REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ciekawostki Francja. Pierwsze elektryczne samoloty przeleciały nad Kanałem LaManche

Francja. Pierwsze elektryczne samoloty przeleciały nad Kanałem LaManche

-

Samolot E-Fan fot.Guy Drollet/EPA
Samolot E-Fan fot.Guy Drollet/EPA

Samolot nazwany E-fan zbudowany przez koncern lotniczy Airbus pokonał w piątek trasę z Lydd w Wielkiej Brytanii do Calais we Francji. Maszyna z napędem elektrycznym nie emituje spalin. W czwartek podobny lot wykonał pilot z Francji.

REKLAMA

Samolot o długości ponad 6 metrów i wadze prawie 600 kg przeleciał nad kanałem La Manche kilka godzin po tym, kiedy francuski pilot wykonał podobny lot samolotem z napędem elektrycznym. Oba loty postrzegane są jako symbolicznie ważny krok w stronę wykorzystania elektrycznych samolotów w przyszłości.

Nad bezpieczeństwem pilota czuwały helikoptery oraz łodzie ratownicze.

Wybór trasy lotu nie był przypadkowy. W 1909 roku francuski pilot Louis Bleriot jako pierwszy przeleciał nad kanałem La Manche, ubiegając się o 1000 funtów nagrody zaoferowanej przez brytyjską gazetę “Daily Mail”.

W czwartek wieczorem Francuz Hugues Duval, pilotując jednoosobowy, dwusilnikowy samolot elektryczny Cicri, przeleciał z Dover w Wielkiej Brytanii do Calais we Francji. Maszyna waży 100 kg i według pilota osiąga prędkość 150 km/h.

Zdaniem Duvala udany lot to ważny moment wieńczący lata pracy nad maszyną.

E-fan wykonał swój dziewiczy lot w marcu 2014 roku i od tego czasu wzbił się w powietrze 100 razy, ostatnio w zeszłym miesięcu podczas paryskich międzynarodowych pokazów lotniczych. Airbus planuje rozpoczęcie sprzedaży tego samolotu w 2017 roku. Według założeń miałby on służyć głównie do szkolenia początkujących pilotów.

Kilka firm lotniczych w różnych krajach rozwija własne projekty samolotów z napędem elektrycznym w nadziei, że staną się one w przyszłości ekologiczną alternatywą dla maszyn z napędem konwencjonalnym.

Samoloty elektryczne to bardzo młoda gałąź przemysłu lotniczego. Nie ustanowiono dotąd dla nich pełnych norm bezpieczeństwa. Nad programem lotu testowego pracowały wspólnie władze Airbusa oraz francuski zarząd lotnictwa cywilnego.

Obecna wersja E-fana ma tylko dwa miejsca, jednak Airbus ma w planach powiększenie modelu. “Naszym celem jest skonstruowanie w przyszłości hybrydowego samolotu elektrycznego będącego w stanie pomieścić setkę pasażerów” – powiedział szef zespołu technicznego Jean Botti. Dodał, że plan ten mógłby być zrealizowany w ciągu najbliższych 15 lat.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA