REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Zidentyfikowano geny płodności

Zidentyfikowano geny płodności

-

Geny odpowiadające za wytwarzanie plemników mogą okazać się kluczowe dla zrozumienia problemu męskiej niepłodności, a nawet przyczynić się do opracowania męskiej antykoncepcji.

fot.nlm.nih.gov/ Czy odkrycie genu płodności przyczyni się do rozwiązania niewyjaśnionych dotąd przypadków niepłodności u mężczyzn?

REKLAMA

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago, rzuca nieco więcej światła na problem męskiej niepłodności, gdyż do dziś jedna czwarta przypadków nie znajduje naukowego wyjaśnienia. A lepsze zrozumie podłoża genetycznego choroby – w przypadku, gdy nie jest spowodowana czynnikami pozagenetycznymi, jak alkohol czy papierosy – mogłoby przełożyć się na skuteczniejsze leczenie.

Naukowcy mówią, że niehormonalna antykoncepcja dla mężczyzn może być w zasięgu od 5 do 10 lat.

Badanie, opublikowane w czwartek w „American Journal of Human Genetics” (AJHG), przeprowadzono na grupie mężczyzn należących do religijnej grupy Huterytów, samowystarczalnej społeczności podobnej do Amiszów.

– Huteryci zakazują stosowania antykoncepcji i celowo zakładają duże rodziny, przez co zwiększają pole do badań genetycznych niezaburzonej płodności – tłumaczy Carole Ober, współautorka badania z Uniwersytetu w Chicago.

Naukowcy zbadali huteryckich mężczyzn, mających jednego lub więcej potomków, biorąc pod uwagę zarówno wielkość rodziny, jak i wskaźnik urodzeń i zidentyfikowali ponad 40 regionów genetycznych wpływających na płodność danego mężczyzny. Następnie porównali sekwencje genetyczne z próbką mieszkańca Chicago, w której dziewięć tych samych regionów wydawało się wpływać na jakość spermy.

Czytaj: Jak nasienie – to tylko z Ameryki

Badacze mają nadzieję, że odkryte geny płodności okażą się znaczące dla innych populacji, a zwłaszcza te geny związane z właściwościami nasienia – mówi Carole Ober.

Kolejnym krokiem jest obserwowanie na zwierzętach funkcjonowania genów niepłodności. Tym zajmuje się m. in. Lee Smith z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji. Badacze wywołali mutacje u myszy i zidentyfikowali niepłodne osobniki. Potem przeanalizowali błąd genu i jego oddziaływanie na plemniki. Udało się odizolować jeden gen, Katnal1, odpowiadający za powstawanie spermy. Bez białka obecnego w tym genie, sperma myszy nie dojrzewała, powodując niepłodność.

Analogicznie w przypadku ludzi, jeśli uda się wynaleźć lek regulujący poziom genu Katnal1 u mężczyzn albo uregulować go na stałe terapia genową, metoda mogłaby działać jak niehormonalna antykoncepcja. Podobnie dostępna mogłaby być genetyczna wazektomia…

A co Ty wiesz o antykoncepcji? Sprawdź się rozwiązując quiz.

as

Zobacz też:

Plemniki do kontroli, czyli nowe zagrożenia in vitro

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks