REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Fotonews Ponad 50 Palestyńczyków zginęło w starciach z siłami Izraela w Strefie Gazy...

Ponad 50 Palestyńczyków zginęło w starciach z siłami Izraela w Strefie Gazy (ZDJĘCIA)

-

Co najmniej 52 Palestyńczyków zginęło, a ponad 2,4 tys. zostało rannych w poniedziałek w starciach z izraelskimi siłami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem, gdzie trwają protesty przeciwko przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Dane te przekazał palestyński resort zdrowia. Według niego 1204 osoby zostały postrzelone, a ok. 1200 doznało innych obrażeń, w tym w wyniku kontaktu z gazem łzawiącym; 116 rannych jest w stanie ciężkim lub krytycznym.

REKLAMA

Wśród zabitych jest osiem osób poniżej 16. roku życia – poinformował ambasador Palestyny przy ONZ.

Agencje piszą, że jest to najkrwawszy dzień w Strefie Gazy od czasu wojny w tej palestyńskiej enklawie między kontrolującym ją Hamasem a Izraelem w 2014 roku.

Palestyński rząd oskarżył w poniedziałek Izrael o dokonanie masakry w Strefie Gazy. Rzecznik rządu Jusuf al-Mahmud zażądał w oficjalnym oświadczeniu “natychmiastowej interwencji międzynarodowej w celu powstrzymania straszliwej masakry dokonanej w Gazie przez izraelskie siły okupacyjne przeciwko naszemu bohaterskiemu narodowi”.

Według izraelskiego wojska co najmniej 35 tys. Palestyńczyków bierze udział w protestach w 12 miejscach w Strefie Gazy na granicy z Izraelem, tuż przy ogrodzeniu granicznym. Wojsko twierdzi, że starcia są “wyjątkowo ostre” i że dochodzi do “prób ataków terrorystycznych”. Świadek, na którego powołuje się agencja EFE, powiedział, że kilku Palestyńczykom udało się przedrzeć przez ogrodzenie na granicy.

“Dzisiaj jest wielki dzień, kiedy przekroczymy ogrodzenie i powiemy Izraelowi i światu, że nie zaakceptujemy, że na zawsze będziemy okupowani” – powiedział Reuterowi Ali, nauczyciel z Gazy, który odmówił podania swojego nazwiska. “Wielu może dziś zginąć śmiercią męczeńską, ale świat usłyszy nasze przesłanie. Okupacja musi się skończyć” – powiedział.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu około trzech tysięcy Palestyńczyków zgromadziło się na placu Jasera Arafata w Ramallah, żeby przejść w kierunku punktu kontrolnego Kalandija, oddzielającego Ramallah od Jerozolimy.

“Uczestnicy zamieszek rzucają koktajlami Mołotowa i ładunkami wybuchowymi w kierunku ogrodzenia bezpieczeństwa i w kierunku żołnierzy, a także palą opony, rzucają kamieniami i płonącymi przedmiotami, by podpalić terytorium Izraela i ranić żołnierzy” – czytamy w oświadczeniu armii Izraela. Wojsko zapewniło, że odpowiada na to środkami mającymi na celu rozpędzenie demonstrantów i “działa zgodnie ze standardowymi procedurami operacyjnymi”.

Siły zbrojne Izraela poinformowały też, że użyły lotnictwa oraz czołgów przeciwko obiektom Hamasu w Strefie Gazy, gdy grupy jego bojowników otworzyły ogień i usiłowały rozmieścić wzdłuż granicy z Izraelem ładunki wybuchowe.

Poniedziałkowy rozlew krwi w Strefie Gazy najprawdopodobniej ożywi międzynarodową krytykę zasad, które pozwalają izraelskim żołnierzom używać śmiercionośnej broni przeciwko nieuzbrojonym w broń palną protestującym – odnotowuje AP. Na krótkim nagraniu filmowym zamieszczonym na portalu BBC News widać, jak grupy Palestyńczyków rzucają kamieniami w stronę izraelskich żołnierzy.

W związku z otwarciem amerykańskiej ambasady Jerozolimę patrolowały w poniedziałek tysiące policjantów, funkcjonariuszy służb granicznych i żołnierzy jednostek specjalnych. Policja informowała, że funkcjonariusze “natychmiast odpowiedzą na każdy incydent, do którego dojdzie, lub na nielegalne protesty”.

