REKLAMA

2129895177 views

REKLAMA

2129895176 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiWładze Wenecji będą walczyć z kiczem i brzydotą w sklepach i lokalach

Władze Wenecji będą walczyć z kiczem i brzydotą w sklepach i lokalach

-

Wenecja fot.Beautytreff/pixabay.com
Wenecja fot.Beautytreff/pixabay.com

W Wenecji wypowiedziano wojnę szpetnym sklepom i barom z kebabem oraz pizzą na wynos. Biorąc przykład z Florencji, władze miasta wydały rozporządzenie dotyczące godnego i przyzwoitego wyglądu sklepów i lokali.

REKLAMA

Weneckie władze zainspirował do stanowczych działań tzw. regulamin Unesco z Florencji, czyli zbiór przepisów dotyczących troski o estetykę historycznego centrum.

Magistrat z miasta nad Canal Grande postanowił wziąć przykład ze stolicy Toskanii i, jak wyjaśnił, w obliczu napierającego kiczu przywrócić należyty wygląd punktom sprzedaży i usług.

Włoskie media podkreślają, że burmistrz Luigi Brugnaro wziął na cel przede wszystkim sklepiki sprzedające kiczowaty towar z importu, ale także bary z kebabem i pizzą na wynos. Ich wygląd oraz oferta bardzo jego zdaniem odbiegają od standardów miasta pełnego zabytków i dzieł sztuki.

Taką batalię podejmuje się nad laguną po raz kolejny, ale wcześniejsze podobne próby nie przyniosły sukcesu; zazwyczaj pozostawały na papierze – przypomina się obecnie.

Celem zmian jest to, by sklepy w centrum jak najbardziej nawiązywały do weneckich tradycji. Mają zatem w zamierzeniach władz sprzedawać na przykład szkło z pobliskiej wyspy Murano, koronki z Burano, a także żywność miejscowej produkcji oraz lokalne specjały.

“Tandeta i artykuły, których pochodzenia często nie znamy, zupełnie nie pasują do miasta i nie mają z nim i z jego historią nic wspólnego, wywołują tylko zażenowanie” – oświadczył burmistrz. Z podziwem przyznał, że podobna akcja na rzecz odmiany oblicza handlu we Florencji przyniosła skutek.

“Wenecja wybiera jakość. Chcemy mierzyć wysoko” – oznajmił Brugnaro. Jednocześnie skrytykował liberalizację handlu w ostatnich latach, w wyniku której jego zdaniem ucierpiał wizerunek tego wyjątkowego miasta. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121736951 views

REKLAMA

REKLAMA

2121736971 views

REKLAMA

REKLAMA

2123533291 views

REKLAMA

2121736982 views

REKLAMA

2121736991 views

REKLAMA

2121736995 views