REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Zabytkowy budynek zmienia miejsce. Dosłownie

Zabytkowy budynek zmienia miejsce. Dosłownie

-

Odkładany kilkakrotnie termin rozpoczęcia spektakularnej akcji przemieszczenia dwupiętrowego budynku przy 2110 South Prairie został ustalony na wtorek 11 listopada. Stojący już na hydraulicznych wspornikach zabytkowy dom znajdzie się w wyniku dwudniowej „przeprowadzki” pod numerem 2017 przy tej samej ulicy.

Jak podaje „Chicago Tribune”, zmiana miejsca budynku, wzniesionego w 1888 r. przez Harriet F. Rees i uznanego chicagowskim zabytkiem w 2012 r., jest związana z planem burmistrza Rahma Emanuela stworzenia dzielnicy rozrywki McCormick Place, w której przewidziane są m.in. hala do koszykówki dla Uniwersytetu DePaul, hotel Marriott i centrum handlowe.

REKLAMA

Ważący 762 tony Reese House ustawiono na 29 zdalnie sterowanych wspornikach hydraulicznych, które będą się przemieszczać na 232 kołach. Łączna waga przesuwanej masy wynosi 1050 ton.

Przygotowanie do akcji objęło podkopanie gruntu i umieszczenie pod parterem stalowych belek o wymiarach 6 na 6 stóp i podniesienie konstrukcji o 8 stóp nad poziom ulicy. Siatka stalowych belek, którą obudowano dom, zabezpiecza go przed zsunięciem się ze wsporników.

W październiku na nowe miejsce przesunięto tą samą metodą znacznie lżejszą, bo ważącą tylko 185 ton, należącą do Rees House wozownię. Była to dla pracowników firmy Bulley & Andrews próba generalna przed planowanym na wtorek i środę przemieszczaniem domu.

Cała operacja kosztuje Chicago ponad 6 mln dol.; prywatni właściciele obiektu otrzymają z miejskiej kasy 450 tys. dol. rekompensaty za zmianę dotychczasowej lokalizacji.

(kc)

Na zdjęciu: Dom Harriet F Rees fot.Andrew Jameson/Wikipedia

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

Gulasz z dynią

Smutne skutki dystansowania

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks