REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ciekawostki Hiszpania. Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii

Hiszpania. Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii

-

fot.Boris Roessler/EPA
fot.Boris Roessler/EPA

Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów, przyznano w środę nagrodę księżniczki Asturii za “demokratyczną, otwartą i uczestniczącą” metodę tworzenia encyklopedii dostępnej w całym świecie.

REKLAMA

Nagrodę przyznano w kategorii współpracy międzynarodowej.

Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Dlatego też po wstąpieniu w zeszłym roku na tron jej fundatora, księcia Filipa, fundacja przyznająca od 1981 nagrodę w ośmiu kategoriach działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji – 10-letnia Eleonora Burbon Ortiz. Dopóki nie podrośnie, uroczystościom związanym z nagrodą będzie przewodniczyć jej ojciec.

Wikipedia, założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę Jimmy’ego Walesa z pomocą filozofa Larry’ego Sangera w 2001 roku, jest darmową encyklopedią dostępną w wielu językach, redagowaną przez zarejestrowanych ochotników z całego świata. Należy do 10 najczęściej odwiedzanych miejsc w internecie. Odwiedza ją w ciągu miesiąca 500 mln ludzi.

Według jurorów Wikipedii “udało się zdobyć światowy zasięg w upowszechnianiu wiedzy, podobnie do tego, co osiągnął encyklopedystyczny duch XVIII wieku”.

Wikipedią zarządza od 2003 roku Fundacja Wikimedia z siedzibą w San Francisco.

Encyklopedia ma ponad 25 mln zarejestrowanych użytkowników, z czego ponad 73 tys. to aktywni redaktorzy – podała Fundacja Księżniczki Asturii w komunikacie.

Zawiera ponad 37 mln haseł napisanych w 288 językach. Najobszerniejsza jest jej wersja angielskojęzyczna – liczy ona ponad 4,8 mln artykułów-haseł.

Fundacja Księżniczki Asturii przypomniała też, że Wikipedia prowadzi kilka wielojęzycznych projektów stosujących tę samą technologię, m.in. serwis wolnych podręczników Wikibooks, Wikisłownik, edukacyjną platformę Wikiwersytet oraz Wikicytaty, Wikipodróże, Wikiźródła – bibliotekę rozmaitych tekstów oryginalnych publikowanych w domenie publicznej, Wikimedię Commons z obrazami i multimediami.

W 35. edycji do nagrody zgłoszono 24 kandydatury z 10 krajów. Wśród nich znaleźli się m.in.: UNESCO, himalajscy szerpowie, Hiszpańskie Siły Zbrojne, były premier Portugalii i wysoki komisarz narodów zjednoczonych ds. uchodźców Antonio Guterres.

Nagrodę ustanowiono w celu “wzmocnienia więzi między Księstwem a księciem Asturii oraz kultywowania i promowania naukowych, kulturalnych i humanistycznych wartości tworzących uniwersalne dziedzictwo ludzkości”.

W zeszłym roku w kategorii współpracy międzynarodowej nagrodę otrzymała Fundacja Fulbrighta. Pozostałe nagrody przyznawane są za osiągnięcia na polu nauki, humanistyki i spraw publicznych.

Nagroda to 50 tys. euro oraz statuetka projektu Joana Miro.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks