REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiAmeryka jest w Bogdance

Ameryka jest w Bogdance

-

Grupa Lubelski Węgiel Bogdanka osiągnęła rekordowe w historii wyniki finansowe. Stało się to możliwe dzięki kontraktowi z amerykańskim koncernem  Bucyrus International w South Milwaukee w stanie Ohio, który dostarczył Bogdance supernowoczesny  komlepks strugowy Gleithobel® GH1600 pozwalający na  eksploatację bardzo niskich  pokładów węglowych, nawet  poniżej półtora metra, uznawanych dotąd za nieeksploatacyjne.

fot.Dziennik Wschodni/ Kopalnia węgla kamiennego w Bogdance

Już po pięciu miesiącach górnicy z Bogdanki pobili przy pomocy amerykańskiej maszyny rekord świata w dziennym urobku z jednej ściany wynikiem 16.894 ton. Stało się to światową, powszechnie komentowaną,  sensacją. 

REKLAMA

Środki na  rewolucję technologiczną i rozwój pozyskano w Bogdance dzięki modelowo przeprowadzonej prywatyzacj giełdowej. Był to najlepszy debiut w historii warszawskiej giełdy. Po roku LW Bogdanka zakwalifikowała się do portfela indeksu WIG-20, elity spółek giełdowych.

W rekordowym 2010 roku zysk netto LW Bogdanka wyniósł  230,12 mln zł, czyli o 20,58 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny osiągnął 276,5 mln zł i był o 22 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży  poszybowały do ponad 1,23 mld zł.  Notując  roczny wzrost – o  ponad 10 procent.

Mimo kryzysu, lubelska grupa wydobywcza  pokazuje, że na węglu da się zarabiać i można zarabiać na nim coraz więcej, pod warunkiem, że  ma się wizję rozwoju i ambicje sięgania po najnowocześniejsze rozwiązania, jak w tym konkretnym przypadku – amerykańskie.

Kierownictwo Bogdanki  już myśli o  następnym kompleksie strugowym, który miałby zostać zainstalowany na  nowym polu wydobywczym w Stefanowie. Pozwoli to na podwojenie poziomu wydobycia z 5.8 mln tona w 2010 do 11,5 mln w 2014 roku.  

fot.arch./ Prezes Bogdanki Mirosław Taras wie na czym polega współpraca z Ameryką…

Prezes LW Bogdanka Mirosław Taras mówi nam:

–  Wielu uważa, że odnosimy sukces w amerykańskim stylu.  Ja bym powiedział, że przede wszystkim potrafimy funkcjonować według najlepszych standardów giełdy amerykańskiej.  Postawianie na  technologię eksploatacji cienkich pokładów  i pozyskanie na nią  blisko 40 mln euro, było jednym z celów emisyjnych spółki w naszym debiucie giełdowym  w czerwcu 2009 r. Potrafiliśmy przedstawić naszą strategię na tyle klarowanie, że reakcja giełdy przeszła nasze wszelkie oczekiwania, a wynik finansowy pozwolił nam zamiar inwestycyjny w pełni zrealizować. To, że osiągnęliśmy rekordowe wyniki w historii grupy jest  – obok strategii rozwoju – oczywistym wynikiem znakomitej i  konsekwentnej pracy wszystkich pracowników.

Sukcesy gospodarcze LW Bogdanka mają proste przełożnie na poziom życia pracowników koncernu. Zarabiają najlepiej w regionie, jeżdżą dobrymi autami, budują własne domy.  Kierownictwo grupy wspiera  rozwój opieki medycznej, kultury i sportu. W tradycyjnie niezamożnej części kraju, zwanej często „Polską B” lub „Ścianą Wschodnią” wyrasta  kawałek Ameryki.  Nic dziwnego, że  zainteresowanie wizami amerykańskimi jest tam zdecydowanie mniejsze. Bo Ameryka jest w Bogdance.

Są natomiast plany nawiązania kontaktów partnerskich z jednym z najbardziej znanych miast górniczych w Pensylwanii.  Nie po to jednak, aby było gdzie emigrować za chlebem, a ewentualnie do amerykańskich kolegów-górników wpaść na piwo, a potem na piwo z lubelskich browarów móc ich do siebie zaprosić.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

10 KOMENTARZE

REKLAMA

2114855758 views

REKLAMA

2114855990 views

REKLAMA

REKLAMA

2116652380 views

REKLAMA

2114856130 views

REKLAMA

2114856229 views

REKLAMA

2114856337 views