REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Amerykański biznes grozi bojkotem forum gospodarczego w Petersburgu

Amerykański biznes grozi bojkotem forum gospodarczego w Petersburgu

-

W odpowiedzi na przetrzymywanie przez Rosję w areszcie biznesmena Michaela Calveya amerykańscy szefowie firm oraz urzędnicy grożą zbojkotowaniem prestiżowego dorocznego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu – informuje we wtorek “Financial Times”.
Ambasador USA w Moskwie Jon Huntsman oświadczył, że jeśli Calvey nie zostanie zwolniony z aresztu, to nie weźmie udziału w zaplanowanym tradycyjnie na czerwiec forum. Planów przyjazdu do Petersburga w tym czasie nie ma również żaden z prezesów wielkich amerykańskich koncernów – podaje “FT”.
Moskiewski Sąd Miejski zadecydował pod koniec lutego o pozostawieniu w areszcie Calveya, założyciela jednej z najdłużej działających w Rosji firm inwestycyjnych – Baring Vostok. Inwestor, który został oskarżony o malwersacje na szkodę banku Wostocznyj, utrzymuje, że jest niewinny.Jak pisze “FT”, od czasu jego sprawy kilka amerykańskich firm odwołało swoje biznesowe wizyty w Rosji. Powodem były obawy o bezpieczeństwo swoich pracowników.
“FT” odnotowuje, że wielu amerykańskich inwestorów w Rosji jest zaprzyjaźnionych z Calveyem i jego rodziną. Do uwolnienia biznesmena wzywały też największe rosyjskie i zagraniczne gospodarcze grupy lobbingowe.
“Aresztowanie Calveya jeszcze bardziej ostudziło apetyt zagranicznych inwestorów w Rosji, już ograniczony przez geopolityczne rezultaty – takie jak wrogie relacje między Moskwą i Zachodem i wpływ sankcji nałożonych przez USA, UE i innych na Rosję za jej aneksję Krymu w 2014 roku – kontynuuje “FT”. (PAP)

Na zdjęciu: Michael Calvey
fot.MAXIM SHIPENKOV/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks