REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumDyplomacja à la CIA

Dyplomacja à la CIA

-

Media społeczne potrafią dopaść każdego – nawet najbardziej sekretną agencję amerykańskiego rządu. Zestaw gadżetów szpiega zaprezentowała na swoim koncie Flickr i You Tube… Amerykańska Agencja Wywiadowcza. I może zdalnie sterowana ważka nie zrobiłaby dziś na nikim wrażenia, gdyby nie fakt, że CIA wymyśliło ją już 40 lat temu. Bond i Q z pewnością zzielenieliby z zazdrości. A co na to kraje penetrowane przez amerykańskich agentów?

fot.CIA/ Kwatera główna CIA w Langley w stanie Wirginia pod Waszyngtonem

– Chcemy, by zarówno Amerykanie, jak i cały świat zrozumieli, że CIA pełni kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa naszego kraju – przekonywał Leon Panetta, obecny dyrektor CIA uzasadniając zamieszczenie treści na temat agencji w internecie. Niemal jak w myśl motta CIA, widniejącego tuż przy wejściu do siedziby głównej, zaczerpniętego z Biblii: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (Jan 8:32).

REKLAMA

Stało się nawet więcej. Oprócz gadżetów i historii agencji w międzyczasie ujawniono także,  niestety już nie po myśli CIA, jednego z jej agentów. Raymond Davis, który zastrzelił w Lahore dwóch Pakistańczyków i 27 stycznia został aresztowany, miał pracować dla amerykańskiej ambasady w Pakistanie. Okazał się być jednak agentem kontraktowym CIA, wysłanym by inwigilować potencjalnych członków organizacji terrorystycznych.

Frustracja pakistańskiej agencji wywiadowczej ISI narastająca w związku z tajnymi operacjami CIA przeprowadzanymi za plecami Pakistanu, sprawiła, że ISI chce zmienić warunki współpracy z amerykańskim wywiadem. Oznaczałoby to dla Ameryki brak pola do manewrów na terytorium Pakistanu i jednocześnie mogłoby zniweczyć wysiłki związane z zakończeniem wojny w Afganistanie oraz ograniczyć program szpiegowania należących do Al-Kaidy rebeliantów. Nie mówiąc już o braku dostępu do informacji na temat samego Pakistanu, a dokładniej jego arsenału nuklearnego.

Fot. Aresztowany za zabójstwo dwóch Pakistańczyków, Raymond Davis, okazał się być agentem kontraktowym CIA

Wolność, którą cieszyła się CIA w Pakistanie stanęła pod dużym znakiem zapytania. W wyniku amerykańskiej „walki z terroryzmem” zginęło już 300 pakistańskich agentów ISI. – Mieliśmy siedem lub osiem ataków na bazy ISI i tylko jeden na bazę CIA w Khost – mówi przedstawiciel pakistańskich władz.

Co więcej, przypadek Davisa odsłonił jedynie wierzchołek góry lodowej. Podobnych amerykańskich “dyplomatów” w Pakistanie zatrzymywano wielokrotnie, jednak wobec szpiegów nie wyciągano żadnych konsekwencji. Na przykład 23 czerwca 2009 roku przez punkt kontrolny przejechało trzech amerykańskich pracowników ambasady USA, Jeffery, Jeffdic i James Bill Koeen. Z brodami, ubrani w szarawary i tradycyjne stroje pasztuńskie… każdy z karabinkiem M-4 i pistoletem kal. 9 mm. Czy tak podróżują dyplomaci?

Następnie, 6 października 2009 roku w Islamabadzie zatrzymano z bronią i ładunkami wybuchowymi dwóch Holendrów, Tomasa Smitha i Williama Vana, za którymi zaraz wstawiła się amerykańska ambasada wyciągając z rękawa dyplomatyczny immunitet (który i tak, ale jak widać tylko teoretycznie, nie zezwala na terenie Pakistanu na noszenie broni).

Ponadto na początku lat 80. dwóch francuskich dyplomatów zostało aresztowanych i deportowanych z Pakistanu, po tym jak przyznali się do współpracy z CIA i zbieraniem informacji o pakistańskich instalacjach jądrowych.

fot.washingtonindependent.com/ Szef CIA, Leon Panetta

Jednak już dużo wcześniej, by podać zaledwie jeden przykład z 1953 roku, CIA przyczyniło się zmiany układu sił na Bliskim Wschodzie, kiedy agencja obaliła premiera Iranu Mossadeka (bo ten wystąpił z zupełnie nietrafioną decyzją ściągania z USA i Wielkiej Brytanii opłat za wydobywaną przez nich w Iranie ropę…)

Wracając do współczesnych wydarzeń, jeden z dowódców operacyjnych CIA, którego nazwiska, rzecz jasna, podać nie można, tak komentuje sytuacje w Libii: – „CIA powinno już być na miejscu i dokonywać rozpoznania, także we współpracy z rebeliantami. Powinno dostarczać broni oraz szkolić i udzielać wskazówek w jaki sposób usunąć Kadafiego. Agencja mogłaby pomóc opozycji w zorganizowaniu sieci łączności radiowej i uruchomieniu prasy. Kiedyś używaliśmy specjalnych zestawów, które mogły być dostarczone w 24 do 48 godzin, dzięki którym uruchamialiśmy stacje radiowe.” Bez wątpienia CIA dysponuje ku temu odpowiednim zapleczem (i środkami – roczny budżet organizacji wynosi, według oficjalnych danych z 1997 roku, prawie 27 miliardów dolarów). Tylko patrząc na poniższe zdjęcia z wynalazkami (głównie z lat 60. i 70.), strach pomyśleć jak bardzo obecnie zaawansowanymi…

[cincopa AsEAJjqcZQjX]

Anna Samoń

REKLAMA

2102921552 views

REKLAMA

2102921785 views

REKLAMA

2104718177 views

REKLAMA

2102921928 views

REKLAMA

2102922028 views

REKLAMA

2102922136 views