REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaFotonewsHiszpania. W Madrycie znaleziono szczątki Cervantesa (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Hiszpania. W Madrycie znaleziono szczątki Cervantesa (ZOBACZ ZDJĘCIA)

-

W krypcie kościoła trynitarzy w centrum Madrytu znaleziono szczątki autora jednego z arcydzieł literatury światowej „Don Kichota” Miguela de Cervantesa, który zmarł w 1616 roku – poinformował we wtorek szef zespołu badawczego Francisco Etxebarria.

Na razie nie przeprowadzono jednak badań genetycznych szczątków. Znalezione fragmenty mogłyby być porównane jedynie ze szczątkami siostry ojca pisarza, które znajdują się we wspólnym grobie w klasztorze w Alcala de Henares, rodzinnym mieście Cervantesa.

REKLAMA

„Po analizie wszystkich danych (…) można uznać, że wśród fragmentów znalezionych” w krypcie kościoła trynitarzy są szczątki Cervantesa – powiedział Etxebarria na konferencji prasowej.

Naukowcy doszli do takiego wniosku po analizie wskazówek zawartych w dokumentach dotyczących autora „Don Kiszota”, które porównano z wynikami badań antropologicznych i archeologicznych. Na tym etapie „nie ma potwierdzenia genetycznego” – oświadczył archeolog Almudena Garcia-Rubio.

Etxeberria powiedział, że badacze są przekonani, że „wśród tych fragmentów jest coś, co należało do Cervantesa”.

Obok szczątków pisarza znajdowały się przedmioty i fragmenty odzieży; ustalono, że pochodzą one z XVII wieku – wyjaśnia agencja EFE.

Według hiszpańskich mediów znaleziono też szczątki żony pisarza Cataliny de Salazar, a także co najmniej 10 dorosłych osób i pięciorga dzieci. W historycznych dokumentach była mowa właśnie o 17 osobach pierwotnie pochowanych w tym kościele.

Poszukiwania szczątków w historycznej dzielnicy Madrytu rozpoczęły się w ubiegłym roku. W styczniu archeolodzy poinformowali, że znaleźli fragmenty trumny z inicjałami „M.C.” oraz kości, ale nie podali, czy należały one do pisarza – pisze agencja AP.

Cervantes, który urodził się w 1547 r. w mieście uniwersyteckim Alcala de Henares, pod Madrytem, ostatnie lata życia spędził w dzielnicy w centrum hiszpańskiej stolicy, która obecnie nazywana jest Barrio de las Letras. Nazwę taką nadano jej w hołdzie znanym mieszkańcom – oprócz Cervantesa żyli tam też m.in. wielcy hiszpańscy pisarze Lope de Vega, Francisco de Quevedo czy Luis de Gongora.

W XVII wieku dzielnicę zamieszkiwało wielu „ludzi sztuki, żyli i spotykali się tam autorzy wszystkich gatunków literackich” – powiedział historyk Fernando de Prado.

Cervantes został pochowany w tej dzielnicy w kwietniu 1616 roku. Dokładne miejsce, w którym znajdowały się szczątki pisarza nie było jednak znane, gdyż zostały one przeniesione wraz z kryptą podczas rozbudowy kościoła trynitarzy w latach 1698-1730.

Według EFE prace poszukiwawcze kosztowały 124 tys. euro.(PAP)
fot.EPA

  • Search of human remains of Cervantes continues
  • Search for Miguel de Cervantes' human remains
  • The search of human remains of Cervantes continues
  • Search for Miguel de Cervantes' human remains
  • FORENSICS CONFIRM THAT THE REMAINS FOUND BELONG TO THE DON QUIXOTE AUTHOR
  • The search of human remains of Cervantes continues
  • The search of human remains of Cervantes continues
  • Continues the search for Miguel de Cervantes' human remains

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2096934312 views

REKLAMA

REKLAMA

2096934546 views

REKLAMA

REKLAMA

2098730941 views

REKLAMA

2096934695 views

REKLAMA

2096934796 views

REKLAMA

2096934908 views