REKLAMA

2115376574 views

REKLAMA

2115376573 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaAmerykanie chcą zacieśnić współpracę handlową z Polską

Amerykanie chcą zacieśnić współpracę handlową z Polską

-

W Warszawie na 20 czerwca zapowiedziano polsko-amerykański szczyt gospodarczy. Po nim wartość amerykańskich inwestycji w Polsce powinna znacznie wzrosnąć. Jednym z głównych celów współpracy gospodarczej jest energetyka.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w PAIiIZ ambasador USA w Polsce Lee Feinstein mówił m.in. o tym, że przyszłotygodniowy szczyt biznesu ma za zadanie wzmocnić bilateralną współpracę między naszymi krajami – informuje PAP. Feinstein powiedział też, że jednym z najważniejszych czynników, który przyciąga amerykańskich inwestorów do Polski, są wykwalifikowani pracownicy.

REKLAMA

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman powiedział, że Stany Zjednoczone są szóstym inwestorem w Polsce. “W tej chwili PAIiIZ wśród 150 projektów, nad którymi pracuje, ma 34 projekty z USA. Jeżeli chodzi o ilość miejsc pracy, to jest to jakieś 18 proc. miejsc, jakie tworzą inwestorzy zagraniczni w Polsce. To, co w tej chwili mamy w naszym portfelu, to są miejsca pracy dla ponad 1300 polskich pracowników” – mówił.

Przywołując badania Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce powiedział, że 100 proc. biznesmenów z USA, którzy zainwestowali w naszym kraju jest zadowolonych ze swojej decyzji. “Oni taką decyzję podjęliby jeszcze raz (…), a 67 proc. tych inwestorów planuje rozszerzanie swoich inwestycji w Polsce” – podkreślił.

Z danych przedstawionych przez dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych PAIiIZ Iwonę Chojnowską-Haponik wynika, że od początku 2012 roku PAIiIZ sfinalizowała cztery projekty amerykańskie o łącznej wartości 88,1 mln euro, które stworzyły 1466 miejsc pracy. W całym 2011 r. zrealizowano 14 projektów inwestorów z USA o łącznej wartości 190,9 mld euro, które dały 2130 miejsc pracy.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Józef Wancer powiedział, że w jego Izbie zarejestrowanych jest ponad 300 amerykańskich firm, a ich liczba rośnie.

Wancer powiedział też, że jednym z głównych celów polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej jest energetyka. “Mówimy tu o całym spektrum energetyki – to nie jest tylko energetyka jądrowa czy gaz łupkowy, ale również (…) energia odnawialna” – stwierdził. Wymienił też inne sektory, m.in.: biotechnologię, przemysł lotniczy czy zbrojeniowy.

Polsko-amerykański szczyt gospodarczy zapowiedział w maju 2011 r. podczas wizyty w Polsce prezydent USA Barack Obama. Spotkanie ma być poświęcone m.in. nowym możliwościom handlu między Polską a USA, promowaniu wspólnych działań rozwojowych i innowacji oraz identyfikowaniu wzajemnych barier handlowych.

Celem spotkania ma być także budowanie silniejszych więzi współpracy, np. pomiędzy amerykańską Doliną Krzemową a polską Doliną Lotniczą (stowarzyszeniem przedsiębiorców przemysłu lotniczego z południowo-wschodniej Polski).

in

 

6 KOMENTARZE

 1. masz racje klim z chicago. Dodam tylko ze te wlascicielami tych fabryk w chinach sa rzezani obywatele usa. w jednym z polskich filmow byla taka scena gdzie obywatel najjasniejszej odkryl poprzedni spisek azjatow chcacych nas polakow wykonczyc uciskowymi skarpetkami, on na szczescie reagowal prawidlowo – rozcinal skarpetki by krew bez przeszkod mogla plynac w zylach.
  My sie nie damy, ze wszystkich stron nas atakuja, zabili nam prezydenta, elite wojskowa, polityczna, pozniej import tych skarpet i teraz dzieki tobie bedziemy mogli wlasciwie reagowac na kolejny chytry plan amerykanskich strategow.
  Dziekujemy ci prawdziwy polaku

 2. klim i mariano widać, że wasza ignorancja już dawno przebiła brak wiedzy o świecie przeciętnego Amerykanina. Jam bym się cieszył z tego oświadczenia, skoro i tak unia pada, bo niemiaszki za wszelką cenę chcą zbudować swoją euro-exportową potęgę po trupach innych krajów unii. A jak padnie strefa euro, to myślicie gdzie podzieje się wzrost gospodarczy Polski zbudowany w dużej mierze na dotacjach i eksporcie na rynki UE oraz pieniądzach obywateli PL pracujących za granicą? No właśnie. Taka współpraca z USA może pomóc obolałej gospodarce polskiej po kryzysie w strefie euro, bo jak mówią ekonomiści, i jak pokazują słupki rosnącego rok w rok bezrobocia będzie bida w Polsce, więc nie pluł bym na to co może być jakąś szansą. Wasza ignorancja tym bardziej bije po oczach, gdy gadacie o tanich produktach z chin, a firmy z USA już wracają na własne podwórko, bo kupować w chinach nie jest już tak tanio jak dawniej. To się już nie zaczyna po prostu opłacać. Więc i my na tym możemy skorzystać. Wszak u nas zarobki szeregowego pracownika niewiele są większe od tego w chinach (porównując koszt życia) a u nas i tak bezrobocie 13%, gdzie drugie tyle w UK, Holandii, Niemczech etc. I jakoś się nikomu nie opłaca w PL inwestować – a bo prawo głupie i nie równe. Obniżyć koszty pracy, znieść ulgi dla przedsiębiorców (swoich jak i zagranicznych) to może jakoś damy radę tu Polsce.
  No ale co ja tam wiem, jakieś jackowiaki wiedzą lepiej co jest dobre dla Polski.
  Siedzisz w USA – stań się jego pełnym obywatelem. Chcesz być Polakiem – wracaj do kraju i nie rób wiochy na świat.

 3. nie wiem jak stan, ale ja nie mam bladego pojecia o swiecie dlatego wiec korzystam z dobrodziejstw tego forum gdzie eksperci ekonomiczni i geopolitycy wymieniaja swoje poglady, a ja mozge sie niesmialo wczytywac we wszystkie ich zlote mysli…. szczegolna sympatia darze te wizje katastroficzne , 3 lata temu mUndrusie netowi panicznie wyprzedawali dolary wieszczac upadek usa, po roku nie widzac upadku oczekiwali drugiej fali kryzysu, teraz gdy jej nie ma, czekaja az chiny kupia wall street i kaza nam po chinsku mowic. dzisiaj, czy na fb czy na innych polskich forach jak rowniez i na tym polonijnym, na topie jest wizja upadku unii europejskiej ktorej obywatele juz zbieraja sie w portach w oczekwaniu na statki do Hameryki …..
  mica, wpadnij od czasu do czasu podzielic sie nowosciami , koniecznie daj znak jak jakis wroz stefan przepowie koniec swiata – jestem wielbicielem koncow swiata, tylko na tym forum przechodzilismy ich juz chyba ze trzy…..

REKLAMA

2116659149 views

REKLAMA

REKLAMA

2116659348 views

REKLAMA

REKLAMA

2118455717 views

REKLAMA

2116659455 views

REKLAMA

2116659540 views

REKLAMA

2116659628 views