Swoją decyzję o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego prezydent Donald Trump ogłosił 6 grudnia 2017 roku. Wkrótce potem Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło uchwałę domagającą się anulowania tej decyzji, a skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej oświadczyła, że uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela oznacza “jawną agresję”. Zdecydowana większość państw świata nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela. (PAP)

fot.MOHAMMED SABER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

 • Protest at Gaza-Israeli border, Gaza Strip, Spain - 14 May 2018
 • Clashes by Gaza-Israeli border, Eastern Gaza Strip, --- - 14 May 2018
 • Clashes by Gaza-Israeli border, Eastern Gaza Strip, --- - 14 May 2018
 • Clashes by Gaza-Israeli border, Eastern Gaza Strip, --- - 14 May 2018
 • Clashes by Gaza-Israeli border, Eastern Gaza Strip, --- - 14 May 2018
 • Clashes by Gaza-Israeli border, Eastern Gaza Strip, --- - 14 May 2018
 • Clashes by Gaza-Israeli border, Eastern Gaza Strip, --- - 14 May 2018
 • Clashes by Gaza-Israeli border, Eastern Gaza Strip, --- - 14 May 2018
 • Clashes by Gaza-Israeli border, Eastern Gaza Strip, --- - 14 May 2018

17 KOMENTARZE

 1. Palestyńczycy giną i będą ginąć. bo nie stoją za nimi żadne pieniądze. Swoją drogą ciekawe jak Ivanka przyjęła konsekwencje decyzji swego tatusia.
  Proszę zwrócić uwagę, że wśród uczestników uroczystości w nowej ambasadzie USA znalazły się pierwsze portfele amerykańsko-żydowskie.

 2. Amerykanie pochodzenia anglosaskiego -protestanci wierzą, że Izraelici to Naród Wybrany i należy IM SŁUŻYĆ. Jednym słowem uważają się za żydowskich sługów, gdyż : “Bóg tak chce”. Dlatego taka uległość wobec Żydów, wręcz służalczość kolejnych amerykańskich rządów. W mediach a zwłaszcza w Hollywood Żyd zawsze jest dobry, murzyn zawsze jest mądry a zły jet biały człowiek najczęściej blondyn. To żydowski rasizm. Bezkarnie mordują Palestyńczyków i świat nie protestuje.

 3. Ta wojna i ofiary śmiertelne to tragedia. Żadnego jednak przełomu nie będzie do momentu aż arabowie nie pogodzą sie z istnieniem państwa Izrael i usuną ze swoich programów jego likwidację. Nazywanie żydów faszystami świadczy o analfabetyzmie historycznym albo o wyjątkowo złej woli. Z historii wiadomo, że to wielki Mufti Jerozolimy był sprzymierzeńcem Hitlera. Ci którzy krytykują Izrael za ochronę swojej granicy są bardzo naiwni. Otwarta granica Izraela spowoduje drugi holocaust. Czy tego chcecie? Ugrupowanie Hamas, które praktycznie kontroluję strefę Gazy ma główny cel – likwidację państwa Izrael. Główny sprzymierzeniec Hamasu to Iran. Tragedią jest, że wykorzystywane w tej walce są dzieci i one giną. Niestety, ale fanatycy muzułmańscy nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele. Kilka dni temu podano, że chyba w Indonezji wysadzały się w powietrze całe rodziny muzułmańskie (razem z dziećmi ) w kościołach chrześcijańskich.

 4. Żaden Żyd nie zginął, ani nie został ranny. Żydzi strzelali do Palestyńczyków jak do kaczek, więc przestań pierdolić głodne kawałki. W tym samym czasie gdy urządzono masakrę Palestyńczykom, Amerykański rząd i Żydowski urządzili sobie bankiet. Ty nazisto-pojebie, dotarło?

 5. Niemcy mordowali Żydów, Cyganów i Słowian -źle. Żydzi mordują Palestyńczyków -źle robią. Turcy mordowali Ormian- też źle! To jest moje podejście. Każdy mord jest zły. U ciebie nazisto, mordowanie Palestyńczyków zasługuje na uznanie.

