REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoZakład zatruwający Willowbrook może być ponownie otwarty

Zakład zatruwający Willowbrook może być ponownie otwarty

-

Perspektywa ponownego uruchomienia zakładu Sterigenics w Willowbrook, który zamknięto z powodu emisji rakotwórczej substancji do atmosfery, spowodowała protesty okolicznych mieszkańców.

W lutym zakład Sterigenics, który od ponad 30 lat zajmował się gazową sterylizacją sprzętu medycznego, został zamknięty z powodu podwyższonej emisji szkodliwego dla zdrowia, silnie karcynogennego tlenku etylenu. Wielu mieszkańców okolicy, w której działał zakład, od lat skarżyło się, że ekspozycja na trujące chemikalia doprowadziła ich lub ich bliskich do zachorowania na raka.

REKLAMA

Prace w zakładzie mogą ruszyć ponownie już we wrześniu. Uruchomienie firmy możliwe jest w wyniku porozumienia przedstawicieli firmy z Prokuratorą Generalną Illinois i stanową agencją ochrony środowiska (Illinois Environmental Protection Agency, IEPA). Od czasu zamknięcia fabryki wprowadzono przepisy ograniczające ilość emisji tlenku etylenu w stanie Illinois. Sterigenics twierdzi, że utrzyma poziom emisji w ramach zaostrzonego limitu, ale potrzebuje pozwolenia na budowę nowego systemu wyłapywania gazu zanim trafi on do atmosfery. Pozwolenie to musi być wydane przez IEPA.

Możliwość ponownego uruchomienia fabryki zatruwającej powietrze w okolicy, wzbudziło furię i protesty mieszkańców. Stanowa agencja ochrony środowiska zapewniła, iż weźmie pod uwagę komentarze oraz obawy rezydentów i aktywistów środowiskowych, które zostały podniesione podczas spotkania 1 sierpnia w Willowbrook, rozważając decyzję o przyznaniu pozwolenia na budowę firmie Sterigenics. Jednocześnie agencja zaznaczyła, że Sterigenics musi obniżyć emisję trującego gazu do zera.
Firma musi też założyć fundusz w wysokości 300 tys. dolarów na projekty dotyczące oczyszczenia środowiska. Oprócz tej sumy Sterigenics nie otrzymała żadnych innych kar finansowych, co też wzbudziło oburzenie mieszkańców Willowbrook i okolic.

Tlenek etylenu znajduje się na federalnej liście środków rakotwórczych. Wskaźnik zachorowań na nowotwory w Willowbrook jest najwyższy w Illinois i 19. w USA, pod względem średniej liczby chorych.

(ar)

Na zdjęciu: Siedziba Sterigenics w Willowbrook fot.Google Maps

REKLAMA

2129149619 views

REKLAMA

REKLAMA

2129149634 views

REKLAMA

REKLAMA

2130945954 views

REKLAMA

2129149644 views

REKLAMA

2129149647 views

REKLAMA

2129149651 views