REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Związkowcy z AFL-CIO popierają Quinna

Związkowcy z AFL-CIO popierają Quinna

-

Jeden z największych i najbardziej wpływowych związków zawodowych oficjalnie popiera starania o reelekcję gubernatora Pata Quinna i nie kryje swojej niechęci do republikanina Bruce’a Raunera. Lista kandydatów typowanych przez AFL-CIO zawiera też niespodzianki.

Gubernator Pat Quinn (w środku). W tle Mike Madigan (z lewej) przewodniczący Izby Reprezentantów i John  Cullerton (z prawej) przwodniczący stanowego Senatu fot.Illinois Governor/Flickr
Gubernator Pat Quinn (w środku). W tle Mike Madigan (z lewej) przewodniczący Izby Reprezentantów i John Cullerton (z prawej) przwodniczący stanowego Senatu fot.Illinois Governor/Flickr

REKLAMA

2147483647 clicks

Centrala AFL-CIO udzieliła swojej rekomendacji politycznej demokratycznemu gubernatorowi Patowi Quinnowi w jego staraniach o ponowny wybór, choć w przeszłości naraził się on związkom zawodowym, gdy zerwał zbiorowy kontrakt i wycofał się z podwyżki płac dla pracowników administracji stanu z powodu deficytów budżetowych.

Równocześnie związek − mający około 900 członków − zapowiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by nie dopuścić do wygranej faworyta Partii Republikańskiej, multimilionera-inwestora Bruce’a Raunera. Centrala przegłosowała nawet stosowną rezolucję, która postuluje “edukować członków związku oraz organizacji braterskich, a także ogółu społeczeństwa odnośnie kandydatury Raunera i agitować, by na niego nie głosowano”.

Akcja zrzeszonych nie jest niespodzianką, ponieważ już od kilku miesięcy Rauner w swoich telewizyjnych spotach reklamowych zapowiada, że jeśli wygra wyścig o najwyższy w Illinois urząd, to “rozprawi się ze związkowymi bossami“. Propaguje też rozwój krytykowanych przez związki szkół czarterowych. Ku oburzeniu ludzi pracy proponował też obniżkę minimalnej stawki godzinowej, ale wycofał się z tego pomysłu.

Quinn natomiast konsekwentnie kontynuuje swoje starania o podwyżkę minimalnego wynagrodzenia do 10 dol. na godzinę. Obecnie minimalna płaca w Illinois wynosi 8,25 dol., czyli więcej niż federalna − 7, 25 dolarów. Przy okazji niedawnych obchodów Dnia Martina Luthera Kinga, gubernator Quinn stwierdził, że gdyby działacz murzyński żył w obecnych czasach, to poparłby starania o lepsze płace dla najmniej zarabiających.

Republikańscy ustawodawcy w parlamencie stanowym są przeciwni zwiększeniu minimalnego uposażenia. Ich zdaniem, podwyżka spowoduje spadek liczby miejsc zatrudnienia w Illinois. Przekonanie to podzielają też lokalne izby handlowe i stanowe stowarzyszenie handlu detalicznego.

Gubernator Quinn powołuje się jednak na wyniki badań ekonomicznych, które wskazują, że mając większe zarobki ludzie wydają więcej pieniędzy oraz płacą większe podatki i tym samym stymulują gospodarkę.

Warto dodać, że na liście kandydatów biorących udział w wyborach, a popieranych przez AFL-CIO jest spora niespodzianka. Po raz pierwszy od wielu lat związek AFL- CIO poparł republikanina, a właściwie − republikankę. Rekomendacja wyborcza przypadła w udziale Judy Baar Topince − stanowej rewident, która ubiega się o reelekcję. Związek uznał Topinkę za lepszą kandydatkę niż demokratkę Sheilę Simon, która obecnie jest wicegubernatorem, ale już nie stara się o ten urząd tylko kandyduje na rewidenta.

Ponadto AFL -CIO opowiada się za reelekcją senatora federalnego Richarda Durbina, prokurator generalnej Lisy Madigan i sekretarza stanowego Jesse’ego White’a.

Przypomnijmy, że prawybory − republikańskie i demokratyczne − na urzędy federalne, stanowe, powiatowe odbędą się we wtorek 18 marca.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

REKLAMA

2131954267 views

REKLAMA

REKLAMA

2131954282 views

REKLAMA

REKLAMA

2133750602 views

REKLAMA

2131954292 views

REKLAMA

2131954295 views

REKLAMA

2131954299 views