REKLAMA

2130374783 views

REKLAMA

2130374782 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiWłochy. Turyści rozkradają Sardynię wywożąc piasek i kamienie z plaż

Włochy. Turyści rozkradają Sardynię wywożąc piasek i kamienie z plaż

-

Plaża na Sardynii fot.milivanily/pixabay.com
Plaża na Sardynii fot.milivanily/pixabay.com

Na lotnisku na Sardynii celnicy rekwirują turystom setki kilogramów piasku z plaż, muszelek i kamieni, które chcą zabrać jako pamiątkę z wakacji. Rekordzista miał 25 kg kamyków. Włoskie media informują o rosnącym zjawisku rozkradania wyspy i walce z nim.

REKLAMA

Worki i woreczki oraz butelki plastikowe pełne piasku z najpiękniejszych sardyńskich plaż, kolekcje kamieni i wielkich muszli – to wszystko znajduje się na powiększającej się każdego dnia „wystawie” nielegalnych łupów odebranych pasażerom na lotnisku w Cagliari. Jego pracownicy, którzy każdego dnia natrafiają na takie pamiątki w bagażach dziesiątków pasażerów, postanowili napiętnować to zjawisko i rozpowszechnili zdjęcia znalezisk na portalach społecznościowych jako ostrzeżenie.

„Sardynia okradana i ograbiana” – pod takim hasłem zamieszczono serię zdjęć naturalnych bogactw włoskiej wyspy ukrytych w walizkach i plecakach turystów z całego świata. Przypomina się, że ich wywóz jest zabroniony. Tymczasem, jak podkreślają media, większość pasażerów przyłapanych z butelką piasku w bagażu tłumaczy, że nie wie, iż jest to nielegalne.

“Nie mogliśmy dłużej patrzeć na łupienie naszych plaż” – wyjaśnili pracownicy lotniska. Zastrzegli, że to dopiero pierwszy krok w ich kampanii. Postulują, aby każdy turysta w chwili przybycia na wyspę otrzymywał ulotkę z ostrzeżeniem przed takim zachowaniem i informacją, jakie szkody ono powoduje.

Każdego roku na Sardynię przybywa 1,8 miliona turystów. Nawet jeśli tylko ułamek z nich postanawia zabrać ze sobą wspomnienie z plaży, straty wyrządzane środowisku naturalnemu wyspy są nie do oszacowania – podkreślają eksperci i zwracają uwagę na to, że są przepisy, które można by zastosować w takim przypadku.

Przywołują kodeks żeglugi, który stanowi, że za wyrządzanie szkód środowisku morskiemu grozi kara do 2 miesięcy pozbawienia wolności wraz z grzywną.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126284846 views

REKLAMA

REKLAMA

2126284863 views

REKLAMA

REKLAMA

2128081183 views

REKLAMA

2126284873 views

REKLAMA

2126284877 views

REKLAMA

2126284881 views