REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiWłochy. Badacze: historia pizzy zaczęła się w Gaecie, nie w Neapolu

Włochy. Badacze: historia pizzy zaczęła się w Gaecie, nie w Neapolu

-

Nowe badania historyczne potwierdzają, że wbrew obiegowym opiniom słowo „pizza” nie pochodzi z Neapolu, ale z portowego miasta Gaeta w środkowych Włoszech. To tam w archiwum katedry przechowywany jest dokument z maja 997 roku, w którym znajduje się ta nazwa.

Pochodzeniem słowa „pizza” zainteresował się włoski historyk Giuseppe Nocca, specjalizujący się w dziejach kultury odżywiania. Podczas prac badawczych ustalił, że z etymologicznego punktu widzenia miejscem narodzin słowa „pizza” był młyn nad rzeką Garigliano, która oddziela Lacjum od regionu Kampania na południu Italii.

REKLAMA

Dowodzić tego ma właśnie znany już wcześniej, spisany po łacinie dokument notarialny z końca X wieku dotyczący lokacji młyna. Na mocy tego aktu młynarz miał obowiązek składać właścicielowi ziemi, na której stał młyn, oraz jego dziedzicom daninę w postaci między innymi “12 pizz” dwa razy w roku.

Swe wnioski na temat miasta Gaeta,jako kolebki słynnego wypieku i jego nazwy, Nocca zawarł w najnowszej, rozpowszechnionej przez media publikacji przygotowanej na sympozjum na temat historii pizzy.

Ustalenia dotyczące pierwszego udokumentowanego zapisu słowa “pizza” potwierdził inny włoski historyk Angelo Forgione, który również uważa akt notarialny z Gaety za fundamentalny dokument w dziejach włoskiego przysmaku. Ale, jak zauważył, to Platon pierwszy dokładnie opisał ucztę, której podstawą był wypiek będący prymitywną wersją pizzy. To zaś znaczy, stwierdza Forgione, że pizza znana była w basenie Morza Śródziemnego już około 600 roku przed naszą erą.

Zauważa się, że swoistym pocieszeniem dla tych, którzy wolą być zwolennikami neapolitańskiego pochodzenia pizzy, jest to, że wszyscy badacze jej historii zgadzają się co do tego, że w obecnej, najbardziej klasycznej formie z mozzarellą, narodziła się właśnie w mieście pod Wezuwiuszem. (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2122217451 views

REKLAMA

REKLAMA

2122217468 views

REKLAMA

REKLAMA

2124013788 views

REKLAMA

2122217478 views

REKLAMA

2122217484 views

REKLAMA

2122217488 views