REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Z pomocą powodzianom

Z pomocą powodzianom

-

W poniedziałek guberantor Pat Quinn wspólnie z przedstawicielami władz lokalnych, stanowych i federalnych zapowiedział rozpoczęcie operacji szacowania strat powodziowych w rejonie Chicago. Zebrane dane znajdą się w gubernatorskim wniosku o pomoc federalną, która – po zatwierdzeniu – przewiduje granty i niskooporcentowane pożyczki dla powodzian oraz pożyczki dla zniszczonych przez wodę biznesów. 

Pat Quinn ogłasza stan klęski żywiołowej w wybranych powiatach fot.: www.Facebook
Pat Quinn ogłasza stan klęski żywiołowej w wybranych powiatach fot.: www.Facebook

REKLAMA

“Zespoły szacunkowe są konieczne, by stan mógł otrzymać od władz federalnych wsparcie dla powodzian” – powiedział Quinn podczas konferencji prasowej. “Trwa usuwanie zniszczeń, a proces ten pomoc federalna z pewnością znacznie przyspieszy”.

Grupy rzeczoznawców składające się z personelu Federal Emergency Management Agency (FEMA), Illinois Emergency Management Agency (IEMA), U.S. Small Business Administration (SBA) i przedstawicieli władz lokalnych już w poniedziałek rozpoczęły szacunki w powiatach Cook, Lake i DuPage. Wyceny w innych powiatach zostaną dokonane po ustąpieniu wody.

Od pierwszego dnia powodzi gubernator Quinn osobiście, z powietrza lub z ziemi, oglądał zalane tereny w Elmhurst, Des Plaines, River Forest, Bellwood, Riverside, Moline, Quincy, Bartonville, North Aurora, Marseilles, Ottawa, North Utica, Morris, Meredosia i Peoria.

18 kwietnia gubernator ogłosił stan klęski żywiołowej w 48 powiatach w stanie Illinois. Mieszkańcy zalanych obszarów wciąż otrzymują pomoc od władz stanu, które dostarczyły już m.in. 260 ciężarówek wypełnionych piaskiem, workami i pompami.

W kilku dotkniętych klęską miejscowościach w napełnianiu worków piaskiem pomagało ponad tysiąc więźniów. W akcji pomocy licznie uczestniczą żołnierze Gwardii Narodowej Illinois.

Także Amerykański Czerwony Krzyż przychodzi z pomocą powodzianom w całym stanie Illinois. Ponad 500 członków personelu i ochotników Czerwonego Krzyża rozdało ponad 50 tys. posiłków.

W minioną niedzielę 5 tys. rodzin dotkniętych powodzią w rejonie metropolii chicagowskiej mogło bezpłatnie otrzymać zestawy do usuwania skutków powodzi.

Zestawy były rozdawane bezpłatnie i zawierały narzędzia i środki pomocne przy usuwaniu śladów pozostawionych przez wodę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów. W komplecie znalazły się grabie, łopaty, plandeki, chlor w płynie, miotły, gąbki, worki na śmieci, a także osobiste środki ochronne, jak np. gumowe rękawiczki.

Zestawy do czyszczenia rozdawano w ośmiu powiatach: Cook, Henry, Knox, Ogle, Rock Island, Scott i Winnebago. Ponadto ochotnicy ACK dokonywali szacunku strat powodziowych i spotykali się z rodzinami dotkniętymi klęską żywiołową.

W Illinois ACK otworzył trzy schroniska dla powodzian. Dodatkowe łóżka ofiary z Illinois mogą znaleźć w Davenport w Iowa.

(ak)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks