REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiWnętrza Zamku Królewskiego już niedługo w Google Street View

Wnętrza Zamku Królewskiego już niedługo w Google Street View

-

fot.jackmac34/pixabay.com
fot.jackmac34/pixabay.com

Za kilka miesięcy będzie można oglądać w internecie zabytkowe wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie. Ekipa Google Street View wykonała zdjęcia 360° Biblioteki Królewskiej, Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawy kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą.

REKLAMA

„Oprócz prezentowania dzieł ze swoich zbiorów w ramach wystaw z konkretną narracją, niektóre instytucje kultury oferują również możliwość przejścia wirtualnych spacerów” – powiedział PAP Technologie Piotr Zalewski z Google Polska. Są one wykonywane przez ekipę Google Street View, w tej samej technologii co zdjęcia Street View. Dzięki takiej sesji fotograficznej w pałacu Pod Blachą za kilka miesięcy będzie można przejść się po wnętrzach Zamku Królewskiego na platformie Google Cultural Institute i na mapach Google. Zdjęcia wykonywane są za pomocą specjalnego wózka Trolley, pozwalającego na wykonanie zdjęć 360°.

„Chcemy zaprezentować zbiory bardzo często niedocenione czy zapomniane, o których jednak warto pamiętać i które warto poznać” – powiedziała PAP Technologie Aldona Modrzewska, kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreśliła, właśnie wykorzystywanie nowych technologii pozwala na zdobycie zasobów cyfrowych, które z łatwością można udostępnić w internecie. Zwróciła też uwagę, że z punktu widzenia zwiedzających “liczy się przede wszystkim udostępnienie wysokiej jakości zdjęć, które pozwalają z dużą precyzją oddać detale, szczegóły, kunszt artystyczny zbiorów znajdujących się w Zamku”.

O dużej popularności wśród internautów możliwości oglądania dzieł sztuki w dużych detalach opowiadał również Piotr Zalewski. „Platforma daje możliwość oglądania dzieła sztuki w tzw. ultra wysokiej rozdzielczości giga pikselowej; w ten sposób możemy dostrzec każde dotknięcie pędzla malarza” – powiedział i dodał, że „jednym z najpopularniejszych obrazów pokazywanych w tej technologii na platformie jest “Gwiaździsta noc” Van Gogha, którą można oglądać w najdrobniejszych detalach.

Zalewski podkreślił, że działalność Google Cultural Institute wpisuje się w misję Google’a, czyli organizację światowych zasobów informacji. „Na platformie znajdują się zarówno zbiory z najbardziej znanych muzeów świata, jak i z muzeów bardzo niszowych – np. afrykańskich czy azjatyckich – do których zapewne trudno byłoby nam dotrzeć osobiście” – argumentował.

„Platforma jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych instytucji kultury, jednak zawsze wymaga to współpracy z nami” – zaznaczył Zalewski. – „Każda wystawa powstaje we współpracy z nami, nie jest to więc samoobsługowe rozwiązanie, w którym np. instytucja kultury sama publikuje filmy na platformie YouTube. Poza dbaniem o jakość udostępnianych treści, rozwiązać trzeba również m.in. kwestie praw autorskich, co wymaga podpisania umowy”.

Projekt Google Cultural Institute powstał w 2011 r. i zrzesza już ponad 1 tys. partnerów z 70 krajów. Dostarcza on technologie pomagające w procesie digitalizacji skarbów kultury, archiwów, miejsc dziedzictwa narodowego, itp. W Polsce w projekcie uczestniczy w nim 20 instytucji kultury, m.in. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Narodowe w Warszawie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128844968 views

REKLAMA

REKLAMA

2128844984 views

REKLAMA

REKLAMA

2130641304 views

REKLAMA

2128844994 views

REKLAMA

2128844998 views

REKLAMA

2128845002 views