REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiHolandia. Powstała talia kart bez króla, królowej i waleta

Holandia. Powstała talia kart bez króla, królowej i waleta

-

Holenderska fanka kart stworzyła talię, w której król, królowa i walet zostały zastąpione złotem, srebrem i brązem. Uznała bowiem, że należy zerwać z tradycją, w której król jest wart więcej niż królowa – poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Indy Mellink, 23-letnia absolwentka psychologii sądowej, zeszłego lata wyjaśniała grę swoim kuzynom, kiedy zadała sobie pytanie: „Dlaczego król miałby być wart więcej niż królowa?”. Zachęcona przez swojego ojca zdecydowała, że nadszedł czas, aby zerwać z wielowiekową tradycją w kartach, zgodnie z którą mężczyzna znajduje się ponad kobietą.

REKLAMA

„Jeśli mamy taką hierarchię, że król jest wart więcej niż królowa, to ta subtelna nierówność wpływa na ludzi w ich codziennym życiu, ponieważ jest to po prostu kolejny sposób, by powiedzieć: +Hej, jesteś mniej ważna+” – stwierdziła. „Nawet subtelne nierówności, takie jak ta, odgrywają dużą rolę” – dodała.

Zaprojektowała więc talię, w której król, królowa i walet zostały zastąpione złotem, srebrem i brązem. Znajdują się na nich sztabki złota, srebrne monety i tarcze z brązu.

Pierwsze 50 talii trafiło do przyjaciół i rodziny Mellink. Holenderka zrobiła kolejne i zaczęła je sprzedawać przez internet. W ciągu kilku miesięcy wysłała około 1,5 tys. talii między innymi do Belgii, Niemiec, Francji i USA.

„To dobrze, że zastanawiamy się nad neutralnością płciową” – powiedziała Berit van Dobbenburgh, szefowa Holenderskiego Związku Brydżowego, grając nowymi kartami. Dodała jednak, że dokonanie formalnej zmiany składu talii byłoby skomplikowane, ponieważ wymagałoby aktualizacji przepisów. (PAP)

REKLAMA

2097990029 views

REKLAMA

REKLAMA

2097990261 views

REKLAMA

2099786653 views

REKLAMA

2097990404 views

REKLAMA

2097990505 views

REKLAMA

2097990615 views