0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaAmerykanin, zwolennik integracji eurolandu, głównym ekonomistą MFW

Amerykanin, zwolennik integracji eurolandu, głównym ekonomistą MFW

-

MFW

Od września głównym ekonomistą MFW będzie prof. Maurice Obstfeld, powszechnie szanowany amerykański ekonomista, który był dotychczas doradcą ekonomicznym prezydenta Baracka Obamy. Uchodzi za zwolennika zacieśniania integracji eurolandu.

Jak potwierdziła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, Obstfeld zastąpi od 8 września na stanowisku głównego ekonomisty MFW Oliviera Blancharda, który odchodzi na emeryturę. “Jest znany na całym świecie ze swej pracy w obszarze ekonomii międzynarodowej i uważany za jednego z najbardziej wpływowych makroekonomistów na świecie” – podkreśliła Lagarde.

REKLAMA

63-letni Obstfeld jest profesorem ekonomii na prestiżowym Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Był konsultantem i doradcą wielu rządów i banków centralnych na całym świecie. Ostatnio pracował jako członek Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta USA.

Jest autorem licznych prac i artykułów poświęconych kryzysowi finansowemu, polityce monetarnej oraz światowym rynkom kapitałowym. Przede wszystkim znany jest jednak jako współautor dwóch bardzo poważanych podręczników na temat ekonomii międzynarodowej, które są powszechnie używane na czołowych uniwersytetach.

Jeden z nich napisał z laureatem Nagrody Nobla Paulem Krugmanem, felietonistą dziennika “New York Times”, a drugi z profesorem Harvardu i byłym głównym ekonomistą MFW Kennethem Rogoffem. Obie te książki, jak podkreślają komentatorzy, reprezentują dość odmienne poglądy na jeden z najbardziej gorąco dyskutowanych obecnie tematów gospodarczych: jak rządy powinny stymulować wydatkami wzrost gospodarczy w kontekście rosnących deficytów budżetowych i zadłużenia.

Zdaniem eksperta z Peterson Institute of International Economics Jacoba Kirkegaarda pokazuje to, że Obstfeld ma “wrodzoną ponadpartyjność” (bipartisanship), jeśli chodzi o podejście do oszczędności oraz stymulowania wzrostu. “To pokazuje, że nie podchodzi do tych kwestii z nagromadzonymi wcześniej bagażem” – powiedział cytowany na blogu “Wall Street Journal” Kirkegaard.

W przeszłości, jak przypomniał “WSJ”, Obstfeld ostrzegał przed ryzykiem, że kraje nadmiernie zadłużone mogą utracić kontrolę nad swoimi finansami, gdyż ich sytuacja budzi obawy inwestorów oraz podwyższa koszty finansowania zewnętrznego. Jednocześnie wyrażał też przekonanie, że dług Grecji jest “nie do utrzymania” i mówił, że lepiej będzie dla strefy euro, jeśli Niemcy nie będą wymagać zbyt trudnych reform gospodarczych w zamian za ratowania tego kraju.

Jego zdanie będzie szczególnie ważne, gdyż MFW jest obok strefy euro jednym z wierzycieli Grecji i uczestniczy w programach naprawczych tego kraju.

Obstfeld uchodzi za znawcę i zwolennika integracji eurolandu. Jego publikacje dowodzą, że śledzi rozwój wspólnej waluty od dawna, od czasu gdy euro było jeszcze w fazie projektu. “Ostrzegał przed problemami, jakich doświadcza dziś euro. Może gdyby europejscy politycy słuchali go dziś, mniej kłóciliby się w sprawie tego, jak powinna działać unia walutowa” – napisał komentator Bloomberga Leonid Bershidsky.

W opublikowanym z 2013 roku eseju pt. “Finanse w centrum uwagi: niektóre wnioski z kryzysu euro” Obsfeld przekonywał, że aby uniknąć w przyszłości obecnych problemów euro, konieczne jest wzmocnienie integracji eurolandu, co będzie oznaczało utratę przez kraje członkowskie znacznej suwerenności na rzecz silniejszego scentralizowanego zarządzania. To wydaje się bliskie apelom m.in. niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego, który od dawna wzywa do zwiększenie uprawnień instytucji UE do kontroli krajowych budżetów i finansowej dyscypliny.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121777739 views

REKLAMA

REKLAMA

2121777759 views

REKLAMA

REKLAMA

2123574079 views

REKLAMA

2121777770 views

REKLAMA

2121777779 views

REKLAMA

2121777783 views