0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiChinka uratowała kilkaset psów podczas festiwalu psiego mięsa w Yulinie

Chinka uratowała kilkaset psów podczas festiwalu psiego mięsa w Yulinie

-

65-letnia Yang Xiaoyun  fot.faclc.blogspot.com
65-letnia Yang Xiaoyun
fot.faclc.blogspot.com

Chińska miłośniczka zwierząt uratowała spod noża kilkaset psów i kotów, wykupując je z rąk handlarzy w czasie kontrowersyjnego festiwalu psiego mięsa w Yulinie w południowych Chinach, podczas którego co roku do kotła trafiają tysiące zwierząt.

65-letnia Yang Xiaoyun przez ostatnie kilka dni chodziła po lokalnych targach i kupowała po cenie rynkowej zwierzęta przeznaczone do uboju. Tylko w sobotę wydała na ten cel równowartość 4 tys. zł i uratowała 100 czworonogów.

REKLAMA

„Nie sprzeciwiam się jedzeniu psów. To jest tradycja ludzi z Yulinu. Rząd nie może tego zmienić, więc ja tym bardziej nie mogę. Ale znalazłam swój sposób na ich ratowanie. Wydaję pieniądze i je kupuję” – wyjaśniła PAP w poniedziałek na słynącym ze sprzedaży psów Dużym Targu w Yulinie, gdzie negocjowała ceny z handlarzami.

„Chcę pokazać światu, że w Yulinie mieszkają również dobrzy ludzie, którzy bardzo mi pomogli. Bez ich pomocy nie poszłoby mi tutaj tak dobrze” – dodała aktywistka, która przypuszczalnie zabierze uratowane psy i koty do swojego domu w Tiencinie, 2 tys. km na północ od Yulinu.

Podczas negocjacji niektórzy handlarze umyślnie znęcali się nad zwierzętami, by wymusić na Yang zaakceptowanie wyższej ceny i zadrwić z obrońców praw zwierząt. Jeden z handlarzy uniósł psa za tylną łapę i uderzał jego głową o burtę ciężarówki, krzycząc: „Mam małego pieska na sprzedaż”. Tego rodzaju popisy budziły aplauz większości gapiów, którzy otoczyli miejsce negocjacji.

Część mieszkańców Yulinu ma obrońcom praw zwierząt za złe, że w wyniku ich nacisków tradycyjny „festiwal owoców liczi i psiego mięsa” jest teraz mniej spektakularny niż kiedyś. Kilku miejscowych powiedziało PAP, że jeszcze w ubiegłym roku psy zabijane były na każdym rogu, natomiast w tym roku lokalny rząd odciął się od festiwalu i zakazał uboju na ulicach i bazarach.

„Przypadające na letnie przesilenie święto liczi i psiego mięsa to nazwa komercyjna. Miasto nigdy (oficjalnie) nie organizowało festiwalu psiego mięsa” – oznajmiło biuro informacyjne miasta w mediach społecznościowych.

Najsłynniejsza restauracja w Yulinie, lokal o nazwie „pies z chrupiącą skórką”, musiała w tym roku usunąć stoliki z ogródka, ograniczając się do miejsc wewnątrz budynku. Wiele restauracji usunęło również z szyldów słowo „pies”.

Według szacunków organizacji praw zwierząt Animals Asia w czasie ubiegłorocznej edycji festiwalu zabito 2 tys. psów – pięciokrotnie mniej niż dwa lata temu. Grupa prowadzi kampanię przeciwko yulińskiemu festiwalowi, którą w ciągu pierwszych 24 godzin poparło 20 tys. osób z całego świata – poinformowała organizacja.

„To wszystko przez miłośników psów i dziennikarzy. Ich wpływ jest zbyt silny. Straż miejska nie pozwala nam zabijać psów na ulicy, bo to jest brzydki widok” – powiedział rodowity mieszkaniec Yulinu o nazwisku Huang. Dodał, że ubój odbywa się teraz na niedostępnych dla oczu prywatnych farmach na obrzeżach miasta.

Jednak w niedzielę, w przeddzień festiwalu, kilka rzeźni pracowało pod osłoną nocy w okolicy Dongkou w ścisłym centrum miasta. W jednej z nich rzeźnik wyciągał psy z ciasnej klatki, podcinał im gardło nożem, a następnie inny mężczyzna wrzucał je do kotła z gotującą się wodą. Część psów, wpadając do wrzątku, jeszcze żyła.

Miłośnicy psiego mięsa podkreślają, że w chińskiej tradycji pies nie miał pozytywnych konotacji i nie był uznawany za przyjaciela człowieka, a co najwyżej służył do pilnowania domu. Tymczasem, jak wynika z szacunków lokalnych mediów, obecnie w ok. 30 mln gospodarstw domowych w kraju pies jest towarzyszem. Według komentarza opublikowanego w ogólnokrajowym dzienniku „Renmin Ribao” pies może być zarówno najlepszym przyjacielem człowieka, jak i jego pożywieniem.

Choć jedzenie psów nie jest w Chinach nielegalne, rząd Yulinu wezwał do przestrzegania norm bezpieczeństwa żywności.

Większość psów i kotów spożywanych przez Chińczyków to zwierzęta ukradzione właścicielom, choć w niektórych częściach kraju jedzenie psów nie jest wcale popularne – wynika z raportu Animals Asia, podsumowującego cztery lata badań na terenie całego kraju. Chińskie media wielokrotnie donosiły o gangach polujących na psy we wsiach, a nawet w metropoliach takich jak Szanghaj.

Według sympatyków festiwalu mięso psów i kotów w Yulinie pochodzi z legalnych hodowli, a część mieszkańców hoduje psy na własny użytek.

Festiwal odbywa się co roku i przyciąga do tego niewielkiego miasta w stosunkowo biednej prowincji Guangxi rzesze turystów. Pracujący poza miastem yulińczycy wracają na święto do domów, by spotkać się z krewnymi i znajomymi. Tradycyjnie spożywa się gotowane, smażone lub pieczone psie mięso i liczi, a także pije nalewkę na tych owocach.

Z Yulinu Andrzej Borowiak (PAP)

fot. faclc.blogspot.com/2013/04/what-63-year-old-retired-school-teacher.html

6235671_980x1200_0

 

115135749_231n

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091296154 views

REKLAMA

2091296453 views

REKLAMA

2093092913 views

REKLAMA

2091296735 views

REKLAMA

2091296881 views

REKLAMA

2091297025 views