REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Zmarł były gubernator Illinois Dan Walker

Zmarł były gubernator Illinois Dan Walker

-

Dan Walker wita się z publicznością parady Bud Billiken w 1973 roku fot.John H. White/U.S. National Archives and Records Administration/Wikipedia
Dan Walker wita się z publicznością parady Bud Billiken w 1973 roku fot.John H. White/U.S. National Archives and Records Administration/Wikipedia

Dan Walker zmarł w środę w szpitalu dla weteranów w Kaliforni. Miał 92 lata. Urząd gubernatora Illinois demokrata sprawował w latach 1973-77.

REKLAMA

Dan Walker był absolwentem Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, ukończył również prawo na Northwestern University. W 1971 roku zasłynął nietypową kampanią wyborczą,  chodząc po stanie Illinois z plecakiem, w traperskich butach i przekonując mieszkańców do poparcia jego kandydatury na gubernatora. Walker przemierzył wtedy na piechotę ponad 1100 mil, czym zaskarbił sobie sympatię wyborców. Jego przeciwnicy określili go natomiast mianem “barwnego populisty”.

Po wygranych wyborach sprawował urząd gubernatora w latach 1973-77. Podczas swojej kadencji nie zdołał dotrzymać większości wyborczych obietnic, znany był bowiem z konfliktowego charakteru i braku skłonności do politycznych kompromisów. Największymi sukcesami gubernatora Walkera było rozwinięcie miejskiej komunikacji i stworzenie loterii stanowej.

Dan Walker sprawował urząd zaledwie przez jedną kadencję. W 1976 r. doszło do niespotykanej politycznej sytuacji, kiedy demokraci nie udzielili Walkerowi poparcia w nadchodzących wyborach, wysuwając jako kandydata sekretarza stanu Michaela Howlett’a. W rezultacie wewnątrzpartyjnych przepychanek następcą Dana Walkera został republikanin James R. Thompson.

Gubernator Walker był postacią zarazem barwną i tragiczną – został obwiniony za fatalny stan finansów publicznych. W 1987 r. na prawie 18 miesięcy trafił do więzienia w związku z malwersacjami finansowymi jakich dopuścił się zaciągając kredyty na podstawione osoby. Po odbyciu kary nie wrócił do życia politycznego i zamieszkał w Kalifornii, gdzie zajął się m.in. pisaniem książek.

Gubernator Bruce Rauner złożył kondolencje rodzinie zmarłego. W wydanym przez jego biuro oświadczeniu czytamy: “Diana i ja ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci byłego gubernatora Dana Walkera. Nasze modlitwy i myśli są z jego rodziną, i przyjaciółmi.”

(gd)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks