REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ciekawostki Świstak Phil nie zobaczył swojego cienia; wkrótce nadejdzie wiosna

Świstak Phil nie zobaczył swojego cienia; wkrótce nadejdzie wiosna

-

Phil, świstak z Punxsutawney , nie zobaczył cienia. WIosna nadejdzie wkrótce! fot.David Maxwell/EPA
Phil, świstak z Punxsutawney , nie zobaczył cienia. WIosna nadejdzie wkrótce!
fot.David Maxwell/EPA

Słynny świstak Phil w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii wyszedł we wtorek z norki i nie zobaczył swojego cienia; zwiastuje to szybkie nadejście wiosny.

REKLAMA

2147483647 clicks

Legenda, podobno rodem z Niemiec, mówi, że jeśli świstak zobaczy swój cień w święto Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), czeka nas jeszcze długa zima; jeśli cienia nie będzie – wkrótce przyjdzie wiosna.

Jak co roku Phila obserwowały tysiące fanów. Za każdym razem rytuał wygląda tak samo: Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler’s Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną.

Phil stał się znany na całym świecie dzięki filmowi “Dzień świstaka” (1993 r.) z Billem Murrayem i Andie MacDowell.

Według prowadzonego od 1887 roku rejestru “wystąpień” Phila świstak zobaczył swój cień 101 razy, a nie zobaczył 17 razy; z kilku lat brakuje danych.

Tegoroczna prognoza świstaka jest pomyślna dla Amerykanów. Zima w tym roku dała się we znaki szczególnie osobom zamieszkującym wschodnie wybrzeże USA, gdzie zginęło 31 osób. Były to ofiary wypadków samochodowych oraz osoby, które dostały ataku serca podczas odśnieżania.

Najsilniejsze opady wystąpiły w miasteczku Glengary położonym na północny-zachód od Waszyngtonu, gdzie spadło ponad 106 cm śniegu.(PAP)

 

fot.David Maxwell/EPA
fot.David Maxwell/EPA

fot.David Maxwell/EPA
fot.David Maxwell/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131939766 views

REKLAMA

REKLAMA

2131939781 views

REKLAMA

REKLAMA

2133736101 views

REKLAMA

2131939791 views

REKLAMA

2131939794 views

REKLAMA

2131939798 views