REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiWładze Rzymu wycofują nowe kontrowersyjne logo "Rome&You"

Władze Rzymu wycofują nowe kontrowersyjne logo „Rome&You”

-

romeYouPonad rok utrzymało się nowe, budzące od początku kontrowersje, logo Rzymu , czyli napis „Rome&You” na czerwonej tarczy. Wprowadziły je poprzednie władze. Kontrowersyjny znak się nie przyjął, a obecny komisarz rządzący Wiecznym Miastem postanowił go usunąć.

Napis „Rome&You” to pomysł zarządu włoskiej stolicy z czasów byłego już burmistrza Ignazio Marino.

REKLAMA

Tłumaczono, że hasło w języku angielskim jest bardziej przyjazne dla milionów zagranicznych turystów niż tradycyjne i często przez nich niezrozumiałe logo „SPQR”, czyli skrót łacińskiej formuły: Senatus Populusque Romanus, oznaczającej Senat i lud rzymski. Skrót ten od czasów starożytnych widniał na monetach i na sztandarach legionów oraz pomnikach, a obecnie wciąż widać go na wielu budynkach użyteczności publicznej i na pokrywach studzienek kanalizacyjnych.

Usunięcie tego elementu historii Rzymu z dokumentów oraz materiałów informacyjnych i zastąpienie go angielskim hasłem wywołało burzę i zdumienie. Ostro skrytykowała tę decyzję stojąca na straży języka włoskiego narodowa Accademia della Crusca.

Profesorowie z tej instytucji, uchodzącej za najwyższy autorytet w kwestiach językowych, ocenili: „Niepotrzebny anglicyzm staje się prowincjonalizmem”.

Bezlitośni dla tego pomysłu byli też komentatorzy w mediach.

Mimo licznych kontrowersji ówczesne władze miejskie zaczęły przed rokiem wprowadzać nowy znak, umiejscawiając go przede wszystkim na dokumentach, plakatach, w broszurach informacyjnych i materiałach w internecie. Prasa podała, że wprowadzenie zmienionego logo kosztowało co najmniej 20 tysięcy euro.

Nadzwyczajny komisarz Rzymu Francesco Paolo Tronca rządzący miastem od czasu dymisji burmistrza Marino , który ustąpił w październiku 2015 r. w rezultacie skandalu finansowego, zdecydował o przywróceniu logo z literami SPQR. „Czemu zrezygnowano z herbu, jakie to miasto miało od zawsze?”- zapytał komisarz.

Historyczny symbol Wiecznego Miasta jest obecnie konsekwentnie przywracany.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109433409 views

REKLAMA

2109433641 views

REKLAMA

REKLAMA

2111230032 views

REKLAMA

2109433782 views

REKLAMA

2109433881 views

REKLAMA

2109433989 views