REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiStudenci z USA na razie nie będą się uczyć w Białymstoku

Studenci z USA na razie nie będą się uczyć w Białymstoku

-

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku już od dawna jest gotowy, by przyjąć kilkunastu studentów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Okazuje się jednak, że uczelnia musi odłożyć te plany do przyszłego roku akademickiego.

fot. UMB/ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Winne są m.in. przeszkody napotkane w Departamencie Edukacji USA. Chodzi o system pożyczkowy, z którego korzystałaby zdecydowana większość amerykańskich studentów medycyny w Białymstoku.

REKLAMA

-Żeby nasza uczelnia mogła rozpocząć kształcenie amerykańskich studentów, musimy przystąpić do programu pożyczkowego. Choć z naszej strony wszystkie formalności zostały już dopełnione, nadal czekamy na umowę z amerykańskim departamentem edukacji – tłumaczy Adam Kiełpiński, specjalista do spraw nauczania w języku angielskim na UMB.

W połowie września do USA pojedzie delegacja z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, by przyspieszyć te procedury. Białystok byłby już wkrótce szóstym miastem – po Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Lublinie i Łodzi – gdzie przyszli amerykańscy lekarze będą zdobywać wiedzę. Pierwsi zaczną prawdopodobnie od w października 2012 roku. Chociaż, jak zdradził Adam Kiełpiński, rozważana jest także koncepcja, by pierwsza grupa studentów z USA pojawiła się już w lutym. To jednak zależy m.in. od wyników wrześniowej wizyty w USA.

Nauczanie w języku angielskim zostało wprowadzone na UMB w 2004 roku. – Wykształciliśmy już dwa roczniki anglojęzycznych absolwentów – chwali Adam Kiełpiński.

Teraz, wśród obcokrajowców, studiuje tu najwięcej Norwegów i Szwedów. Na nowy rok akademicki uczelnia przyjęła 50 nowych obcokrajowców. W sumie będzie ich, na różnych etapach, około 270. Dla porównania, na Politechnice Białostockiej w nowym roku akademickim ma studiować 147 osób zza granicy. Z kolei na Uniwersytecie w Białymstoku, w ramach programu LLP-Erasmus, chęć studiowania zadeklarowało 24 obcokrajowców.

Źródło: Kurier Poranny

REKLAMA

2119337175 views

REKLAMA

2119337265 views

REKLAMA

REKLAMA

2121133616 views

REKLAMA

2119337328 views

REKLAMA

2119337383 views

REKLAMA

2119337422 views