REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoZnamy hasło i marszałka Parady 3 Maja

Znamy hasło i marszałka Parady 3 Maja

-

Św. Jan Paweł II – syn polskiej ziemi dla świata – tak brzmi hasło tegorocznej Parady 3 Maja. Podczas otwartego spotkania w miniony czwartek, 27 marca, w siedzibie Związku Klubów Polskich, Komitet Wykonawczy Parady Konstytucji 3 Maja na rok 2014 przedstawił także osoby wybrane na funkcję marszałka i wicemarszałków. 

d lewej: Dorota Małachowska, Edward Mika i Anna Sokołowska fot.Dariusz Lachowski
d lewej: Dorota Małachowska, Edward Mika i Anna Sokołowska fot.Dariusz Lachowski

REKLAMA

Marszałkiem parady został Edward Mika ze Związku Klubów Polskich i Związku Narodowego Polskiego. Mika pracę dla Polonii rozpoczął pod koniec lat 60., przez 6 lat był prezesem ZKP, przygotowywał i koordynował parady trzeciomajowe przez 10 lat, przez 6 lat był przewodniczącym parady, blisko współpracował z tragicznie zmarłym Wojciechem Sewerynem.

Na czwartkowym zebraniu wybrano także wicemarszałków. Są nimi dwie panie: Anna Sokołowska i Dorota Małachowski.

Anna Sokołowska na co dzień jest wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, najstarszej organizacji w USA , członkinią Związku Narodowego Polskiego, a także pracuje w Muzeum Polskim jako wolontariuszka, jako wicedyrektor muzeum oraz Polish Woman Catholic Union. Jak sama mówi, od roku 1964, czyli od kiedy przybyła do USA, tylko dwukrotnie nie uczestniczyła w paradzie.

Druga z pań, Dorota Małachowski, od trzech lat jest prezeską fundacji Dar Serca, gdzie wcześniej przez 20 lat była sekretarzem.

fot.Dariusz Lachowski
fot.Dariusz Lachowski

Przewodniczący komitetu Tadeusz Czajkowski podkreślił, że wybór na zaszczytne stanowiska był niełatwy, ale równocześnie wyraził przekonanie, że uhonorowane tytułami osoby zasłużyły się w pracy na rzecz Polonii i cieszą się dobrą opinią. Podziękował też za akceptację wyboru.

Na zebraniu można było dowiedzieć się także, że komitet zgromadził już wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do tego, by parada mogła przejść główną ulicą Chicago. Finalizowane jest również pozwolenie na uroczyste podniesienie polskiej flagi na macie przy Daley Plaza o godz. 8:30, dokładnie w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Za kilka dni poznamy także królową parady, której wybór zaplanowano na 5 kwietnia. O tytuł ubiega się 15 kandydatek.

Ten rok, wyjątkowy dla wszystkich Polaków na całym świecie, znalazł swoje odbicie w wyborze hasła parady:  Św. Jan Paweł II – syn polskiej ziemi dla świata.

Wszelkie dodatkowe informacje, w języku polskim i angielskim, dotyczące parady oraz te związane z wynajęciem rydwanów i wyborem królowej dostępne są na witrynie internetowej www.may3parade.org

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski

[cincopa A0NAgnbTPcvC]

REKLAMA

2128724872 views

REKLAMA

REKLAMA

2128724888 views

REKLAMA

REKLAMA

2130521208 views

REKLAMA

2128724898 views

REKLAMA

2128724902 views

REKLAMA

2128724906 views