 6. Do wszystkich obroncow Palestynczykow mam bardzo proste pytanie, czy to wojsko izraelskie spedzilo sila Palestynczykow pod granice, uzbroilo w koktaile molotowa i kamienie i kazalo forsowac ogrodzenie? Nie,robia toi bo tak kaze im hamas a nie Izrael. Tak wiec obwinianie tylko Izraela za masakre jest co najmniej aberacja umyslowa. Prosze pamietac, ze dla muzulmanow smierc jak bojownik / meczennik jest najwyzszym zaszczytem – tak sa indoktrynowani od dziecka. Widzialem niedawno przedstawienie z udzialem kilkuletnich dzieci zorganizowane przez hamas, ktore polegalo na tym ze dzieciaki przebrane za terorystow z nozami lapie i morduje zlego Zyda. Ciekawe co byscie zrobili, gdybyscie mieli takiego sasiada, ktory tylko szuka okazji zeby was zamordordowac a swoje dzieci od malenkosci uczy nienawisci do waszego narodu.

 7. Przede wszystkim, te ziemie są arabskie, Palestyńczyków a nie polskich Żydów ! Alaska prawnie powinna należeć do Rosji albo do Kanady. Przykładowo za 500 lat Rosjanie zabierają Alaskę i zasiedlają ją prawosławnymi, a do opornych yankesów strzelają. Nie podoba się wam to?

  • Izrael panstwo, ktore zniknelo z map swiata a Zydzi zostali rozpedzeni po calym swiecie nie maja wedlug ciebie prawa do powrotu i samostanowienia na swoich ziemiach ? To w takim razie Polska tez powinna zniknac z map swiata, bo przeciez jej ziemie tez zostaly wchloniete przez zaborcow na ponad 100 lat a potem Polacy zamarzyli o niepodleglosci i swoim wlasnym panstwie i co – wedlug ciebie nielegalnie zaanektowali sobie swoje ziemie tak jak to uczynili Zydzi w Izraelu ? Co do Alaski, zostala ona sprzedana przez Rosjan w zwyklej handlowej tranzakcji a nie w wyniku aneksji terenow przez Amerykanow wiec porownywanie tych dwoch sytuacji jest niczym innym jak strzalem kula w plot…..

 8. Normals…Polacy pod zaborami przeżyli 123 lata będąc fizycznie w “kraju prywiślańskim” (nad Wisłą!). Nie rozumiesz? Polacy byli pod zaborami, mieszkali w Krakowie, Wilnie, Lwowie, Warszawie i Polacy nie mówili po rosyjsku czy niemiecku miedzy sobą. Żydzi w Polsce i Europie mówili do siebie po niemiecku. Wrócili do Izraela na podstawie wierzenia (wiarę w Boga Izraelitów- Jahwe!). Na takiej podstawie to możemy domagać się zwrotu Berlina, gdyż to słowiański gród (nawet końcówka … lin, np. Lub-lin) świadczy o tym, że Słowianie założyli ten gród, podobnie jak Lipsk (od lipy) Drezno od drezać, rezać czyli rżnąć. Rostok czyli urósł na stoku …itd. Po 2 tysiącach lat przybywają z Europy jacyś ludzie na tereny zamieszkałe przez arabów i mówią, że te ziemie należą do nich. Żydzi nawet fizycznie różnią się od Palestyńczyków, gdyż będąc w Europie nieco się wymieszali -stali się bardziej biali. Żyd to pojęcie religijne, a nie nacji, takie samo jak np. Prawosławny.

  • Absolutnie nie trafia do mnie twoja argumentacja. Zydzi to zarowno religia jak i narod, niewazne jak wymieszany z innymi i nikt nie ma prawa odbierac im ich tozsamosci – koniec kropka. Panstwo Polskie tez zostalo ponownie uznane przez caly swiat po rozbiorach, mimo ze jezyk polski byl zakazany a sama Polska zniknela z mapy swiata na ponad 100 lat. Nie widze tu wielkiej roznicy. Zydzi po setkach lat wygnania po prostu wrocili na swoje ziemie.

 9. Polacy nie wrócili z wygnania, a Żydów nikt nie wyganiał z Palestyny. Język jidisz jakim się posługiwali Żydzi w Polsce -to język niemiecki. Polscy Żydzi nic nie mieli wspólnego z hebrajczykami z Etiopii (czarnymi) oprócz religii. Rozumiesz? W podobny sposób powstał Pakistan. To przecież plemiona Hinduskie którzy wyznają Islam, a nie osobny naród.

 10. Jak bowiem już dawno zauważył ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej Anioł kardynał Sodano, „od jednych narodów wymaga się czegoś, od innych narodów nie wymaga się nic”. Mogliśmy się o tym przekonać przy okazji przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, co sprowokowało Palestyńczyków, uważających Jerozolimę za stolicę ich przyszłego państwa, coś w rodzaju powstania. Jak mogliśmy się przekonać, palestyńscy demonstranci w strefie Gazy rzucali kamieniami, na co izraelskie wojsko odpowiadało strzałami z ostrej broni i w rezultacie zginęło co najmniej 60 osób, zaś liczba rannych idzie podobno w tysiące.

  Izraelski premier Beniamin Netanjahu oświadczył poruszonej opinii międzynarodowej, że Izrael ma prawo do obrony. W identyczny sposób 1 września 1939 roku uzasadniał uderzenie na Polskę wybitny przywódca socjalistyczny Adolf Hitler – że mianowicie chodzi o obronę uciśnionej przez Polaków mniejszości niemieckiej. Tak samo zresztą Józef Stalin uzasadnił słynne „wkroczenie” Armii Czerwonej do Polski (bo o ile Niemcy na Polskę „napadły”, to Armia Czerwona tylko do Polski „wkroczyła”) – że chodzi o obronę zachodnich Białorusinów i zachodnich Ukraińców. Dodam jeszcze, że Hans Frank swoje rozporządzenie z 1943 roku zatytułował: „o zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie”. Od razu widać, że raz rzucona w przestrzeń słuszna, a przynajmniej użyteczna idea, prędzej, czy później znajdzie swego amatora i że – jak zauważył bohater książki Roberta Penn Warrena „Gubernator” – „człowiek poczęty jest w grzechu a zrodzon w nieprawości, zaś życie jego upływa od odoru pieluch do smrodu całunu” i że żaden naród nie jest od tej przypadłości uwolniony, bez względu na to, jakie bajki by o sobie opowiadał.

  • To moze troche historii :
   XVII–VI wiek p. n. e. – czasy biblijne
   ok. 1700: Abraham, Izaak, Jakub – patriarchowie ludu żydowskiego osiedlają się w Kraju Kanaan. Głód zmusza jednak Izraelitów do migracji do Egiptu.

   ok. 1300: Mojżesz wyprowadza Izraelitów z Egiptu, przez 40 lat wędrują po Pustyni, Powstanie Tory, włączając w to 10 przykazań otrzymanych na Górze Synaj.

   1300–1200: Izraelici osiedlają się na Ziemi Izraela.

   ok. 1020: Ustanowienie żydowskiej monarchii;
   Saul, pierwszy król.

   ok. 1000: Jerozolima stolicą królestwa Dawida

   ok. 960: Budowa pierwszej świątyni przez króla Salomona – narodowego i duchowego centrum narodu żydowskiego.

   ok. 930: Podzielone królestwa – Izrael i Juda.

   722–720: Królestwo Izraela podbite przez Asyryjczyków, wygnanie 10 plemion (10 zaginionych Plemion Izraela).

   586: Juda zdobyta przez Babilonię.
   Zburzenie Jerozolimy i Pierwszej Świątyni, wygnanie większości Żydów.
   Okres Drugiej Świątyni

   538–142: Okres Perski i Hellenistyczny

   538–515: Powrót wielu Żydów z niewoli babilońskiej; Odbudowanie świątyni

   332: Podbój przez Aleksandra Wielkiego, panowanie helleńskie.

   166–160: Powstanie Machabeuszów przeciwko ograniczaniu swobody praktyki religijnej i zbezczeszczeniu świątyni.

   142–129: Autonomia pod rządami Hasmoneuszy.

   129–263: Żydowska niepodległość królestwa Hasmoneuszy.

   63: Zdobycie Jerozolimy przez rzymskiego generała Pompejusza.

   63 p.n.e. –313 n.e.: rządy rzymskie

   63–4 p.n .e.: Herod, mianowany przez Rzymian królem, rządzi Ziemią Izraela.
   Renowacja świątyni jerozolimskiej.
   Nasza era
   ok. 20–33: Działalność Jezusa z Nazaretu.

