REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiKatowice. Odsłonięto mural z Łyskiem z pokładu Idy

Katowice. Odsłonięto mural z Łyskiem z pokładu Idy

-

Mural przedstawiający Łyska z pokładu Idy – bohatera opowiadania Gustawa Morcinka pod tym samym tytułem odsłonięto we wtorek na ścianie jednej z kamienic w Katowicach-Załężu.

Mural powstał z inicjatywy Śląskiego Teatru Lalki i Aktora “Ateneum” w Katowicach, gdzie dokładnie 2 lata temu – 28 września 2019 r. – odbyła się premiera spektaklu o kopalnianym koniku w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

REKLAMA

Autorką muralu jest Mona Tusz – artystka i aktywistka, która od 2007 r. realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na Śląsku, z którego pochodzi. Mural jej autorstwa jest utrzymany w baśniowej konwencji. Przedstawiając kopalnię pokazała prehistoryczne rośliny i stworzenia, które dały początek pokładom węgla.

Opowiadanie “Łysek z pokładu Idy” autorstwa znanego śląskiego pisarza, a zarazem wieloletniego kierownika literackiego Teatru “Ateneum” Gustawa Morcinka (1891-1963) to wzruszająca kolejne pokolenia młodych czytelników historia z czasów, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem. Po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok.

Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.

Twórcy tego nagradzanego przedstawienia rozgrywającego się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe spojrzeli na opowieść o Łysku z dzisiejszej perspektywy, skłaniając do bardzo aktualnych refleksji.

Jak poinformowała kierowniczka literacka “Ateneum” Renata Chudecka, mural powstał z inicjatywy teatru w ramach projektu “Galopem do wolności!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

2 października w ramach projektu odbędą się jeszcze warsztaty street art, lalkarskie i aktorsko-plastyczne oraz rodzinna gra miejska “Patataj”. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

REKLAMA

2118772473 views

REKLAMA

REKLAMA

2118772575 views

REKLAMA

REKLAMA

2120568931 views

REKLAMA

2118772651 views

REKLAMA

2118772713 views

REKLAMA

2118772771 views