REKLAMA

2126654817 views

REKLAMA

2126654814 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaFotonewsZakończyła się pikieta Partii Razem ws. TK przed kancelarią premiera

Zakończyła się pikieta Partii Razem ws. TK przed kancelarią premiera

-

fot.Jacek Turczyk/EPA
fot.Jacek Turczyk/EPA

Partia Razem zakończyła w czwartek trwającą osiem dni pikietę przed siedzibą KPRM w sprawie braku publikacji przez rząd zeszłotygodniowego orzeczenia TK. Jak zapowiedzieli działacze ugrupowania, z decyzją premier Beaty Szydło będą teraz walczyć na drodze prawnej.

REKLAMA

Na konferencji prasowej wieńczącej protest pod KPRM przedstawiciele Razem poinformowali, że składają w sprawie braku ogłoszenia wyroku Trybunału do premier Szydło “wezwanie do usunięcia naruszenia prawa”. Ma to umożliwić ugrupowaniu – w razie, gdyby w ciągu 30 dni premier nie zdecydowała się na zmianę decyzji – skierowanie sprawy do sądu administracyjnego.

Przed siedzibą kancelarii nadal stał będzie licznik dni, które upłynęły od wydania orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS, ustawiony tam w środę przez Komitet Obrony Demokracji. Poza tym pikietować nadal będzie Komitet Obrony Demokracji Przed PiS-em – organizacja, która utożsamia się z szyldem KOD, ale sprzeciwia się przywództwu Mateusza Kijowskiego. Jeden z liderów organizacji, Andrzej Miszk, ogłosił w czwartek rozpoczęcie głodówki w intencji opublikowania przez rząd orzeczenia TK.

“Minął tydzień od orzeczenia TK i ten tydzień wystarczyłby do +niezwłocznego+ opublikowania tego wyroku. Byliśmy tutaj przez ten tydzień, dzień i noc, żeby przypominać Beacie Szydło o tym, że nikt nie stoi ponad konstytucją, a na fasadzie kancelarii prezesa Rady Ministrów wyświetlaliśmy wyrok, którego rząd Beaty Szydło nie chce opublikować. Liczyliśmy na otrzeźwienie rządu, ale Beata Szydło wciąż uparcie utrzymuje, że chce łamać prawo. Za tę aferę, którą rozpętał PiS, zapłacą zwykli obywatele, bo to oni teraz nie wiedzą, którego prawa mają przestrzegać” – mówiła Dorota Budacz z Partii Razem.

Jej partyjny kolega Piotr Barczak poinformował natomiast, że w czwartek Razem skieruje do KPRM wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. “Jest to pierwszy krok na drodze do skierowania tej sprawy pod rozstrzygnięcie sądów administracyjnych. Do tej pory pani premier odmawiała publikacji wyroku. Jeżeli dalej pozostawać będzie w zwłoce, pomimo naszego wezwania, skierujemy skargę na bezczynność do sądu administracyjnego, aby mógł on rozstrzygnąć tę sprawę. (…) Wtedy sąd będzie mógł wezwać czy przymusić panią premier do wykonania tego obowiązku, który na niej ustawowo spoczywa” – powiedział.

Dopytywany przez dziennikarzy o to, ile czasu będzie musiało minąć od wystosowania wezwania do skierowania sprawy do sądu administracyjnego, Barczak odpowiedział, że premier Szydło będzie miała 30 dni na zastosowanie się do wezwania lub przedstawienie stanowiska w tej sprawie. “Jeżeli żadnego stanowiska nie zajmie bądź też sformułuje odmowę wykonania swojego obowiązku, wówczas będziemy mieli 30 dni na to, aby wnieść skargę na bezczynność do sądu administracyjnego” – wyjaśnił.

Dziennikarze pytali też działaczy Razem, czy ewentualny wyrok sądu administracyjnego byłby dla Szydło wiążący. Barczak stwierdził, że wyrok sądu jest wiążący “tak samo jak wyrok Trybunału”. “Oczywiście nie możemy odpowiadać za to, jak zachowa się pani premier; niemniej jednak niewykonanie wyroku sądowego, podobnie jak brak publikacji wyroku, stanowić będzie naruszenie prawa, za które pani premier ponosić będzie odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu” – zaznaczył.

Odnosząc się do pytania dziennikarzy o przewidywany czas trwania ewentualnego procesu przed sądem administracyjnym Barczak ocenił, że “niewątpliwie jest to sprawa, która potrwa”, ponieważ “procedowanie w polskich sądach jest dość czasochłonne”. “Niemniej jednak jest to przynajmniej jakaś szansa na rozwiązanie tego sporu. Miejmy też nadzieję, że sąd, mając na uwadze wagę tej sprawy, nada jej odpowiedni bieg, aby została rozstrzygnięta jak najszybciej” – dodał.

Kontynuować protest pod kancelarią zamierza KOD PP, którego jeden z liderów ogłosił w czwartek rozpoczęcie bezterminowej głodówki. W skierowanym do mediów oświadczeniu decyzję swoją umotywował tym, iż wyczerpane zostały “inne parlamentarne i pozaparlamentarne środki protestu”, zaś publikacja ubiegłotygodniowego orzeczenia TK stanowi “etyczne i prawne minimum przywrócenia w Polsce prawa i przestrzegania Konstytucji RP”. Obok Miszka w proteście głodowym udział weźmie też sympatyczka KOD z Torunia Dagmara Chraplewska-Kołcz.

W sprawie niepublikowania orzeczenia TK z 9 marca wpłynęło też jak dotąd do prokuratury kilka zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Na razie nie ma decyzji prokuratury w sprawie ewentualnego wszczęcia przez nią postępowania.

Partia Razem została zarejestrowana w lipcu 2015 r. W październikowych wyborach wystawiła listy wyborcze w całym kraju i uzyskała w nich 3,62 proc głosów, przekraczając tym samym trzyprocentowy próg uprawniający do uzyskania subwencji z budżetu państwa. Ugrupowanie przedstawia się jako “alternatywa dla elit”, a sześć jego przedstawionych przed wyborami filarów programowych to prawa pracownicze, wyższe płace Polaków, tanie mieszkania, zahamowanie prywatyzacji, inwestycje w usługi publiczne i infrastrukturę, wyższe podatki dla najbogatszych i “odzyskanie” polityki dla zwykłych obywateli. (PAP)

Zdjęcia: Jacek Turczyk, Marcin Obara/EPA

  • Demonstration at the Prime Minister's Office
  • Demonstration at the Prime Minister's Office
  • Demonstration at the Prime Minister's Office
  • Demonstration at the Prime Minister's Office
  • Demonstration at the Prime Minister's Office
  • Demonstration at the Prime Minister's Office
  • Demonstration at the Prime Minister's Office
  • Demonstration at the Prime Minister's Office
  • Demonstration at the Prime Minister's Office in Poland

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2120975786 views

REKLAMA

REKLAMA

2120975816 views

REKLAMA

REKLAMA

2122772138 views

REKLAMA

2120975829 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120975839 views

REKLAMA

2120975844 views