REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Chiny. Amerykańska spółka mięsna sprawdzi swoje chińskie fabryki

Chiny. Amerykańska spółka mięsna sprawdzi swoje chińskie fabryki

-

Amerykańska spółka mięsna OSI Group zapowiedziała w poniedziałek sprawdzenie wszystkich swoich fabryk w Chinach. Trwa już wewnętrzne dochodzenie w sprawie firmy Husi Food z Szanghaju, fałszującej daty produkcji na żywności, by sprzedać nieświeży towar.

 fot.STR/EPA
fot.STR/EPA

REKLAMA

Prezes i główny dyrektor w OSI Industries David McDonald powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Szanghaju, że firma przeprowadzi “radykalne zmiany” w swoich działaniach w Chinach, wliczając w to zmiany personalne na wyższych stanowiskach. OSI wydatkuje również w ciągu trzech lat 10 mln juanów (1,62 mln dolarów) na program edukacji w Szanghaju w zakresie bezpieczeństwa żywności.

Podczas weekendu OSI zapowiedziała “wycofanie z rynku” wszystkich produktów pochodzących z szanghajskich zakładów Husi Food i wewnętrzne dochodzenie w obrębie wyższej kadry kierowniczej. Fabryka w zeszłym tygodniu została zamknięta przez chińskie władze.

Skandal wybuchł 20 lipca, gdy lokalna szanghajska telewizja poinformowała, że Husi Food przepakowywała przeterminowaną wołowinę i przeterminowane kurczęta, nadając im nowe daty ważności. Towar sprzedawano następnie restauracjom sieci McDonald’s, KFC czy Pizza Hut.

Agencja kontroli żywności z Szanghaju wykryła, że Husi Food podawała fałszywe daty produkcji burgerów z wołowiny. Zostały one wyprodukowane w maju 2013 r., a na sprzedawanych opakowaniach widniała data ze stycznia 2014 r. Według agencji Xinhua sprzedano ponad 3 tys. partii z blisko 4400 partii wołowiny ze sfałszowaną datą.

Szef działu jakości Husi Food zeznał w trakcie dochodzenia, iż “mięso takie produkowano przy milczącej aprobacie wyższego kierownictwa firmy”, a naganny proceder uprawiano od lat.

Chińska policja w zeszłym tygodniu aresztowała pięć osób. Śledczy skonfiskowali też setki ton mięsa, a szef i właściciel OSI, amerykański milioner Sheldon Lavin, przeprosił za skandal w zakładach Husi Food.

Ze względu na proceder uprawiany w szanghajskiej firmie, kilka marek fast-food zrezygnowało z produktów Husi Food i zmieniło dostawców.

Skala niedoborów mięsa w chińskich restauracjach McDonald’s w Chinach w poniedziałek nie była jeszcze znana. Ten amerykański gigant ma około 2000 restauracji w Chinach. Jak pisze AFP, w pekińskich i szanghajskich restauracjach McDonald’s nie sprzedawano w poniedziałek hamburgerów, a klientom proponowano kanapki z rybą.

OSI Group ma ponad 57 zakładów w 17 krajach świata, ulokowanych w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i Wschodniej oraz w rejonie Azja Pacyfik. Produkuje m.in. wędzoną wołowinę, bekon, hot dogi, produkty drobiowe, rybne i warzywne. Należy do największych prywatnych firm w USA. Według magazynu “Forbes” w 2011 roku jej roczne dochody wyniosły 3 mld dolarów, a dwa lata później – 5,9 mld.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks