REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Etykieta Savoir-vivre wokół grilla

Savoir-vivre wokół grilla

-

fot.123RF Stock Photos

Zwróciła się do nas czytelniczka, pani Barbara o nazwisku do wiadomości redakcji, z pytaniem, czy istnieją i są stosowane jakieś reguły zachowania na popularnych spotkaniach towarzyskich przy grillu, na które sezon już się zaczął i będzie trwał do końca lata. Doświadczenia ostatniego, a także początku bieżącego sezonu, pozostawiają ją w stanie zamieszania i niepewności.

REKLAMA

„Myślę, że jeżeli takich zasad nie ma, warto się pokusić o ich sporządzenie, bo zaoszczędzi to wielu osobom kłopotliwych decyzji: co wypada, a co nie, jak się ubrać, co proponować, czego oczekiwać” – pisze autorka listu do redakcji.
Ależ są, droga czytelniczko, są takie zasady, choć nie stanowią spójnego, jednakowego dla wszystkich kodeksu. Zebraliśmy najbardziej praktyczne, najczęściej akceptowane wskazówki bon-tonu na letnich imprezach typu grill czy też barbecue. Do porad specjalistów dołączyliśmy swoje, oparte na własnych obserwacjach.

Dla gospodarzy:
– Jeżeli nie zapraszasz sąsiadów, zawiadom ich o swoim przyjęciu; niech nie będą zaskoczeni zakłóceniem ich spokoju koło domu.
– Zapraszając gości poinformuj ich o miejscu i czasie imprezy oraz poproś o potwierdzenie obecności (RSVP) – przez telefon, e-mailem lub osobiście; chcesz wiedzieć, na ile osób masz liczyć.
– Przygotuj jedzenie i napoje dla wszystkich zaproszonych. Nie sugeruj przynoszenia potraw; niektórzy i tak przybędą z czymś na stół.
– Pytanie o specjalną dietę gości jest zbyteczne. Ściśli wegetarianie powinni przynieść coś dla siebie, albo zapytać, czy będzie coś bezmięsnego.
– Zapewnij ochronę przed słońcem i nieagresywnie pachnący sprej przeciw komarom. Przygotuj się na zaproszenie wszystkich do domu w przypadku deszczu lub silnego wiatru.
– Jeżeli przygotowujesz tło muzyczne, zorganizuj je tak, żeby nie przeszkadzało w kameralnych rozmowach.
– W trakcie przybywania gości grill powinien już się żarzyć, szczególnie u początkujących gospodarzy. Paniczne próby rozpalenia ognia mogą wywołać niepokój głodnego towarzystwa.
– Nie kładź potraw na ruszt, póki goście nie mają nalanego drinka.
– Upewnij się, że wszyscy mają gdzie usiąść. Jedzenie i picie na stojąco z talerzem w jednej, a kieliszkiem w drugiej ręce to wielka niewygoda. Najlepiej mieć dla wszystkich miejsca przy stole.
– Jeżeli używasz jednorazowych (papier i plastik) naczyń i sztućców, ustaw widoczny dla wszystkich, ale z dala od stołu, pojemnik na niepotrzebne już akcesoria.
– Nie rób z grillowania kabaretowego występu. Wielka czapa kucharska, śmieszne przebranie czy teatralne gesty i miny są zmuszaniem ludzi do wyrażania podziwu i bicia braw, zamiast cieszenia się miłym towarzystwem i rozmową.
– Spędź trochę czasu z każdym; daj mu znać, że cieszysz się z jego obecności i zadaj mu jedno lub dwa – niezbyt konkretne i nie prowokujące do wyczerpujących odpowiedzi – pytania.
– Nie zaczynaj zbierać naczyń i sprzątać ze stołu w trakcie imprezy, bo będzie to sygnał dla gości, że pora zbierać się do wyjścia (patrz reguły dla gości).

Dla gości:
– Po otrzymaniu zaproszenia z prośbą o potwierdzenie swojej obecności zdecyduj, czy się wybierzesz i odpowiedz jak najszybciej – nie w przededniu spotkania.
– Nawet jeżeli zapraszający nie wspomina o nieformalnym charakterze imprezy, wybierz się „na luzie” – akceptowane są t-shirty, dżinsy, sandały itp.
– Przyjedź na czas. Gospodarze mogą czekać na spóźnionych gości z kładzeniem potraw na ruszt, ku irytacji obecnych.
– Nie przyprowadzaj dodatkowych, nieproszonych gości.
– Przynieś coś ze sobą – butelkę dobrego wina, kwiaty dla pani domu, roślinę w doniczce lub dodatek do deseru.
– Zaufaj umiejętnościom gospodarza, nie udzielaj mu rad, jak i co robić na grillu.
– Zaproponuj pomoc, ale nie nalegaj, jeżeli usłyszysz, że nie trzeba.
– Nabieraj na talerz niedużo. Dokładkę można wziąć, kiedy wszyscy już mają swoje porcje.
– Możesz jeść hamburgery i hot dogi z ręki, ale miej serwetkę na wypadek chlapnięcia sosu lub innego dodatku.
– Jeżeli jesteś wegetarianinem, a zaproszeniu nie towarzyszyło pytanie o dietę, jedz sałatki i inne bezmięsne potrawy, bez komentarzy. Możesz zjeść solidną jarską kolację po powrocie do domu.
– Traktuj alkohol jako dodatek do jedzenia; nie pij za dużo, zwłaszcza jeżeli chcesz być zapraszany w przyszłości.
– Czuwaj nad zachowaniem swoich dzieci. Nie pozwalaj im krzyczeć i biegać. Warto zabrać dla nich z domu jakieś zajęcie – grę, zabawki, kredki i książki do kolorowania.
– Nie trzymaj się na uboczu, rozmawiaj nie tylko z przyjaciółmi, ale i z nowo poznanymi osobami.
– W żadnym wypadku nie dłub w zębach – ani wykałaczką, ani paznokciem, ani flossem. Jeżeli musisz to zrobić, odejdź na stronę.
– Sprzątanie ze stołu oznacza, że czas się kończy. Możesz zaproponować pomoc, ale zaczynaj zbierać się do wyjścia.
– Nie zapomnij podziękować gospodarzom za miło spędzony czas.
Życzę wszystkim udanych spotkań przy grillu – zarówno w roli gospodarzy, jak i gości.

Wasza Krystyna

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks