REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Fotonews Boże Narodzenie i Chanuka w Ziemi Świętej (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Boże Narodzenie i Chanuka w Ziemi Świętej (ZOBACZ ZDJĘCIA)

-

Fajerwerki, pokaz laserowy i 15 metrowa choinka w Jaffie rozpoczęły w Izraelu już 1 grudnia wspólne obchody świąt Bożego Narodzenia i Chanuki. Przebojem świątecznego sezonu są festiwale.

Na początku grudnia Urząd Miejski Tel Awiwu we współpracy z chrześcijańskim hufcem harcerzy zorganizował w Jaffie uroczystą ceremonię zapalenia światełek na 15-metrowej choince. Światełka świecą się w każdą grudniową noc.

Od 16 do 24 towarzyszy im blask chanukowych świeczek przypominających cud w Świątyni Jerozolimskiej i symbolizujących radość z okazji zwycięstwa żydowskiego nad Grekami w II wieku p.n.e. Świeczki na ośmioramiennym świeczniku zapala się po zachodzie słońca i po pojawieniu się gwiazd na niebie zarówno w domach jak i w miejscach publicznych w całym Izraelu.

Chanuka i Boże Narodzenie w Izraelu są zwykłymi dniami pracy. Jedynie dzieci w okresie Chanuki mają przerwę w zajęciach szkolnych.

Uroczystościom Bożego Narodzenia, zwanego po hebrajsku Świętem Narodzenia, i Chanuce towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne: wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy akrobatyki i tańca, festyny, festiwale filmowe i spektakle plenerowe.

Jednym z najbardziej znanych festiwali odbywających się w Hajfie od 21 lat jest Hag Ha’Hagim (“Święto Świąt”). Festiwal trzech religii i trzech kultur: żydowskiej, arabskiej i chrześcijańskiej promuje tolerancję poprzez wydarzenia kulturalne i artystyczne.

W ramach festiwalu są spotkania ze świętym Mikołajem w jego prywatnym domu w dzielnicy Hajfy, Wadi Nisans, oraz uczestnictwo w bożonarodzeniowej paradzie ulicami Hajfy.

Również Nazaret, gdzie znajduje się najwyższa choinka na Bliskim Wschodzie i odbywa się świąteczny jarmark, słynie z tradycji bożonarodzeniowych parad Mikołai, którym towarzyszą orkiestry dęte i pokazy sztucznych ogni.

Największym przebojem chanukowym w Izraelu jest Festigal – festiwal piosenki dziecięcej połączony z konkursem wokalnym. Spektakl w bogatej oprawie sceniczno-choreograficznej, w którym uczestniczą dziesiątki tancerzy, piosenkarzy, aktorów, gwiazd telewizji i programów typu reality show odbywa się w całym kraju od 23 lat, od listopada do stycznia.

W tym roku Festigal inspirowany jest serialem HBO „Gra o tron” i potrwa do 15 stycznia. W jego ramach obędzie się ponad 100 przedstawień. Według gazety „Globs” nazywającej ten największy show Chanuki „potworem celebrytów” producent inwestuje ok. 30 mln szekli (27 mln PLN) i zarabia ok. 50 mln.

Według szacunków organizatorów, przez półtora miesiąca Festigal zobaczy 500 tysięcy widzów. Liczne konkurencyjne imprezy kulturalne dla dzieci gromadzą maksymalnie 70 tys.

Wśród imprez festiwalowych organizowanych w czasie Chanuki i Bożego Narodzenia jest także zbiorowa wystawa artystów arabskich i izraelskich „Mądrość tłumów”, jarmark antyków i kulinariów, warsztaty eksperymentujące z różnymi technikami odlewania, pokazy akrobatyki; są też przedstawienia teatralne dla dzieci, filmy i pokazy folklorystyczne tańca afrykańskiego oraz tańców opartych na muzyce brazylijskiej i indyjskiej, a ponadto – koncerty liturgiczne zespołów muzycznych, orkiestr i chórów z Izraela i z zagranicy.

Jak donoszą izraelskie media, coraz więcej Izraelczyków przyjeżdża do Jerozolimy, by w dniach Wigilii i Bożego Narodzenia uczestniczyć w ceremoniach i mszach w prawosławnych i katolickich kościołach. Zainteresowanie Izraelczyków chrześcijańskimi ceremoniami świątecznymi nie wynika z potrzeb religijnych, ale antropologiczno-kulturowych.

Okres Chanuki w Jerozolimie to również czas filmu żydowskiego. W Cinematheque odbywa się coroczny Festiwal Filmów Żydowskich. Widzowie mogą zobaczyć ponad 50 filmów izraelskich i zagranicznych – dokumentalnych, dla dzieci i fabularnych, których tematyką są różne aspekty żydowskości. Festiwal potrwa do ostatniej soboty roku.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Turystyki w okresie Chanuki-Bożego Narodzenia do Izraela przyjeżdża ok. 500-700 tys. turystów. Wiele hoteli w Jerozolimie, Nazarecie i w Hajfie już teraz donosi o komplecie turystów.

Z Tel Awiwu Ela Sidi (PAP)

Zdjęcia: EPA

 • Ultra Orthodox Jewish boy lights Hanukkah candles in Jerusalem
 • Christmas preparations in Jerusalem
 • Ethiopian Christians in Jerusalem
 • Hanukkah light at the Western Wall
 • Hanukkah light at the Western Wall
 • Hanukkah light at the Western Wall
 • Christmas preparations in Jerusalem
 • Christmas preparations in Jerusalem
 • Christmas preparations in Jerusalem
 • Christmas preparations in Jerusalem
 • Christmas preparations in Jerusalem
 • Jewish holiday of Hanukkah in Jerusalem
 • Jewish holiday of Hanukkah in Jerusalem
 • Jewish holiday of Hanukkah in Jerusalem

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks