REKLAMA

2132675739 views

REKLAMA

2132675738 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoWybory na przedmieściach: nowy burmistrz w Evanston, druga tura w Dolton

Wybory na przedmieściach: nowy burmistrz w Evanston, druga tura w Dolton

-

Na przedmieściach Chicago, w powiatach Cook, Lake, Kane i McHenry odbyły się we wtorek 23 lutego prawybory na urzędy lokalne. Z nieoficjalnych wyników można prognozować, że w niektórych miasteczkach dojdzie do zmiany na stanowisku burmistrza. Zwyciężył ten kandydat, który przekroczył wymagany próg 50 procent głosów. W niektórych wyścigach konieczna będzie druga tura, która zostanie przeprowadzona w kwietniu.

Były senator stanowy, Daniel Biss, wygrał demokratyczne prawybory na burmistrza Evanston, północnego sąsiada Chicago. Biss ogłosił swoje zwycięstwo we wtorek po 10 pm, kiedy podano wyniki głosowania z wszystkich 50 placówek wyborczych. Biss zdobył 73 proc., na aktywistkę Lori Keenan oddano 17 proc., a na studenta Purdue University Sebastiana Nallsa 9 proc. głosów – wynika z nieoficjalnych wyników ogłoszonych przez biuro sekretarza powiatu. Urzędujący burmistrz Evanston, Steve Hagerty, nie ubiegał się o reelekcję.
Biss do Evanston przeprowadził się w 2006 r., a w 2012 r. wygrał wybory w 9. okręgu na senatora Illinois. Fotel w Senacie stanowym zajmował przez sześć lat do startu w demokratycznych prawyborach na gubernatora, w których pokonał go J.B. Pritzker, obecnie urzędujący gubernator.
Wszystko wskazuje na to, że w Dolton dojdzie do zmiany na stanowisku burmistrza. Nieoficjalne wyniki wskazują na porażkę obecnego burmistrza Rileya Rogersa (30 proc.) i przewagę Tiffany Henyard (34 proc.). Żaden z czterech kandydatów nie przekroczył jednak wymaganego progu 50 proc. otrzymanych głosów i konieczna będzie druga tura w kwietniu. Jeśli wybory wygra Henyard, będzie pierwszą czarnoskórą na stanowisku burmistrza Dolton.
W Berwyn ubiegający się o reelekcję burmistrz Robert Lovero, zdobywając ponad 52 proc., pokonał Brendana O’Connora.
W Calumet City stanowy poseł Thaddeus Jones ogłosił swoje zwycięstwo w demokratycznych prawyborach nad ubiegającą się o 5. kadencję burmistrz Michelle Markiewicz-Qualkinbush. Burmistrz nie uznała swojej porażki wyborczej. Okoliczności dotyczące tego wyścigu są skomplikowane i rozpatrywane przez stanowy sąd apelacyjny. Sąd Najwyższy stanu Illinois orzekł 17 lutego, że nazwisko Jonesa może zostać umieszczone na karcie wyborczej. Na stronie biura sekretarza powiatu Cook z wynikami wtorkowych prawyborów nazwiska Jonesa nie ma i została podana liczba głosów oddanych na burmistrz Markiewicz-Qualkinbus.
Walkę o reelekcję przegrał burmistrz Lynwood Eugene Williams, którego pokonała w prawyborach Jada Curry, zdobywając prawie 54 proc. głosów.
W Riverdale pewnie prawybory wygrał urzędujący burmistrz Lawrence Jackson, który pokonał Deyona Deana.
Wyniki wtorkowego głosowania zostaną zatwierdzone oficjalnie 16 marca przez władze wyborcze powiatu Cook. W przypadku nieprzekroczenia przez kandydata progu 50 proc. otrzymanych głosów w prawyborach, konieczna będzie druga tura głosowania w kwietniu.
Nie wszystkie powiaty przeprowadzają prawybory. W DuPage County i Will County wyborcy głosować będą w kwietniu w wyborach powszechnych. W Chicago kolejne wybory zaplanowane są dopiero na marzec 2022 r.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

2129615284 views

REKLAMA

REKLAMA

2129615299 views

REKLAMA

REKLAMA

2131411619 views

REKLAMA

2129615309 views

REKLAMA

2129615312 views

REKLAMA

2129615316 views