REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaFelietonyDlaczego USA dowodzą interwencji libijskiej?

Dlaczego USA dowodzą interwencji libijskiej?

-

Minionej nocy wojska koalicji pięciu krajów rozpoczęły operację pod kryptonimem „Świt Odysei”. Jej celem jest opanowanie napiętej sytuacji w Libii, gdzie od kilkunastu dni opozycjoniści ścierają się z siłami dyktatora Muammara Kadafiego. Jak na razie w interwencji powietrznej biorą udział Wielka Brytania, Włochy, Francja, Kanada oraz  USA. Ryzykownej interwencji zbrojnej przewodniczą właśnie Stany Zjednoczone.

Barack Obama wielokrotnie odżegnywał się od stylu polityki interwencyjnej, prowadzonej przez jego poprzednika, Georga W. Busha. Prezydent obiecywał wycofanie amerykańskich wojsk z Iraku oraz Afganistanu, a przy tym deklarował, że amerykańskie siły wojskowe nie będą, bez potrzeby, angażowały się w kolejne konflikty na innych kontynentach.

REKLAMA

Jak pokazują wydarzenia ostatnich kilkunastu godzin, Barack Obama zmienił zdanie. USA nie tylko bowiem przystąpiło do koalicji krajów, które postanowiły zainterweniować w sprawie libijskiej, ale objęło w operacji „Świt Odysei” dowodzenie.

Obama ma wiele do stracenia przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w 2012 roku. Jednym z głównych założeń prowadzonej przez niego polityki było złagodzenie wizerunku prezydenta i odżegnywanie się od konfliktów zbrojnych. Pokojowa Nagroda Nobla w końcu zobowiązuje…

W świetle ostatnich wydarzeń w Libii koalicja zachodnia postanowiła jednak zareagować. Rzecznicy administracji Baracka Obamy podkreślali, że chodzi jedynie o wsparcie dla krajów UE, które zdecydowały się interweniować przeciwko Kadafiemu. Okazało się jednak, że 19 marca, kiedy rozpoczęto operację zbrojną, to właśnie USA były krajem, który zapewnił koalicjantom najsolidniejsze wsparcie na poziomie wyposażenia oraz dowodzenia strategicznego.

Eksperci jednak podkreślają, że mimo zachowawczego podejścia samego Baracka Obamy, Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który dysponuje rozpoznaniem satelitarnym, niezbędnym w tego typu operacjach sił powietrznych. Bez nich więc interwencja nie bylaby możliwa, przynajmniej nie na tym poziomie.

Co więcej, nocne bombardowanie Libii okazało się najskuteczniejsze dopiero dzięki wystrzeleniu 112 amerykańskich rakiet Tomahawk. 20 marca ataki sił koalicji nie zostały przerwane – Pentagon potwierdził, że w niedzielnej walce wzięły udział samoloty US Navy, samoloty E/A 18 Growler oraz AV-8B Harrier korpusu Amerykańskiej Piechoty Morskiej.

W niedzielę przedstawiciel libijskiego ministerstwa zdrowia poinformował, że jak dotąd w efekcie walk i interwencji zachodnich koalicjantów, w Libii śmierć poniosły 64 osoby. Koalicjanci przewidują, że cała akcja potrwa zaledwie kilka dni.

Oby te prognozy były równie trafne, jak bombardowanie wyznaczonych celów

Anna Siarkiewicz

Anna Siarkiewicz  jest dziennikarką portalu InformacjeUSA.com

3 KOMENTARZE

  1. nad czym tutaj dumac- gdyby nie chodzilo o rope to obama i reszta wielkich tego swiata mialby to w dooopie . gdy robili rzez w bylej jugoslawii ( srebrenica) w sercu europy mordowano i gwalcono kobiety i dzieci , jedynie co ,mocarze tego swiata zroboli to wyslali wojska onz czyli pic na wode fotomontaz

REKLAMA

2114953276 views

REKLAMA

2114953508 views

REKLAMA

REKLAMA

2116749898 views

REKLAMA

2114953648 views

REKLAMA

2114953747 views

Słynne polskie ordery

Taniec – język duszy

Kryzys w syropie

Wpadka przez pandemię

REKLAMA

2114953855 views