REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Wybory samorządowe 4 kwietnia. Przegląd polonijnych kandydatów

Wybory samorządowe 4 kwietnia. Przegląd polonijnych kandydatów

-

fot.Mark Lyons/EPA
fot.Mark Lyons/EPA

We wtorek, 4 kwietnia odbędą się wybory samorządowe na przedmieściach Chicago, również tych licznie zamieszkiwanych przez polskich imigrantów i Amerykanów polskiego pochodzenia.

REKLAMA

Przedstawiamy kandydatów związanych z polonijną społecznością w aglomeracji chicagowskiej, by ułatwić podjęcie wyborczych decyzji. Przypominamy, że 20 marca zaczyna się wczesne głosowanie, które potrwa do 3 kwietnia. Jak zawsze – apelujemy o uczestnictwo w wyborach.

BENSENVILLE

W Bensenville o trzy miejsca w radzie miasta ubiega się sześciu kandydatów, wśród nich jest Sergiusz “Sergio” Zgrzębski, dziennikarz polonijnej telewizji. Zgrzębski startuje z ramienia partii Working 4 Bensenville wraz Davidem J. Majeskim i Josephem Pisano. Pozostali trzej kandydaci na radnych: Ann Franz, McLane “Mac” Lomax i Armando Perez należą do partii Bensenville United.
37-letni Zgrzębski jest absolwentem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie oraz Columbia College Chicago, gdzie uzyskał specjalizację w produkcji telewizyjnej. Z polonijnymi mediami związany jest od 2003 roku. Posiada też licencję agenta obrotu nieruchomościami. Z zamiłowania jest muzykiem. Z żoną Agatą mają 8-letniego synka Ksawerego. W 2013 r. kandydował bez powodzenia na urząd radnego 33. okręgu miejskiego w Chicago.

DES PLAINES

W Des Plaines zabiegający o reelekcję burmistrz Matthew J. Bogusz zmierzy się z radnym Malcolmem P. Chesterem. O urząd radnego 1. okręgu konkurują Steven Mokry, działacz związków zawodowych, członek rady bibliotecznej i Mark Lysakowski; w 7. okręgu adwokat Bob Porada będzie walczył o głosy wyborców z Donem Smithem.
30-letni Bogusz, absolwent Northwestern University, jest nie tylko burmistrzem Des Plaines, ale też pierwszym wiceprezesem Starcom MediaVest Group, firmy marketingowo-reklamowej z przedstawicielstwami na całym świecie. Gdy w 2013 r. wygrał wybory na urząd burmistrza Des Plaines, mając 26 lat, był jednym z najmłodszych burmistrzów w kraju i najmłodszym na północno-zachodnich przedmieściach Chicago. Wcześniej był najmłodszym radnym w tym rejonie, bowiem urząd ten zdobył w Des Plaines mając zaledwie 22 lata. Bogusz ma polskie pochodzenie. Jest żonaty. Niedawno urodziła mu się córka.
67-letni Chester sprawuje urząd radnego od 2015 roku. Z zawodu prawnik i konsultant, były wiceprezes koncernu Pepsi, odpowiedzialny za kontakty z rządem i władzami lokalnymi. Kandydaci nie reprezentują żadnej partii.

FRANKLIN PARK

We Franklin Park wśród sześciu kandydatów na trzy miejsca w radzie miasta jest działacz polonijny Christopher Litwin, który startuje z ramienia Citizens for Change Party wraz z Diego A. DiMarco i Frankiem J. Houswerthem. Pozostali trzej kandydaci: Andy Ybarra, Karen D. Special i John C. Johnson ubiegają się z ramienia partii Your Village Your Voice.

40-letni obecnie Krzysztof Litwin przybył do Stanów Zjednoczonych z Wrocławia na początku lat dziewięćdziesiątych wraz z rodzicami. Ukończył wydział kryminalistyki i biznesu. Przez dziesięć lat pracował w miejscowej policji. Jako długoletni rezydent Franklin Park zna problemy, z którymi borykają się mieszkańcy. Chciałby m.in. zapobiegać podwyżkom podatków od nieruchomości, którym to działaniom zamierza zapobiegać w przyszłości jako radny i uczynić ten urząd bardziej otwartym i dostępnym dla mieszkańców.

NILES

W Niles długoletni burmistrz, biznesmen i działacz polonijny Andrew Przybyło z Promises Kept Party stanie w szranki o sprawowany urząd ze Stevenem Yasellem, kandydatem niezależnym.

65-letni Andrew Przybylo mieszka w Niles od 1981 roku.
W 1978 roku ukończył Loyola University. Na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Cornell University ukończył kierunek w zakresie żywienia i zarządzania w gastronomii. Był współwłaścicielem popularnych sal bankietowych „White Eagle” do chwili sprzedaży placówki. Członek zarządu First State Bank. W latach 1898-2013 był radnym Niles, a wcześniej członkiem rady planowania. W 2013 r. został wybrany na burmistrza. Jest członkiem wielu polonijnych i amerykańskich organizacji społecznych. Wielokrotnie wspierał różne inicjatywy polonijne poprzez udostępnianie bezpłatnie lub po promocyjnych cenach sal bankietowych na zajęcia zespołów artystycznych, spotkań organizacji polonijnych, przyjęć polityków, itp.

28-letni Yasell mieszka w Niles od urodzenia. Absolwent Columbia College Chicago. Na artystycznej witrynie społecznościowej Stage 32 przedstawia się jako reżyser, fotograf i dziennikarz.

NORRIDGE

W Norridge burmistrz James Chmura z Norridge Improvement Party, podobnie jak przed czterema laty, zmierzy się z Thomasem Benigno z Norridge First Party. Z tej samej co Chmura listy startują też Debbie Budnik na sekretarza miejskiego i na radnych: Ursula A. Kucharski, Jackie Michuski Gregorio i Daniel Tannhauser. Ich kontrkandydatami są koalicjanci Benigno: Agnieszka Baran na sekretarza miejskiego i na radnych: James Miller, Peter J. Fontanetta i Oscar Slusarczyk.

Tom Benigno jest długoletnim zastępca sekretarza stanowego Jesse White’a i szefem jego personelu. James Chmura, mający polskie pochodzenie, zanim został burmistrzem pracował jako dyrektor finansowy Norridge, a wcześniej jako audytor w IRS.

PARK RIDGE

W Park Ridge na burmistrza kandyduje Lucas Fuksa, prawnik i działacz polonijny. W bezpartyjnych wyborach zmierzy się z Martinem Maloneyem.
Urodzony w Polsce Fuksa spędził wczesne dzieciństwo w Austrii. Zaraz po przybyciu do USA mieszkał krótko z rodzicami i starszym bratem u krewnych w Park Ridge, a następnie w Chicago i w Wisconsin. Rodzina ponownie przeprowadziła się do Park Ridge do skromnego mieszkania, gdy miał 8 lat. Uczęszczał do Carpenter School, Lincoln Junior High i Maine South High School. Ukończył University of Illinois w Urbana-Champaign. Jako adwokat specjalizuje się w prawie biznesowym i nieruchomościowym. Aktualnie prowadzi praktykę prawniczą w kancelarii Fuksa Korshid, LLC w śródmieściu Chicago. 38-latek jest działaczem wielu organizacji polonijnych, m.in. Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej. Z żoną Danielą mają troje dzieci; spodziewają się czwartego

Marty Maloney jest p.o. burmistrza Park Ridge, równocześnie sprawuje urząd radnego. Maloney urodził się i wychował w Park Ridge. Ukończył Maine South High School w 1990 r. i University of Iowa. Pracował w branży technologicznej sprzedając software i usługi różnym instytucjom, również rządowym. Z żoną Lauren mają czworo dzieci. Zanim został radnym, zasiadał w zarządzie parków.

POSEN

W Posen o urząd burmistrza ubiega się radny i były policjant Frank Podbielniak startujący z ramienia Posen Community Party. Jego kontrkandydatem jest ubiegający się o reelekcję burmistrz Donald W. Schupek z Posen Party 2017.
Sharon M Krerowicz Posen Community Party rywalizuje o urząd sekretarza miejskiego z pełniącą tę funkcję Veroniką Grabowski z Posen Party 2017. Wśród sześciu kandydatów na radnych jest też Aaron H. Wisniewski z Posen Community Party.

SCHILLER PARK

W Schiller Park ubiegająca się o reelekcję z ramienia Vision for the Village Party burmistrz Barbara Piltaver – mająca polskie korzenie (nazwisko panieńskie matki: Pasternak) – zmierzy się z Nickiem Caiafą z Schiller Park First. O urzędy radnych stara się syn polskich imigrantów, mówiący po polsku Joseph Kisiel z Vision for the Village Party, a także Joan Golembiewski z Schiller Park First, zaś bezpartyjny Daniel Sliwicki stara się o miejsce w radzie bibliotecznej.

Nick Caiafa – rywal wyborczy Piltaver – zasiada w radzie ds. policji i straży pożarnej. Ostatnio jest on przedmiotem nagłośnionej w mediach kontrowersji w związku z niejasnymi okolicznościami śmierci jego dwóch przyjaciółek. W Schiller Park nie debatuje się programu wyborczego kandydatów na burmistrza, a raczej spekuluje się, jaką rolę mógł odegrać Caiafa w śmierci obu kobiet; jedna powiesiła się 17 lat temu, druga 8 lat temu przedawkowała metadon.

WILLOW SPRINGS

W Willow Springs o reelekcję ubiega się długoletni burmistrz Alan Nowaczyk z ramienia United Party of Willow Springs. Jego kontrkandydatem jest były szef policji w tym mieście John M. Carpino z Integrity Party. Radna Annette Kaptur, koalicjantka Nowaczyka, ubiega się o ponowny wybór jako jedna z sześciu kandydatów na trzy miejsca w radzie miasta.

Alan Nowaczyk zasiada też w zarządzie ds. transportu autobusowego na przedmieściach. W Willow Springs uwaga wyborców koncentruje się na aferze policyjnej. W styczniu media cytowały Nowaczyka wyjaśniającego okoliczności zwolnienia oraz przejścia na emeryturę kilku policjantów, którym władze miasteczka zarzucały m.in. krzywoprzysięstwo i fałszowanie dokumentów. Jeden ze zwolnionych z kolei oskarżał administrację miasta o nieprawidłowe wydatkowanie funduszy federalnych, ale w tej sprawie nie zostały wystosowane formalne zarzuty.

HARWOOD HEIGHTS, JUSTICE, MCCOOK

W tych trzech miejscowościach wybory odbywają się tym razem bez emocji, bowiem tamtejsi politycy mają z góry zapewnione wygrane.

W Harwood Heights, gdzie mieszka sporo Polaków i gdzie w poprzednich latach toczyły się zacięte boje o wszystkie urzędy municypalne, burmistrz Arlene Jezierny ma zapewnioną reelekcję, ponieważ nie ma opozycji. Kontrkandydatów nie mają też pozostali urzędnicy władz tego miasteczka.
W Justice jest podobna sytuacja; Krzysztof Wąsowicz – polski imigrant i jedyny mówiący płynnie po polsku burmistrz w aglomeracji chicagowskiej – nie ma przeciwników, tak samo jak pozostali przedstawiciele władz miasteczka.
W McCook burmistrz Jeffrey Tobolski i członkowie władz miasta również nie mają kontrkandydatów, podobnie jak burmistrz Wilmette, Bob Bielinski nie ma opozycji.

Uwaga wyborcy z przedmieść

Już 20 marca na przedmieściach zaczyna się wczesne głosowanie, które potrwa do 3 kwietnia. Można też głosować korespondencyjnie. Wyborcy z poszczególnych powiatów aglomeracji chicagowskiej powinni uzyskać więcej informacji na temat procedur głosowania odwiedzając witryny internetowe lokalnych władz elekcyjnych.

Powiat Cook:

www.cookcountyclerk.com/elections/Pages/default.aspx

Powiat Du Page:

www.dupageco.org/election/

Powiat Lake :

www.lakecountyil.gov/163/Elections

Powiat Kane

www.kanecountyelections.org/ElectionResults/electionresults.aspx

Powiat Will:

www.thewillcountyclerk.com/

Powiat McHenry:

www.co.mchenry.il.us/county-government/departments-a-i/county-clerk/elections

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks