REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiToyota tłumaczy się z popularności swoich aut wśród dżihadystów

Toyota tłumaczy się z popularności swoich aut wśród dżihadystów

-

fot.Mauritz Antin/EPA
fot.Mauritz Antin/EPA

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota został wezwany przez władze USA do złożenia wyjaśnień w związku z dużą popularnością, jaką cieszą się jego auta, szczególnie terenowe i dostawcze, tzw. pikapy, wśród bojowników Państwa Islamskiego (IS) – podały w środę media.

REKLAMA

Waszyngton chce zwłaszcza uzyskać odpowiedź na pytanie, jak mogło dojść do sytuacji, w której IS weszło w posiadanie setek samochodów Toyoty z napędem na cztery koła – podaje amerykański portal Marketwatch, cytowany przez dziennik “New York Post” na stronie internetowej. Autor tekstu zwraca uwagę, że na większości filmów propagandowych IS widać głównie pikapy Hilux i samochody terenowe Land Cruiser produkowane przez japoński koncern.

“Niestety Toyoty Land Cruiser i Hilux praktycznie stały się prawie częścią marki ISIL (Państwo Islamskie Iraku i Lewantu, dawna nazwa IS). (…) Nie wydaje mi się, żeby producent chciał czerpać z tego zyski, ale zwrócono im na to uwagę i powinni robić więcej (aby ograniczyć dostęp IS do ich produktów)” – mówił w wywiadzie dla telewizji ABC News były ambasador USA przy ONZ Mark Wallace; jest on obecnie szefem Projektu Przeciwko Ekstremizmowi (Counter Extremism Project), który tropi i ujawnia sieci finansowe terrorystów.

“NYP” przypomina, że podczas ostatniej publicznej parady IS dwie trzecie samochodów biorących w niej udział to były właśnie Toyoty. Resztę stanowiły m.in. pojazdy wyprodukowane przez Mitshubishi, Hyundaia i Isuzu.

W odpowiedzi na pojawiające się spekulacje Toyota wyjaśniła, że zabrania sprzedaży swych produktów podmiotom, które modyfikują pojazdy do celów wojskowych i terrorystycznych. Jednocześnie Japończycy zwrócili uwagę, że nie są w stanie kontrolować kanałów, którymi ich auta są redystrybuowane i odsprzedawane przez strony trzecie – poinformowała agencja Associated Press.

Oddział ds. terroryzmu i wywiadu gospodarczego amerykańskiego ministerstwa skarbu odmówił AP komentarza ws. przebiegu śledztwa, które prowadzi w tej sprawie. Zadaniem oddziału jest monitorowanie transferów finansowych i przepływu dóbr, które mogłyby prowadzić do wspierania terrorystów.

“NYP” podaje, że na doniesienia o popularności Toyoty w Państwie Islamskim masowo zareagowali amerykańscy internauci. Na portalach społecznościowych zaczęły się pojawiać m.in. przerobione zdjęcia reklamowe samochodów japońskiego producenta, podpisywane np. “Toyota ISIL: Dobra do dżihadu”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128643232 views

REKLAMA

REKLAMA

2128643248 views

REKLAMA

REKLAMA

2130439568 views

REKLAMA

2128643258 views

REKLAMA

2128643262 views

REKLAMA

2128643266 views