosek, a mianowicie przygotować się na to, że w przyszłości zobaczymy więcej “takich epizodów”, gdyż na świecie jest za dużo zadłużenia zarówno krajów, instytucji finansowych jak i firm. “Są inne potencjalne Grecje na świecie” – powiedział, odmawiając podania konkretów.

W dalszej części konferencji, gdy mówił, że obok słabego wzrostu gospodarczego to właśnie nadmierne zadłużenie jest dziś największym problemem światowej gospodarki, zwrócił uwagę, że również Portoryko przypomina nam o niebezpieczeństwie wielkiego zadłużenia. Dług publiczny tej karaibskiej wyspy stowarzyszonej z USA potroił się od 2000 roku i – jak informował apelując o pomoc pod koniec czerwca gubernator Alejandro Garcia Padilla – wynosi 72 mld dolarów.

W ogłoszonej w czwartek aktualizacji prognoz gospodarczych dla świata (World Economic Outlook – WEO) MFW przewiduje, że światowa gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,3 proc., a w przyszłym o 3,8 proc. W kwietniowych prognozach Fundusz prognozował odpowiednio 3,5 i 3,8 proc.

“Spadek aktywności w pierwszym kwartale 2015 roku, głównie w Ameryce Północnej, skutkuje niewielką rewizją w dół prognozy globalnego wzrostu na 2015 rok w porównaniu z kwietniowym World Economic Outlook” – napisano w czwartkowym komunikacie. “Niemniej jednak, podstawowe czynniki stopniowego przyspieszenia aktywności gospodarczej w gospodarkach rozwiniętych pozostają nienaruszone” – uznano.

MFW prognozuje, że wzrost w gospodarkach rozwiniętych przyspieszy z 2,1 proc. w tym roku do 2,4 proc. w przyszłym. W kwietniowym WEO Fundusz prognozował dynamikę 2,4 proc. w 2015 i 2016 roku.

Prognoza wzrostu gospodarczego dla rynków wschodzących na ten rok to 4,2 proc. wobec 4,3 proc. prognozowanych w kwietniu. Prognoza na przyszły rok to bez zmian 4,7 proc.

Z prognoz wynika, zgodnie z tym co mówił Blanchard, że grecki kryzys i ryzyko Grexitu nie zaważyły na razie na gospodarce światowej. MFW utrzymał dotychczasowe prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro – 1,5 proc., w tym we Francji – 1,2 proc. i w Niemczech – 1,6 proc. “Wydarzenia w Grecji dotychczas nie przełożyły się na jakiś znaczący efekt domina. Odpowiednie środki powinny pomóc stawić czoło ryzyku, jeśli się ono zmaterializuje” – głosi dokument MFW.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121784911 views

REKLAMA

REKLAMA

2121784932 views

REKLAMA

REKLAMA

2123581252 views

REKLAMA

2121784943 views

REKLAMA

2121784952 views

REKLAMA

2121784956 views