REKLAMA

2118996674 views

REKLAMA

2118996673 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiSzczebrzeszyn Stolicą Języka Polskiego

Szczebrzeszyn Stolicą Języka Polskiego

-

Ratusz w Szczebrzeszynie z pomnikiem chrząszcza fot.Lysy/Wikipedia
Ratusz w Szczebrzeszynie z pomnikiem chrząszcza fot.Lysy/Wikipedia

Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł – to goście festiwalu literackiego Stolica Języka Polskiego, który w dn. 31 lipca – 7 sierpnia odbywać się będzie w Szczebrzeszynie. W programie ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców.

REKLAMA

Już po raz drugi w podlubelskim Szczebrzeszynie odbędzie się festiwal Stolica Języka Polskiego. Tym razem hasło festiwalowe brzmi “Między przeszłością a przyszłością”, a jego duchowym patronem jest Bolesław Leśmian, który prowadził kancelarię prawniczą w pobliskim Szczebrzeszynowi Zamościu. Kuzynem Leśmiana był Jan Brzechwa, który go odwiedzał i tak najprawdopodobniej spotkał się z nazwą Szczebrzeszyna, którą uwiecznił w wierszyku o chrząszczu, który tam brzmi w trzcinie.

W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora „W malinowym chruśniaku” zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.

Program festiwalu wypełnią spotkania autorskie. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk, reporterka Małgorzata Szejnert i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski.

Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. Grażyna Plebanek poprowadzi w Szczebrzeszynie wakacyjną szkołę pisania, a Joanna Szczepkowska – warsztaty “Mistrz mowy polskiej”.

W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in. Andriej Bondar.

Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego – wraz z zespołem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru – wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Dla festiwalowiczów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.

Kuratorka festiwalu, Justyna Sobolewska, zapowiada, że uczestnicy szczebrzeszyńskiej imprezy będą mogli zapoznać się z nową powieścią Grażyny Plebanek “Pani Furia” o miesiąc wcześniej niż reszta czytelników.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu. (PAP)

REKLAMA

2118081805 views

REKLAMA

2118081939 views

REKLAMA

REKLAMA

2119878298 views

REKLAMA

2118082023 views

Kto pyta, nie błądzi

Sebastian Szmurło

Krystyna Tarchala

Władysław Świerczyński

REKLAMA

2118082095 views

REKLAMA

2118082161 views