REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaCzęść członków Fed wciąż obawia się niskiej inflacji

Część członków Fed wciąż obawia się niskiej inflacji

-

Siedziba Fed w Waszyngtonie fot.Matthew Cavanaugh/EPA
Siedziba Fed w Waszyngtonie fot.Matthew Cavanaugh/EPA

W trakcie grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej amerykańscy bankierzy centralni zgodzili się, że zostały spełnione warunki do podwyżki stóp procentowych. Część z nich wciąż jednak wskazywała na ryzyko związane z niską inflacją w USA.

REKLAMA

Część członków Fed, która ostatecznie zgodziła się na podwyżkę stóp procentowych w grudniu, zasygnalizowała, że była to dla nich trudna decyzja ponieważ wciąż ich zdaniem utrzymuje się niepewna sytuacja inflacyjna w USA.

Z raportu z grudniowego posiedzenia Fed wynika, że w ich ocenie wzrost cen w USA może być utrudniony przez spadki cen surowców oraz umocnienie się dolara.

Jednocześnie „minutes” wskazały, że wielu członków Fed było zdania, iż długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają stabilne.

Na konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu prezes Fed Janet Yellen zadeklarowała, że proces normalizacji stóp procentowych w USA będzie przebiegał stopniowo i łagodnie. Nie jest jednak pewne jak często Fed zamierza podnosić stopy procentowe. Mediana prognoz członków Fed dotycząca poziomu stopy procentowej funduszy federalnych na koniec 2016 r. wynosi 1,375 proc. wobec 0,24-0,5 proc. obecnie, co sugeruje cztery podwyżki w tym roku.

Z notowań kontraktów na stopę procentową Fed wynika tymczasem, że rynek terminowy zakłada, że będą to raczej tylko dwie podwyżki w tym roku. Rynek terminowy szacuje, że pierwsza z nich może nastąpić w kwietniu – wynika z obliczeń Bloomberga.

W trakcie grudniowego posiedzenia część członków Fed dało do zrozumienia, że zachowają ostrożność przy dalszym podnoszeniu stóp procentowych w USA i mogą być przeciwni dalszym podwyżkom jeśli nie potwierdzą się prognozy zakładające wzrost inflacji w USA – wynika z „minutes”.

„Członkowie zasygnalizowali, że zmierzają uważnie monitorować postęp jaki będzie się dokonywał na polu inflacji” – napisano w raporcie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128632894 views

REKLAMA

REKLAMA

2128632910 views

REKLAMA

REKLAMA

2130429230 views

REKLAMA

2128632920 views

REKLAMA

2128632924 views

REKLAMA

2128632928 views