REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ciekawostki Włochy. Parlamentarna batalia o naprawdę świeże pieczywo

Włochy. Parlamentarna batalia o naprawdę świeże pieczywo

-

fot.pixabay.com
fot.pixabay.com

W parlamencie Włoch trwa batalia o naprawdę świeże pieczywo- informują media. Tak podsumowują inicjatywę deputowanego koalicji, który mając poparcie stowarzyszeń piekarzy, wypowiedział wojnę praktyce sprzedaży jako świeżego chleba odgrzewanych mrożonek.

REKLAMA

Ustawa, która wkrótce ma wejść w życie, dokona rozróżnienia między świeżo upieczonym chlebem czy bułkami z małej piekarni a odgrzewanymi zamrożonymi bagietkami czy innymi wypiekami, jakie sprzedawane są często w supermarkecie.

Nowe przepisy to między innymi reakcja na doniesienia włoskiej prasy, która już kilka lat temu ujawniła, że duży odsetek pieczywa sprzedawanego jako to prosto z pieca w supermarketach pochodzi z importowanego, głównie ze wschodniej Europy, zamrożonego ciasta, mającego bardzo długi okres przydatności do spożycia. Ciasto sprowadzane jest z zagranicy, również z krajów spoza Unii Europejskiej, bo tam jego produkcja jest znacznie tańsza.

Klienci muszą wiedzieć, co kupują, pokazanie różnicy między tymi dwoma gatunkami jest niezbędne – argumentuje autor projektu ustawy, deputowany Partii Demokratycznej Giuseppe Romanini.

Na mocy nowych przepisów zabronione będzie używanie określenia “świeże pieczywo” w odniesieniu do tego, które nie pochodzi z przygotowanego tuż przed włożeniem do pieca ciasta i nie trafia od razu do sprzedaży, bez względu na sposób konserwacji.

Właściciele piekarń we Włoszech mówią, że głównie z powodu masowego zjawiska sprzedaży tanich odgrzewanych mrożonek w dużych sieciach supermarketów ich branża w ostatnich 10-12 latach skurczyła się o jedną trzecią.

Konsumenci, wskazuje się, dają się uwieść przez zapach gorącego pieczywa nie wiedząc nawet o tym, że ciasto na nie powstało czasem kilka miesięcy wcześniej na drugim końcu Europy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks