REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Sezon NHL odwołany

-

Sezon 2004/2005 w zawodowej lidze hokejowej NHL został anulowany. Decyzję tę podjęto na skutek braku porozumienia w sprawach finansowych między władzami NHL a organizacją zawodników NHLPA.

Od września 2004 roku w rozgrywkach NHL trwał lokaut. Rozpoczął się, gdy poprzednia umowa między właścicielami klubów, a organizacją zawodników (NHLPA) wygasła, a nowa – ze względu na znaczne rozbieżności dotyczące płac hokeistów – nie została podpisana. Właściciele klubów domagali się redukcji zarobków, hokeiści nie chcieli się na to zgodzić.

O anulowaniu bieżącego sezonu poinformował w środę komisarz NHL Gary Bettman. „We wrześniu mówiłem, że drużyny nie wyjdą na lód dopóki nie zostaną rozwiązane problemy finansowe. Dzisiaj wiadomo, że nie ma szans na porozumienie, zatem nie mam wyboru i muszę ogłosić odwołanie wszystkich rozgrywek w tym sezonie” – powiedział na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej w Nowym Jorku.

Od września w sprawach finansowych trwały pertraktacje, kończące się za każdym razem brakiem zgody. NHLPA proponowało m.in. ograniczenie wysokości kontraktów o 24 procent. Propozycji tej nie przyjęły kluby, oferując własne rozwiązanie dotyczące siatki płac, na co z kolei nie zgodzili się zawodnicy.

Do ostatniej próby porozumienia doszło w poniedziałek, gdy na tajnym posiedzeniu spotkali się wiceprezydent NHL Bill Daly i dyrektor organizacji zawodników NHLPA, Ted Saskin. Obie strony złożyły swoje propozycje rozwiązania konfliktu, które jednak nie zostały przyjęte przez kontrpartnerów. Daly zaproponował tzw. salary cup w wysokości 42,5 mln dolarów (kwota do podziału na roczną wypłatę dla zawodników jednego klubu), Saskin opowiedział się za 49 milionami.

W minionym tygodniu Bettman wyraził nadzieję, iż dojdzie do rozgrywek sezonu 2004/05. Według proponowanego kalendarza gier każda z drużyn rozegrałaby w sezonie zasadniczym po 28 meczów, a następnie toczyłaby się rywalizacja o Puchar Stanleya według dotychczasowych zasad play off. Brak porozumienia powodował, że w rozgrywkach NHL przez kilka miesięcy trwał lokaut. Odwołane zostały 824 mecze, a więc dwie- trzecie programu. W minionym tygodniu nie doszło także do planowanego All Star Game.

W historii NHL to był już kolejny lokaut. Poprzedni miał miejsce w sezonie 1994/95. Konflikt został jednak wówczas rozwiązany 11 stycznia 1995 roku, rozgrywki się rozpoczęły, a w sezonie zasadniczym każda z drużyn rozegrała po 48 meczów. Puchar Stanleya zdobyli New Jersey Devils. Wykorzystując przerwę w rozgrywkach hokeiści NHL masowo ruszyli za Ocean. Według najnowszych danych Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) obecnie w europejskich klubach występuje niemal 400 zawodników tej ligi. Mariusz Czerkawski jest w Djurgarden Sztokholm, a Krzysztof Oliwa zgłosił chęć gry w drużynie Wojasa Podhale Nowy Targ.

W 86-letniej historii rozgrywek NHL anulowanie całego sezonu nastąpiło po raz pierwszy. Hokej na lodzie stał się także pierwszym profesjonalnym sportem w Ameryce Północnej, w którym odwołany został cały sezon z powodu konfliktu na linii pracodawca- pracownik.

REKLAMA

2094047450 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2094047734 views

REKLAMA

2095844183 views

REKLAMA

2094047984 views

REKLAMA

2094048122 views

REKLAMA

2094048263 views