REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoZakaz pościgu za tymi, którzy uciekają przed policją

Zakaz pościgu za tymi, którzy uciekają przed policją

-

CPD zaostrza regulamin pieszych pościgów

Policjanci w Chicago nie będą już mogli prowadzić pieszych pościgów za ludźmi tylko dlatego, że uciekają lub popełnili drobne wykroczenia. Może to bowiem zagrażać samym funkcjonariuszom, osobom ściganym i postronnym. Departament Policji w Chicago (CPD) przedstawił we wtorek nowy regulamin dotyczący pieszych pościgów.

REKLAMA

Szef CPD nadinspektor David Brown zaznaczył, że nowe przepisy mają chronić bezpieczeństwo zarówno społeczności lokalnych jak i funkcjonariuszy.

„Współpracowaliśmy z naszymi funkcjonariuszami i z naszymi mieszkańcami, aby opracować nowe zasady” – wyjaśnił Brown.

Nowe zasady przewidują między innymi, że funkcjonariusze mogą podjąć pościg, jeśli sądzą, że dana osoba popełnia lub zamierza popełnić przestępstwo, jak pobicie domowników, poważne wykroczenie drogowe w tym jazda po pijanemu lub wyścigi uliczne mogące spowodować obrażenia u innych osób. Będą mieli swobodę działania wobec osób, które według ich ustaleń popełniają lub zamierzają popełnić przestępstwa stanowiące oczywiste zagrożenie dla jakiejkolwiek osoby.

Policjanci w Chicago nie będą mogli natomiast ścigać pieszych, jeśli podejrzewają ich o drobne wykroczenia, jak naruszenie przepisów parkingowych, prowadzenie pojazdu kiedy ich prawo jazdy jest zawieszone lub picie alkoholu w miejscu publicznym.

Zmiana regulaminu ma na celu wyeliminowania sytuacji, kiedy funkcjonariusze podejmują pościg tylko dlatego, że ktoś próbuje uniknąć spotkania z nimi.

„Ludzie mogą unikać kontaktu z funkcjonariuszem z wielu powodów innych niż zaangażowanie w działalność przestępczą” – stwierdza regulamin.

Nowe zasady ogłoszono po tym, jak w marcu 2021 roku doszło do dwóch przypadków śmierci w rezultacie pościgów pieszych. Ofiarą jednego pościgu, w Little Village, był 13-letni Adam Toledo, a drugiego w Portage Park – 22-letni Anthony Alvarez. Według policji, Toledo i Alvarez, byli uzbrojeni, gdy uciekali przed policją.

Nowy regulamin dotyczący pieszych pościgów ma wejść w życie do końca lata.

(tos, PAP)

REKLAMA

2107764610 views

REKLAMA

REKLAMA

2107764842 views

REKLAMA

2109561233 views

REKLAMA

2107764983 views

REKLAMA

2107765082 views

REKLAMA

2107765190 views