REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaFotonewsNiemcy. Siedziba wywiadu BND zalana wodą po kradzieży kurków (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Niemcy. Siedziba wywiadu BND zalana wodą po kradzieży kurków (ZOBACZ ZDJĘCIA)

-

Przyszła siedziba wywiadu zagranicznego BND w Berlinie została zdewastowana przez wodę, która zalała niżej położone kondygnacje budynku po tym, gdy złodzieje skradli krany z pomieszczeń na górnych piętrach. Straty szacuje się na wiele milionów euro.

Gazeta “Berliner Zeitung”, która w czwartek opisała zdarzenie, podkreśla, że kompleks budynków w północnej części Berlina uważany był za najlepiej strzeżony plac budowy w Niemczech. Pracownicy wywiadu, obecnie rezydujący w Pullach pod Monachium w Bawarii, mają przeprowadzić się do nowej siedziby w przyszłym roku.

REKLAMA

Do włamania doszło we wtorek – pisze “Berliner Zeitung”. Woda lała się przez wiele godzin, niszcząc między innymi wentylację i instalację elektryczną.

“Nie wiemy, w jaki sposób sprawcy dostali się na teren (budowy)” – oświadczył rzecznik policji. W budowie prestiżowego obiektu uczestniczy tysiąc firm. Wszyscy pracownicy byli sprawdzani pod kątem bezpieczeństwa. Plac budowy jest dobrze zabezpieczony. Jak podkreśla policja, do tej pory nie stwierdzono włamania.

Niejasny jest też motyw sprawców. Rozpatrywany jest między innymi motyw zemsty. “Być może jakiś wykonawca nie otrzymał wypłaty” – pyta redakcja. Zdaniem jednego ze śledczych sprawcom nie chodziło o kradzież kranów, lecz o wyrządzenie jak największych szkód.

Policja nie wyklucza pobudek politycznych. Radykalna lewica krytykuje działania BND, wytykając służbom współpracę z USA. Jak przypomina “Berliner Zeitung”, w przeszłości kilkakrotnie dochodziło do zalewania budów przez lewackich przeciwników nowych inwestycji w mieście.

Budowa centrali BND w Berlinie miała zakończyć się w 2011 roku, jednak jak większość dużych inwestycji w Niemczech ma wieloletni poślizg. Koszt budowy wzrósł w tym czasie z zakładanych 720 mln euro do ponad miliarda euro.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

fot.EPA

  • Germany's spy HQ flooded after taps stolen on building site
  • Germany's spy HQ flooded after taps stolen on building site
  • Germany's spy HQ flooded after taps stolen on building site
  • Germany's spy HQ flooded after taps stolen on building site

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123055480 views

REKLAMA

REKLAMA

2123055497 views

REKLAMA

REKLAMA

2124851817 views

REKLAMA

2123055507 views

REKLAMA

2123055513 views

REKLAMA

2123055517 views