REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Zmarł były gubernator Illinois James Thompson

Zmarł były gubernator Illinois James Thompson

-

Były gubernator Illinois James Thompson, znany jako „Big Jim”, zmarł w piątek 14 sierpnia w Chicago. Miał 84 lata. Thompson był najdłużej urzędującym gubernatorem naszego stanu.

O nagłej śmierci Jamesa Jima Thompsona poinformowała jego żona Jayne. „Poinformowano mnie, że jego serce po prostu zatrzymało się” – przekazała dziennikowi „Chicago Tribune”. Thompson zmarł w piątek 14 sierpnia po godz. 8 wieczorem w ośrodku medycznym Shirley Ryan AbilityLab w Chicago, w którym przebywał od kilku tygodniu w związku z problemami z sercem.

REKLAMA

Republikanin był wybierany czterokrotnie i najwyższy urząd w stanie zajmował przez 14 lat, od 1977 r. do 1991 r., stając się najdłużej urzędującym gubernatorem Illinois.

Jego pasją było prawo. Na początku lat 60. ub. wieku pracował w biurze prokuratora stanowego w powiecie Cook. Wówczas głośno było o jego oskarżeniu Lenny’ego Bruce’a, po tym jak komik pokazał zdjęcie piersi kobiety na scenie w nocnym klubie w Chicago.

„Big Jim”, jak nazywano Thompsona z uwagi na jego wzrost (6 stóp i 6 cali), był już prokuratorem, który odsłonił oblicze korupcji politycznej wśród chicagowskich demokratów, kiedy w 1976 r. po raz pierwszy został wybrany na stanowisko gubernatora. Po tym, jak został mianowany przez prezydenta Richarda Nixona na prokuratora federalnego w Dystrykcie Północnego Illinois, Thompson i pracownicy jego biura odkryli masowe oszustwa wyborcze w 1972 roku, co doprowadziło do 83 aktów oskarżenia i 66 wyroków skazujących. W ramach śledztwa, które nadzorował, postawiono w stan oskarżenia i skazano Otto Kernera Jr., wówczas sędziego federalnego sądu apelacyjnego, a wcześniej demokratycznego gubernatora Illinois. Thompson brał również udział w śledztwie dotyczącym byłego republikańskiego wiceprezydenta Spiro T. Agnewa w sprawie uchylania się od płacenia podatków.

Określany jako umiarkowany republikanin, potrafił zjednać sobie demokratów, by zrealizować wiele projektów infrastrukturalnych w Illinois. „Zawsze był gotów do rozmowy” – powiedział wieloletni sekretarz prasowy gubernatora Thompsona Jim Prescott. „Nigdy nie demonizował drugiej strony”.

Za rządów Thompsona wybudowano wiele mil autostrad i dziesiątki mostów. Brał udział w rozbudowie centrum wystawienniczo-konferencyjnego McCormick Place w Chicago i budowie hali United Center. Pomógł również opracować plan pomocowy dla drużyny baseballowej White Sox , który umożliwił jej zdobycie nowego stadionu, aby zapobiec potencjalnej przeprowadzce na Florydę.

Thompson przeprowadził stan przez recesję w latach 80. ub. wieku, pozostając na stanowisku przez cztery kadencje, zanim opuścił urząd w 1991 r.

„Wyeliminowanie nepotyzmu i pozyskiwanie ludzi na najwyższe stanowiska w departamentach i agencjach stanowych w oparciu o ich doświadczenie na trwałe wpisało się w spuściznę gubernatora Thompsona”- powiedział Kent Redfield, emerytowany profesor nauk politycznych na University of Illinois-Springfield. „Naprawdę zmodernizował i pomógł ukształtować profesjonalizm rządu stanowego” – ocenił.

Powszechnie szanowany w całym Illinois Thompson został uhonorowany w 1993 r, kiedy siedzibę władz stanowych przy 100 W. Randolph St. w centrum Chicago nazwano jego imieniem – James R. Thompson Center.

Thompson trafił również na pierwsze strony gazet, kiedy jako lider kancelarii prawniczej Winston & Strawn zgodził się bronić byłego republikańskiego gubernatora George’a Ryana oskarżonego o korupcję. Z uwagi na ich wieloletnią przyjaźń zrobił to pro bono. Dziennik “Crain’s Chicago Business” w artykule opublikowanym w 2015 r. poświęconym odejściu Thompsona z tej firmy prawniczej po 25 latach pracy zauważył, że jego decyzja reprezentowania Ryana bez otrzymania zapłaty ostatecznie kosztowała firmę ponad 10 mln dol.

„Był wspaniałym człowiekiem, nie ma co do tego wątpliwości” – powiedział George Ryan, który był gubernatorem w latach 1999-2003, zanim został oskarżony o korupcję i trafił do więzienia.

Gubernator Thompson “dał przykład służby publicznej, z której mieszkańcy Illinois powinni być dumni” – napisał w swoim oświadczeniu wydanym po śmierci Thompsona urzędujący gubernator J.B. Pritzker. Demokrata podkreślił, że „Thompson był znany z traktowania ludzi z uprzejmością i przyzwoitością”.

„Straciliśmy wielkiego gubernatora, wspaniałego człowieka, wielkiego dżentelmena. W tych burzliwych czasach, polityka Thompsona była zupełnie inna – współpracował ze wszystkimi” – napisał w swoim oświadczeniu były senator stanowy Kirk Dillard, który był głównym doradcą Thompsona.

James Thompson był także członkiem krajowej komisji ds. ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone, w celu zbadania okoliczności ataków z 11 września 2001 r.

“Rodzina Thompsonów opłakuje stratę wspaniałego męża, ojca i dziadka. Miłość i oddanie Jima Thompsona dla swojej rodziny odzwierciedlały jego wieloletnie oddanie ukochanemu stanowi Illinois. Jego naczelną zasadą w życiu publicznym i prywatnym było pomaganie ludziom i robienie wszystkiego, co w jego mocy, aby mieli szansę odnieść sukces. W tym procesie osiągnął wielkie rzeczy dla Illinois, które wpisywały się w jego życie” – czytamy w oświadczeniu rodziny Thompsona opublikowanym przez ich rzecznika prasowego Jima Prescotta. James Thompson pozostawił żonę Jayne, córkę Samanthę i czteroletnią wnuczkę.

Ze względu na pandemię koronawirusa w uroczystościach pogrzebowych zmarłego gubernatora weźmie udział ograniczona liczba uczestników. W poniedziałek nie podano jeszcze do wiadomości publicznej planów pogrzebowych.

Joanna Trzos

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks