REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka 15 lat więzienia dla biznesmana za szpiegostwo przemysłowe

15 lat więzienia dla biznesmana za szpiegostwo przemysłowe

-

Sąd w Kalifornii w czwartek skazał amerykańskiego biznesmena na 15 lat więzienia i grzywnę w wysokości ok. 19 mln dolarów za kradzież tajemnicy handlowej przedsiębiorstwa DuPont i jej przekazanie kontrolowanej przez państwo firmie z Chin.

fot.Douglas Palmer/Flickr
fot.Douglas Palmer/Flickr

REKLAMA

Skazany, 56-letni Walter Liew, “z chciwości zwrócił się przeciw własnemu krajowi” – powiedział sędzia dodając, że wyrok wobec niego powinien posłużyć za “wyraźne przesłanie” dla wszystkich chcących okradać amerykańskie przedsiębiorstwa.

Liew miał otrzymać 28 mln dolarów od chińskiej firmy Pangang Group za uzyskanie od byłych pracowników amerykańskiego koncernu chemicznego DuPont formuły na wytwarzanie białego pigmentu, tlenku tytanu (IV). Barwnik ten ma wiele zastosowań, m.in. w produkcji papieru, farb czy tworzyw sztucznych.

Sąd orzekł konfiskatę otrzymanych przez biznesmena pieniędzy, a na firmę założoną przez Liewa i jego żonę nałożył grzywnę wysokości 18,9 mln dolarów. Na czwartkowej rozprawie oskarżony, aresztowany w 2011 r., przeprosił za swoje czyny.

W maju USA postawiły pięciu oficerom sił zbrojnych Chin zarzut zajmowania się szpiegostwem komputerowym wobec amerykańskich firm w celu zdobycia tajemnic handlowych. Był to pierwszy przypadek publicznego oskarżenia przez USA konkretnych funkcjonariuszy obcego rządu o cyberszpiegostwo przemysłowe.

Strona chińska natychmiast oświadczyła wtedy, że zarzuty te są “sfabrykowane” i osłabią zaufanie między obu państwami. Oskarżyła też Amerykanów o “pozbawioną skrupułów” inwigilację cybernetyczną, w tym o prowadzone na wielką skalę komputerowe ataki na chiński rząd i chińskie przedsiębiorstwa.

Cyberszpiegostwo było jednym z tematów poruszonych przez przedstawicieli USA i Chin w czwartek podczas forum ekonomicznego obu krajów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

Gulasz z dynią

Smutne skutki dystansowania

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks