REKLAMA

2126044135 views

REKLAMA

2126044134 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiŚlady Celtów i Germanów odkryto w Pełczyskach

Ślady Celtów i Germanów odkryto w Pełczyskach

-

fot.Hans/pixabay.com
fot.Hans/pixabay.com

Zapinki zdobione srebrem i złotem, monety, fragmenty szklanych naczyń oraz rzymską ostrogę z brązu odkryli archeolodzy w czasie badań w Pełczyskach (Świętokrzyskie). To ślady po obecności Celtów i Germanów.

REKLAMA

Oprócz wielu cennych zabytków archeolodzy z Instytutu Archeologii UW odkryli też relikty infrastruktury, która należała do mieszkańców osady. W jednym z wykopów odsłonili glinianą kopułę pieca, służącego do wypalania naczyń.

“Piec jest doskonale zachowany. Obecnie szukamy związanej z nim jamy przypiecowej, której zawartość umożliwi datowanie konstrukcji – to w niej umieszczano naczynia, które ulegały wypaleniu” – opowiadał PAP kierownik wykopalisk Marcin Rudnicki z Instytutu Archeologii UW.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, czy piec należy wiązać z Celtami (III-II w. p.n.e.) czy może Germanami (III – IV w.).

“Na Ponidziu nie znaleziono dotychczas ani jednego pieca celtyckiego. Znane są zaledwie dwie tego rodzaju konstrukcje z późnego okresu wpływów rzymskich – a więc związane z osadnictwem Germanów. Bez względu na to, co się ostatecznie okaże, znalezisko ma charakter wyjątkowy” – wyjaśnił Rudnicki.

Naukowcy przypuszczają, że w obrębie osady działała również mennica – symbol władzy i prestiżu u Celtów.

W I w. p.n.e. osadę zamieszkiwaną wcześniej przez Celtów zasiedliła ludność germańska, którą naukowcy identyfikują ze społecznością Wandalów. “Poziom rozwoju cywilizacyjnego, bogactwo i prestiż jej mieszkańców z tego czasu można porównywać do tego, jaki osiągnęła ona wcześniej za sprawą Celtów” – opowiadał archeolog.

Świadectwem tego rozkwitu, który prawdopodobnie miał związek z korzystną lokalizacją na szlaku handlowym, są liczne przedmioty importowane z terenów Cesarstwa Rzymskiego. Są wśród nich monety rzymskie, fragmenty naczyń szklanych i glinianych – ekskluzywnych, pieczołowicie wykonanych znanych jako terra sigillata, fibule, a także szklane żetony do gry oraz rzymska ostroga z brązu – jedyne tego typu znalezisko z ziem Polski.

Rozmówca PAP zauważył, że dotychczasowe znaleziska poświadczają dalekosiężne powiązania handlowe jej mieszkańców z wybrzeżem Bałtyku na północy, obszarami Czech, Moraw, terenami naddunajskimi na południu oraz środkową Mołdawią na południowym-wschodzie.

“Przepychem zachwycają też przedmioty lokalnego pochodzenia – zapinki zdobione srebrem i złotem, srebrna sprzączka rzędu końskiego, czy złoty wisiorek w kształcie toporka z IV w.” – wyliczał Rudnicki.

Warszawscy archeolodzy prowadzą badania w rejonie Pełczysk od lat. Po raz pierwszy pojawili się tam w 1958 roku. Znajdują tam ślady po działalności ludzi mające ponad 6 tys. lat i młodsze. Zdaniem naukowców nagromadzenie reliktów archeologicznych jest w tym miejscu wyjątkowo duże, a każde kolejne badania przynoszą coraz bardziej zaskakujące odkrycia.

Tegoroczne wykopaliska w Pełczyskach finansowane są w głównej mierze ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. (PAP)

4 KOMENTARZE

 1. ““Przepychem zachwycają też przedmioty lokalnego pochodzenia – zapinki zdobione srebrem i złotem, srebrna sprzączka rzędu końskiego, czy złoty wisiorek w kształcie toporka z IV w.” – wyliczał Rudnicki.”
  *
  Ten Rudnicki to musi być Żyd, mason, cyklista, wegetarianin albo jakiś dżender.
  Łże jak pies.
  Kużden przeca wie, że historia zaczęła się od krztu. Tysiąc pięćdziesiąt lat temu, a dokładnie to w kwietniu. Przed kwietniem niczego tam nie mogło byńdź.
  Kłamca opłacony przez Merkelową i agent Putina.
  *
  Cześć poległym w Smoleńsku!
  Czołem Wielkiej Polsce!

  • Pamietasz jak Kononowicz swego czasu mowil ze piwa nie bedzie ,wodki nie bedzie, nic nie bedzie? PIS podchwycil pomysl ,troche przerobil i teraz kazdy PRAWDZIWY Polak wie ,ze na poczatku nie bylo nic ,az wreszcie pojawil sie prezes wszystkich prezesow i wyrwal ta biedna Polske z nicosci i marazmu .Ochrzcil bezboznikow ,przerobil z drewnianej na murowana ,pobil wredna opcje niemiecka co sie pod Grunwaldem panoszyla ,wstrzymal slonce ,ruszyl ziemie ,w miedzyczasie z bratem ukadl ksiezyc po czym mial takiego moralniaka ,ze zaspal na stan wojenny a kochani towarzysze w swej empatii postanowili go nie fatygowac do wiezienia dla internowanych.Niedlugo zaczna powstawac filmy ,bajki i piesni o superhero JK.

   https://gfycat.com/CreepyComplexKestrel

 2. Zresztą kto to jest ten Rudnicki?
  Gdyby to był jakiś mądry i kulturalny gość to by redaktory napisały::
  *
  “profesor zwyczajny, docent doktor habilitowany, magister inżynier, licencjat, maturzysta, absolwent gimanzjum, szkoły podstawowej, zerówki oraz przedszkola, ksiądz Rudnicki”.
  *
  A tak? Bez obowiązkowej litanii tytułów? To musi być jakiś chłystek.
  Jak ta hagiewu, złodziejka.

REKLAMA

2120902508 views

REKLAMA

2120902540 views

REKLAMA

REKLAMA

2122698864 views

REKLAMA

2120902555 views

REKLAMA

2120902566 views

REKLAMA

2120902572 views