REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostki"Uchodźca" słowem roku 2015

„Uchodźca” słowem roku 2015

-

Uchodźcy w Monachium w Niemczech fot.Andreas Gebert/EPA
Uchodźcy w Monachium w Niemczech fot.Andreas Gebert/EPA

Kapituła polskich językoznawców jednomyślnie wybrała rzeczownik „uchodźca” za słowo roku 2015. Słowo to wygrało również w ogólnopolskim internetowym plebiscycie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Po raz pierwszy w historii wybór kapituły był jednogłośny. Językoznawcy uznali za słowo roku rzeczownik „uchodźca”. W skład kapituły weszli profesorowie: Jerzy Bartmiński, Jerzy Bralczyk, Renata Przybylska, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Walery Pisarek i Halina Zgółkowa.

REKLAMA

„Uchodźca” został uznany za słowo roku 2015 również w plebiscycie internautów. Jak poinformowano na stronie plebiscytu http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/, kolejnymi najczęściej wybieranymi (i zgłaszanymi) słowami były „smog” i „JOW”. Pierwszą piątkę słów uzupełniają „trybunał” oraz „frankowicz” i „bankster”.

„Zjawisko uchodźców jest zapewne znane w Polsce nie od dziś. Natomiast w roku 2015 zostało ono napełnione wartościami emocjonalnymi – skomentowała na stronie plebiscytu członkini kapituły prof. Halina Zgółkowa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Z jednej strony jest to współczucie, empatia, obowiązek pomocy ludziom znajdującym się w potrzebie, czyli zespół pozytywnych wartości etycznych. Z drugiej zaś jest to przede wszystkim lęk przed (domniemanym?, potencjalnym?) terroryzmem, zagrożeniem dla naszej narodowej tożsamości kulturowej (wraz z religią)”.

W swoim komentarzu językoznawczyni zwróciła uwagę, że uchodźcy napływający do Europy w roku 2015 na ogół nie wybierają Polski, jako kraju osiedlenia (wyjątkiem są przybysze z Ukrainy, zwłaszcza z Donbasu), ale i tak emocje wśród Polaków są intensywnie wiązane z samym zjawiskiem i słowem. Według niej słowo utraciło w Polsce wiele składników semantycznych na rzecz aspektów emocjonalnych. „Najprościej mówiąc – uchodźców co prawda nie mamy, ale bardzo często i chętnie o nich rozmawiamy” – stwierdziła Zgółkowa.

Ogólnopolski plebiscyt na słowo roku zorganizowany był przez IJP UW już po raz piąty. Akcję wspierają Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Języka Polskiego. IJP UW regularnie prezentuje słowa miesiąca, tygodnia i dnia na stronach slowanaczasie.uw.edu.pl oraz slowadnia.clarin-pl.eu.

W 2015 roku słowem stycznia był „frankowicz”, lutego – „górnik” oraz „separatysta”, marca – „zaćmienie”, kwietnia – „ludobójstwo”, maja – „JOW”, czerwca – „zamach” lipca – „dopalacz”, sierpnia – „imigrant” i „uchodźca”, września – „granica” , października – „parlament” i „Sejm”, listopada – „niepodległość” i „smog”, a grudnia – „trybunał”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107700778 views

REKLAMA

REKLAMA

2107701010 views

REKLAMA

2109497401 views

REKLAMA

2107701151 views

REKLAMA

2107701250 views

REKLAMA

2107701358 views