   66: Żydowski bunt przeciwko Rzymowi.

   70: Zniszczenie Jerozolimy i drugiej Świątyni.

   73: Ostatni szaniec powstania w Masadzie.

   132–135: Powstanie Bar Kochby przeciwko Rzymowi.

   ok. 210: Ukończenie kodyfikacji żydowskiego prawa ustnego (Miszna).

   313–636: Panowanie bizantyjskie

   ok. 390: Ukończenie Talmudu Jerozolimskiego – komentarza do Miszny.

   614: Inwazja perska.

   636–1099: Panowanie Arabskie

   691: Kalif Abdul el-Malik buduje na miejscu Pierwszej i Drugiej Świątyni Kopułę na Skale.

   1099–1291: Czasy wypraw krzyżowych (łacińskie Królestwo Jerozolimy)

   1291–1516: Panowanie Memeluków

   1517–1917: Rządy Imperium Ottomańskiego

   1564: Opublikowanie kodeksu żydowskiego prawa (Szulhan Aruch).
   Czasy nowożytne
   1860: Budowa pierwszego osiedla poza murami Starego Miasta w Jerozolimie.

   1882–1903: Pierwsza Alija (fala imigracji na masową skalę), głównie z Rosji.

   1897: Pierwszy Kongres Syjonistyczny zwołany przez Teodora Herzla w Bazylei.
   Powstanie Organizacji Syjonistycznej.

   1904–1914: Druga Alija – głównie z terenów ówczesnej Rosji i Polski.

   1909: Powstaje pierwszy kibuc, Degania, i pierwsze nowoczesne żydowskie miasto, Tel Awiw.

   Ponad czterystuletnie panowanie Ottomanów zostaje zakończone przez Brytyjczyków. Brytyjski minister spraw zagranicznych deklaruje poparcie dla stworzenia „żydowskiej siedziby narodowej w Palestynie“.

   1918–1948: Mandat brytyjski

   1919–1923: Trzecia Alija, głównie z terenów Rosji.

   1920: Założenie Histadrut (Powszechnej Organizacji Robotników Żydowskich w Ziemi Izraela) i Hagany (żydowskiej organizacji samoobrony).
   Stworzenie Waad Leumi (żydowskiej Rady Narodowej), reprezentującej interesy społeczności żydowskiej (Jiszuw).

   1921: Założenie w Nahalal pierwszego moszawu – spółdzielni rolniczej.

   1922: Liga Narodów powierza Wielkiej Brytanii Mandat dla Palestyny (Ziemi Izraela).
   Utworzenie Transjordanii na trzech czwartych terytorium. Pozostała jedna czwarta miała stać się żydowską siedzibą narodową. Powołanie Agencji Żydowskiej, reprezentującej Żydów wobec władz mandatowych.

   1924: Ufundowanie w Hajfie Technionu – Instytutu Techniki, pierwszej politechniki.

   1924 –1932: Czwarta Alija, głównie z Polski.

   1925: Otwarcie na Górze Scopus Uniwersytetu Hebrajskiego w J erozolimie.

   1929: Masakra Żydów w Hebronie dokonana przez arabskich terrorystów.

   1931: Założenie Irgunu, żydowskiej organizacji podziemnej.

   1933–1939: Piąta Alija, głównie z Niemiec.

   1936–1939: Antyżydowskie rozruchy wzniecone przez arabskich terrorystów.

   1939: „Biała Księga” poważnie ogranicza żydowską imigrację.

   1939–1945: Druga wojna światowa. Holokaust w Europie.

   1940–1941: Założenie podziemnej grupy Lehi, oraz Palmach – kompanii szturmowych Hagany.

   1944: Sformowanie Brygady Żydowskiej jako części brytyjskich sił zbrojnych.

   1947: ONZ proponuje stworzenie państwa arabskiego i żydowskiego na terytorium Ziemi Izraela.​
   1948 Państwo Izrael

  • Zgadza sie mogliby, ale nie sa w stanie tego zrobic bo maja zaslaba sile, pozatym sa podpisane umowy w sprawie ziemi niewazne jak bardzo niekorzystne dla Indian ktore bylyby ciezkie do obalenia.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks