REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Wyborcze dylematy Polonii. Religia czy imigracja?

Wyborcze dylematy Polonii. Religia czy imigracja?

-

Beata Kucybala przyznaje, że stoi przed dylematem. W zbliżających się wyborach prezydenckich Kucybala chce glosować zgodnie ze swym katolickim sumieniem. Los imigrantki dyktuje jednak co innego. Takich wyborczych dylematów jest wśród chicagowskich Polonusów wiele.

fot. Alex Kane Rudansky, Immigrant Connect/ Parada 3 Majowa w Chicago

REKLAMA

„Nie jestem pewna jaką decyzję podjąć: głosować za Obamą czy poprzeć Republikanów” – mówi 44-latka, która do Chicago przyjechała w 1993 roku z Mikołowa, małej miejscowości w południowej Polsce. W budzących wiele kontrowersji kwestiach etycznych pani Beata zgadza się z doktryną kościoła katolickiego. „Aborcja i małżeństwo homoseksualne to nie dla mnie! Nie ma mowy!” – mówi Kucybala. Przyznając jednocześnie, że podejście Republikanów do kwestii nielegalnej imigracji nie do końca jej odpowiada.

34-letni Marcin prosi by nie podawać jego nazwiska. Mieszka w Ameryce od siedmiu lat i chętnie uczestniczy co roku w 3-majowej paradzie. Marcin w Chicago jest na wizie studenckiej; uczy się w jednej ze szkół językowych. „Wiele osób mówi, że są kropce: chcieliby głosować za partią, która obiecuje reformę imigracyjną, ale ta sama partia popiera aborcję. Polacy to w większości katolicy, przeciwni usuwaniu ciąży. Dlatego ciężko im się zdecydować, na kogo głosować” – mówi Marcin.

To dylemat często spotykany w polonijnej społeczności. Jak połączyć przekonania religijne z poglądami politycznymi. Wychowanie w tradycji rzymskokatolickiej sprawia, że Polonusom bliżej do konserwatywnych wartości republikańskiego kandydata, który opowiada się m.in. za ochroną życia poczętego i przeciwko małżeństwom osób tej samej płci. Polonia skłonna jest głosować za GOP, nawet jeżeli miałoby to oznaczać, zaprzepaszczenie szans na reformę imigracyjną.

fot. Alex Kane Rudansky, Immigrant Connect/ Ksiądz Grzegorz Gorczyca

Ksiądz Grzegorz Gorczyca do USA przybył 11 lat temu. Na co dzień pracuje w parafii pod wezwaniem św. Teresy w Palatine. Często bywa jednak w kościele św. Paskala, w północno-zachodniej części Chicago. Chociaż nie może jeszcze głosować, bo czeka na amerykańskie obywatelstwo, jego przekonania bliższe są Republikanom niż Demokratom.

“Według mnie liberalizm niesie ze sobą pewne zagrożenia” – mówi ks. Gorczyca. “Kiedy ludzie mają nieograniczona wolność wyboru tego, co zdaje się być dla nich korzystne, przestają zwracać uwagę na naukę Jezusa Chrystusa. Wybierają to, co przynosi im korzyść, co jest wygodniejsze” – mówi duchowny. Podkreśla przy tym, że popiera Republikanów także w kwestiach imigracyjnych, stanowczo odrzucając nielegalną imigrację.

„Oczywiście, że chcemy aby ludzi mogli tutaj przyjeżdżać i stawać się częścią tego społeczeństwa i dzielić jego wartości. Jednak samowolne przybywanie tutaj i korzystanie z wszelkich dobrodziejstw jakie oferuje ten kraj, rodzi pewne problemy. (…) Nie jestem przeciwny imigracji jako takiej; sam jestem przecież imigrantem, ale uważam, że powinna sie ona odbywać w legalny sposób” – mówi ks. Gorczyca.

Marcin do kościoła chodzi w każda niedzielę. Chociaż bardzo chciałby, aby wprowadzono reformę imigracyjną, to jednak kwestia ochrony życia poczętego wydaje mu się ważniejsza. „Tysiące, setki tysięcy dzieci mogą się nie nigdy nie urodzić z powodu aborcji. Nie mogę zgodzić się na zabijanie nienarodzonych dzieci, tylko po to aby wprowadzić w tym kraju reformę imigracyjną” – przekonuje 34-letni Polak.

fot. Alex Kane Rudansky, Immigrant Connect/ Agnes Zeliznak

43-letnia Agnes Zeliznak nie będzie głosować na Baracka Obamę, ze względu na jego liberlany stosunek do usuwania ciąży. „Religia jest dla mnie ważniejsza niż kwestie imigracyjne. Każdy powinien szanować ludzkie życie, a aborcja jest niczym innym jak zabijaniem ludzi. Dlatego będą głosować na Romney” – mówi Zeliznak.

Kiedy Michał Dudziński miał 16 lat rodzice powiedzieli mu, że chociaż wychowywali go w wierze rzymsko-katolickiej, to od niego zależy czy będzie podążał tą drogą w swym dorosłym życiu. Choć 31-latek chodzi do kościoła w każda niedzielę, nie zgadza się ze stanowiskiem kościoła w wielu moralnych kwestiach. „Jeżeli nie chcesz mieć dzieci, powinieneś mieć możliwość dokonania aborcji” – mówi Dudziński. „Wiem że kościół mówi co innego, ale ja uważam, że każdy powinien mieć prawo wyboru”. Dla Michała podejście do kwestii imigracyjnych jest jedną z najważniejszych kwestii i swój głos chce oddać na kandydata, który najbardziej sprzyja imigrantom. Chociaż sam ma amerykański paszport od 11 lat, Michał doskonale pamięta o problemach z jakimi każdego dnia zmagają się imigranci.

fot. Alex Kane Rudansky, Immigrant Connect/ Margaret Hubert

„Imigracja jest sprawą najważniejszą. Wiem co to znaczy być imigrantką. Sama przeszłam przez wiele, i wiem z czym muszą zmagać się inni imigranci. Każdego dnia spotykam ludzi, którzy nie maja takiego luksusu z jakiego ja mogę korzystać; nie mogą żyć i pracować tutaj legalnie. Ale to są dobrzy ludzie. I to liczy się najbardziej” – mówi Margaret Hubert, od 19 lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych i posiadająca obywatelstwo tego kraju.

Karolina Kucybala, 20-letnia córka pani Beaty,  także wyraża solidarność z imigrantami. Kiedy rodzina Karoliny przeprowadziła się do USA, dziewczyna miała zaledwie dwa latka. Nawet jako dziecko zdawała sobie jednak sprawę jak trudne jest przystosowanie się do życia w nowym kraju. Dziś Karolina jest studentką Northwestern University i daleko jej do religijności jaką kultywuje jej matka. 20-latka zamierza głosować na Obamę. Jej preferencje politycznie skłaniają się ku Demokratom. Właśnie ze względu na ich przychylny stosunek do imigrantów.

Zbliżające się wybory prezydenckie będą dla wielu Polaków sprawdzianem na ile ich religijne przekonania wpłyną na decyzje przy wyborczych urnach. Co okaże się ważniejsze: doświadczenia codziennego życia na imigracji czy przekonania religijne?

 

Alexandra Rudansky i Rebecca Nelson  – Northwestern University. Konsultacja i tłumaczenie: Magdalena Pantelis

Artykuł powstał w ramach projektu Immigrant Connect, realizowanego m.in. przy współpracy redakcji portalu InformacjeUSA.com w Medill School of Journalism na Northwestern University. 

 

 

58 KOMENTARZE

 1. 34-letni Marcin prosi by nie podawać jego nazwiska. Mieszka w Ameryce od siedmiu lat i chętnie uczestniczy co roku w 3-majowej paradzie. Marcin w Chicago jest na wizie studenckiej; uczy się w jednej ze szkół językowych,
  Marcin nie ma problemu bo nie moze glosowac jak wiekszosc poloni.

 2. …aborcja, emigracja to własny wybór….dla zwykłych ludzi których jest większość Obama jest zbawieniem razem z jego reformami…dziecko kończy uczelnie i będzie mogło korzystać z mojego ubezpieczenia do 26 roku to wielki+,człowiekowi choremu na cukrzyce ,raka itp….nie odmówią ubezpieczenia PEC….Same zalety jak myślicie na kogo będę głosowć?OBAMA-2012

  • I slucha sie z obrzydzeniem jak to Amerykanie i Polacy sa oburzeni tym faktem ze w razie wejscia w zycie obowiazkowego ubezpieczenia oni beda musieli partycypowac w wyzszych skladkach itd aby komus innemu pomoc , to jest hanba !!!!i wstyd dla Narodu ktory chce uchodzic za cywilizowany swiat!!!!! ale nie wie co honor …..Jak sie placi szkoly dla ich dzieci poczawszy od elemementary school a skonczywszy na stanowych collegach czy uniwerytetach gdzie wlasnie z pieniedzy podatnikow dostaja ulgi i stypendia to wtedy jest cisza i wszystko gra w ich strone…. ,ludzie sa tu pozbawieni myslenia i empatii egoistyczni i samolubni ,sa tylko nastawieni na wlasne interesy oczywiscie kosztem drugich ,czyli dobrze korzystac z cudzego ale juz nie z mojego .!!!!

 3. Nikt nikogo w tym kraju nie zmusza do przerywania ciąży, chodzi o prawo wyboru jeżeli jesteś katoliczką postępuj w zgodzie z religią ale trzeba innym pozwolić dokonać wyboru a nie narzucać swoją wolę. Cały cywilizowany świat używa środki antykoncepcyjne tylko nasza wiara nam tego zabrania co za absurd-jeżeli ksiądz gwałci małoletnich to w nagrodę zostaje przeniesiony na inną porafię zamiast do więzienia gdyż zgodnie z naszą religią to nie grzech. Kościół niech lepiej wyspowiada swich pasterzy nim zacznie się wtrącać w politykę i pouczać na kogo głosować, są rzeczy ważniejsze dla nas poloni z których możemy skorzystać głosując na Demokratę niż na tych którzy chcą nas z tąd usunąć sprywatyzować “Social Sercurity” pomysł Busha dzięki,że nie przeszdł jestem ciekaw czy ktoś się zastanowił z czego będzie żył na emeryturze gdy herbaciarze dopną swego obetną świadczenia,zlikwidują ustawę ubezpieczeniową,póżniej szkoły publiczne i inne świadczenia gdyż jak twierdzi Romney każdego powinno być stać na zapewnienie sobie godziwej przyszłości,zlikwidować pożyczki dla studentów a dla młodych na start własnego byznesu niech pożyczają rodzice tak twierdzi nasz mądry milioner który chce stworzyć nowe miejsca pracy tylko nie mówi jak to ma wyglądać. W Polsce już częściowo religię odsunięto od władzy najwyższy czas i tutaj tą pruderię zostawić na boku. Kościół bardzo lubi dzieci :chrzty, komunie, wesela, unieważnienia ślubów, pogrzeby- to jest dobry byznes “Co łaska”.Problem leży w tym, że kościół nie pomaga tym niechcianym dzieciom i matkom które nie stać na dzieci. Te dzieci małolatów i kolorowych utrzymuje Państwo to znaczy my co jest tańsze środki antykoncepcyjne czy utrzymanie i wychowanie dziecka które już z góry jest skazane na bycie gorszym.

  • Janek popieram kazde wypowiedziane przez ciebie zdanie, absolutnie sie z toba zgadzam, madre slowa!!!!!!!!!!!!!!!

  • Janek, kolejny raz wydales z siebie jeden wielki belkot. I to nie dlatego ze jestes prodemokratyczny ( jeszcze niedawno plakales jak demokraci rozwalaja finansowo chicago 🙂 ) , ale dlategomze tysiac roznych watkow wrzucasz do jednego kotla robiac zwykly bigos. Siedzisz w tym kraju dziesiat lat jak sie szczycisz a oglad jego masz…..zaden

  • No Janek ale dowaliles, ale to tylko pokazuje ze kosciol o ktorym piszesz, jest kosciolem falszywym, a nie prawdziwym.Prawdziwi czciciele Boga, czcza go w Duchu i w Prawdzie, a w kosciele katolickim jest tylko zaklamanie jak przystalo na ich ojca szatana o ktorym to Pan jezus powiedzial, ze jest klamca i ojcem klamstwa (Jan 8,44).

 4. Jak może być lepiej w tym kraju jeżeli republikanie wszystkie pomysły i inicjatywy rządu odrzucają:reformę emigracyjną odrzucili, pomysł robut publicznych drogi, mosty (infrastruktura)itp,wygaśnięcie przywileju zniżki podatków dla najbogatszych odrzucili i dziesiątki innych mądrych pomysłów nie dlatego żeby było coś złego czy niepotrzebnego temu krajowi oni robią wszystko, żeby Obama przegrał a z nim przegrywamy my wszyscy. Ich na wszystko stać oni przetrzymają kryzys z bankami ten rząd zrobił dużo dla ludzi miedzy innymi nałożył restrykcje na karty kredytowe które wykończyły miliony, próbowali wpływać na banki w sprawie redukcji procenów (przefinansowania)i.t.p. i wiele inicjatyw jak większe restrykcje na giełdzie i dla banków ale tego Republikanie nie popierają gdyż zgubili by łatwy zarobek za który nie płacą podatków lub płcą bardzo niskie procenty.Jak łatwo jest wprowadzać ludzi w błąd to wystarczy posłuchać ekspertów “KARASI” i innych gadów którzy podają brednie na tematy jak oszczędzać na podatkach dla bogatych zapominają tylko,że te śmieci sprzedają dla ludzi którzy by chcieli uslyszeć jak wykupić ubezpieczenie na zdrowie na które ich nie stać,bardzo duża grupa polaków nie ma ubezpieczenia i korzysta z opieki Szpitala Powiatowego za darma a my w podatkach i tak to zapłacimy.ciekaw jestem jaki procent nas nie posiada ubezpieczenia może któryś z mądrzejszych radiowców przeprowadzi taką ankietę zamiast głupiej zgaduj-zgaduli było by to z dużym pożytkiem dla nas.

  • Janek ,brawo brawo i jeszcze raz brawo !!!.Takich ludzii jak Ty powinno byc jak najwiecej co znaja zycie od podszewki i nie obiecuja pustych frazesow tak jak to robia Republikanie ze dzieki ciezkiej pracy w Ameryce sie wzbogacisz ,tak pracowac nalezy a nawet jest to konieczne tyle tylko ze wraz z praca nalezy rowniez miec mozliwosc wykupienia polisy na zdrowie za cene przystepna dla kazdego czlowieka .Teraz mamy paranoje w tej kwestii gdzie na wypadek przewleklej choroby kazde ubezpieczenie wyklucza wykupienie polisy i szybko sie takiego nieszczesnika pozbywa gdy nawet sie posiada ubezpieczenie ,nie mowiac juz o cenach ktore dla potencjalnie zdrowych ludzii z kosmosu ,To jest nie ludzkie!!! ,kto przez to przeszedl [ nikomu nie zycze tego] nie ma zadnych watpliwosci na kogo ma glosowac!!!.A poza tym nawet jak ktos sie leczy w miastowym szpitalu to przeciez my podatnicy placimy za to rachunki wiec to co jest teraz jest beznsensowne ,upakarzajace i co dla niektorych deprawujace .

 5. Prawie calkowicie zgadzam sie z komentarzami janka – zuch chlopak.
  Mnie interesuje rowniez inny aspekt tego artykulu – dlaczego do cholery Polakow interesuja tylko dwie sprawy: aborcja i emigracja? Czy naprawde tylko te dwa tematy decyduja o kierunku glosowania Polakow? Jesli tak, to wcale sie nie dziwie, ze Polacy jako sila polityczna w tym kraju znacza dokladnie NIC.
  Podoba mi sie o czym janek pisze, gdyz to wszystko co napisal stanowi jedynie malutki procent tego o czym mowia poinformowani Amerykanie.

 6. Ja mam troche inny problem. Nie widze zadnej ROZNICY miedzy partia republikanska, a tzw. Demokratyczna. Juz od przeszlo 100 lat w wyborach glosowali na zmiane za partia demokratyczna, a potem jak sie cos nie podoba to glosowali na republikanow, i znow na zmiane. Zamiast cos sie rzeczywiscie zmienic, to zmienilo sie na GORSZE. Mamy wieksze wydatki, jest wiekszy deficyt, pozyczamy od FED i innych panstw (np. Chiny) coraz wiecej pieniedzy zeby mozna bylo zaplacic za rozne programy rzadowe, itd. Mamy bezprzerwy NIE-KONSTYTUCYJNE wojny, jak w Wietnamie, Afganistanie, Iraku, Libji, Egipcie, itd. Szmuglowanie narkotykow, nie-legalnych imigrantow przez Meksyk bez przerwy rosnie, szmugluja tez bron i tzw. TERRORYSTOW, itd. USA ma ponad 900 baz militarnych w 135 krajach po za nasza granica, Dlaczego np. Niemcy, Japonia, Koreaja, itd. Nawet IZRAEL nie moga sie bez USA obronic? Przeciez np. USA wysyla wiecej tzw. Foreign Aid do Izraela niz do wszystkich panstw Arabskich razem. Po co tyle wydatkow? Rzad tez finansuje ABORCJE. Obecnie wyszlo prawo ze w szpitalu katolickim trzeba zaopatrzyc pacjenta i pracownikow w srodki przeciwko ciazy, itd. Wszystko to sie dzieje pod administracja demokratyczna, jak i republikanska. Jak jerst roznica miedzy KOMUNISTA z partii republikanskiej, a KOMUNISTA z partii demokratycznej? Ja osobiscie uwazam ze nie ma ZADNEJ roznicy. Jestem NIEZALEZNY juz od czterdziestu lat. Przyjechalem z Polski juz dawno. Ani razu nie glosowalem na demokratow, czy tez na republikanow. Sa przeciez inne, niezalezne partie na ktore mozna oddac glos. Niech bedzie to glos PROTESTUJACY ale glos niezalezny. Jak bedzie wiecej PROTESTUJACYCH, ktorzy maja dosc marnowania swoich glosow, glosujac bezprzerwy na te same “rozwiazanie” demokratyczne, czy tez republikanskie, myslimy ze bedzie jakis INNY rezultat. Popelniajac ten sam blad jak sie glosuje bez przerwy na TYCH SAMYCH kandydatow z partii republikanskiej, czy tez demokratycznej to tylko moze byc TEN SAM rezultat. Ich celem jest wprowadzenie GLOBALIZMU na swiecie. Musimy sie OBUDZIC. Glosujmy tym razem za RON PAUL.
  http://www.ronpaul.pl
  http://www.ronpaul2012.com

  • Niezalezny masz racje ja tez nie widze wielkiej roznicy miedzy Republikanami a Demokratami jesli chodzii o ekonomie w USA tak zle i tak zle w sumie to samo .Ale osobiscie sen z powiek mi spedza system opieki zdrowotnej w USA to co sie dzieje i dzialo w przeszlosci to wola o pomste to nieba ,tak doslownie !!1 jak czlowiek jest chory powaznie to juz preexisting condition wyklucza go z czegokolwiek i z jakichkolwiek szans na pomoc i leczenie ,nie ma szans na wykupienie ubezpieczenia i zadnej humanitarnej pomocy ,i my mowimy ze my zyjemy z jednym z najbardziej cywilizowanych panstw na swiecie ???.na tym ma polegac ta cywilizacja ze ona jest tylko dla ”wybranych”????dla mnie ludzkich odruchem jest aktualna reforma zdrowia ktora powinna objac wszystkich ludzii zyjacych w Ameryce obojetnie jaki jest ich status spoleczny i emigracyjny ,niech bedzie ta opieka tzw podstawowa ale niech wszyscy ludzie maja rowne szanse bo na tym polega czlowieczenstwo,zeby w takich kwestiach jak pomoc czlowiekowi ten czlowiek nie zostal pozostawiony sam sobie ,nawet jesli silniejszy i zdrowszy za to zaplaci to jak to sie mowi kiedys sie mu tym samym los odplaci .

  • to znaczy ze wkradasz sie do czyjegos komputera, a na to jest juz odpowiedni paragraf.

  • Bez obaw Klim , jak zawsze Mariano zabawia sie tu w ”zgaduj zgadule ”wiec jak zawsze cos strzelil tylko ze jak zwykle nie nabil i nie trafil ,ale z takimi osobnikami nie wchodzi sie w zadne bezsensowne dyskusje ktore zawsze koncza sie ”gnojenien drugiego i udawadnianiem swojej bezgranicznej glupoty .

  • 🙂 tak, wkradlem sie do twojego i widzialem przez twoja kamerke jak sie tasujesz co wieczor czytajac moje posty 🙂
   jezeli uwazasz ze prawo zostalo naruszone MASZ OBOWIAZEK TO ZGLOSIC !
   🙂

  • zgaduj zgadula, a jeszcze kilka miesiecy temu gesto sie hafciarka tlumaczyla ze adma to maz, ewa zona. pokazala sie wtedy jeszcze bodajze zosia. tyle ze tak jak pisalem- ca cienki jestes pierniku zeby mnie podpuscic ….

  • bredzisz jak zwykle i jestes niewiarygodny, jak mozesz pisac ze widziales mnie przez moja kamerke, jak ja wcale kamerki nie mam.

  • podaj mie glupku kiedy ja sie tlumaczylem kto ja jestem,
   twoj pusty mozg przeciez mowil ze Adam musi miec za zone obowiazkowa Ewe ,

  • Klim nie idnetyfikuj mnie z glupimi i chamskimi odzywkami w Twoim kierunku ja nie mam z tym nic wspolnego. Wiemy czyja to ”zasluga ”wiec komentarze zbedne ……..

 7. Koziolek widzi jednego wielkiego trola manka na tym portalu i koziolek mu przykoziolkuje i bedzie koziolkowal i koziolkowal az wykoziolkuje
  Koziolek widzial roznych debiliAnow ale tego debila do ksiazki rekordow poda jako najglupszego detektywa z koziej wolki
  Beeeeee beeee debiluano manku

 8. koziołek widzi szystko to, co chce wiedzieć niejaki bruno, niejaki klim, a co najlepsze, mam pewne prawo przypuszczać, że koziołek to nikt inny jak ktoś z administracji tego portalu. Bo nikt inny nie może usunąc komentarzu, zostawiając za to odpowiedź na ten komentarz. A mnie to spotkało, że zostawiono mój komentarz a usunięto koziołka, który wcale nie był ani obraxliwy, ani wulgarny, po prostu został wyśmiany,

 9. nie trzeba byc detektywem by dojsc do wniosku, ze bruno, ciekawy, koziolek, anonymus i jeszcze kilka nickow to jest jedna i ta sama osoba. Co najlepsze, podejrzewam, ze to ktos z redaugjacych te strony, bo prowokuje do komenotwania nie wazne, czy madrze czy glupio, waznde by byly wejsica na strone, udokumentowane, bo im wiecej wejsc tym latwiej o reklame i wlasny zarobek. bawcie sie dalej sami beze mnie.

  • stano twoj piesek mariano jescze dodaje to tej listy mnie czyli hafciarecke, ale nigdy nie moge sobie przypomniec aby kiedykolwiek mowil ze moj maz to Adam. uznaj od swojego burka kiedy to bylo, moze bylem tak pijany co mi sie zadko zdarza, ale mjoze

  • hafciarka – ty chlopie robisz bledy na poziomie przedszkola… musisz sie – niestety – podszkolic ( nie mam na mysli literowek ) 🙂

  • kiciuchna moja kochana, chlopa ja nie musze udawac, z tym problemow nie mam, a co do pisowni to jezeli wchodzisz na ten portal gdzie pisza ludzie nie tylko w polsce rodzeni ktorzy przez kilka lat albo kilkanascie uczyli sie polskiego w pisaniu. Tu kiciuchna sa poskie sobotnie szkoly
   kiciuchna powiedz ze po takiej szkole polski jest wysmienity

  • po pierwsze analfabetko “rzadko” a nie “zadko”, tlumacenia o skonczonych szkolach to zostaw dzieciakom co sie tutaj rodzily, ty znajac zycie w mcdonaldzie zamawiajac pokazujesz numer na aluszkach. moze kiedys ten portal dorobi sie czatu, wtedy blysniesz , na razie zacznij na starosc czytac ksiazki, szkoly juz zadnej nie skonczysz. studiowac mozesz i wieku 70 lat, ale o podstawowce nie slyszalem ..
   po drugie jesli twoj umysl nie pozwala ci ogarnac garsci informacji , podpowiem ze bylo to wtedy gdy wystepowalas pod nickiem “ewa”
   tyle na dzisiaj, teraz wynocha

  • Witam.
   O to chodzi na tym forum jak największa ilość, to, że każdy z sobą nieważne. Popularność tego jest zerowa, nikogo nowego, te same osoby odreagowujące swoje niepowodzenia życiowe używające języka rynsztokowego za aprobatą administratora masochisty. Szkoda, że wchodzący tu mają możliwość wyrobienia opinii, sami przyznacie negatywnej o Polakach za granicą. Czy to się zmieni, nie wiem jakie forum tacy forumowicze.

  • To prawda, ze tu malo ludzi wchodzi, juz nie jeden ja to zauwazylem,
   bzdurne tematy bija recordy w ilosciach postow
   bardzo malo ludzi dyskutuje na powazne problemy a tylko jest kilku szczekaczy jak mariano ktorzy zaklocaja
   A koziolek jest dobry

  • Napewno ludzie chetnie by ze soba pogadali ale wiekszosc jest juz chyba znuzona prymitywnymi reakcjami co niektorych delikwentowna forum ktorzy waruja jak pies przy budzie i beznensownie na prawie wszystkich szczekajac i czekajac tylko kiedy ugryzc i cieszac sie z tego ze znow sie im to udalo.

  • Dla Ciebie prymitywne dla innych jest to odreagowanie na życiowe niepowodzenia. Co myśli głowa, zamienia to w słowa.

  • Kazdy czlowiek Yur w swoim zyciu przezywa trudne chwile tak to jest los nikogo nie oszczedza ,ale nikogo to nie tlumaczy i usprawiedliwia aby przez to ponizac i odreagowywac swoje porazki w tak prostacki sposob na innych tym bardziej ludziach ktorzy sa zupelnie nieznani i w niczym nie zawinilil .Jest to brak podstawowej kultury i oglady a jeszcze co niektorzy maja z tego chora satysfakcie .

  • brawo jurus- na ten test czekalem. to wyjasnie wszystko czemu taki belkot z siebie wydobywacie 🙂
   a ja jeszcze raz podpowiem wam- wynocha patafiany na fora milosci jesli to wam z jakis wzgledow nie odpowiada , tutaj juz probowaliscie wszystkiego zeby zrobic sobie koleczko rozancowe i dooopa- nie wyszlo, nawet na 40 kolejnych nickach tego nie uczynicie. mnie 2 tygonie tutaj nie bylo jakos nie widzialem waszych produkcji , widzialem za to waszego przyjaciela rodziny brunocostam, rozumiem ze on nie uzywa jezyka rynsztokowego gdzy jest skieroway przeciwko mariano i stanowi .
   “kazdy ktrego wrogiem stanie sie mariano zostanie naszym przyjacielem”
   barany 🙂

  • to po co sie tu geriatycy meczycie- wynocha do lusienki, a rodacy z kraju wchodzacy na to forum podejrzewam ze oddychaja z ulga widzac ze nie wszystkie osoby z polonii amerykanskiej to otepiale pisowskie matoly ( czy matolki jak sie nazywaja)

  • a co do wchodzenia tutaj malej ilosci osob , to rozumiem ze wy swiry nadrabiacie produkcja nickow. ostatnie 2 tygodnie nie bylo adama i pochodnych popaprancow, tylko sie pojawil- oni zjawili sie rowniez 🙂 magic huh ? 🙂
   teraz zobaczymy jak bruno z koziolkiem i ciekwaym swoje wymioty beda publikowac ….
   cieniasy 🙂

  • Mariano_Maciarewiczano obnażył wszystkich, dobrze że komisji nie powoływał. M_I wstaw sobie jakiegoś emotka, mam awersję do pisma obrazkowego.

  • masz 3 emotki wstawione i jeszcze ci tluku malo? dopiero co wyplakiwales sie ze nie uzywam polskich ogonkow- one wlasnie wygladaja jak smieszne emotki. cos czuje przez skore ze miales na mysli avatarka a nie emotka ale takiemu lamerowi haj ty to penwie rybka- wazne ze pozornie strzelies tekst 🙂
   a co do jakiejs komisji…. co ty bredzisz, wytlumaczysz mi, a co ma macierweicz z moja osoba wspolnego to juz w ogole nie mam pojecia
   ogarnj sie jurus, idz zlopnij sobie browarka na 4th july 🙂

 10. Kazdy ma rozum i wolna wole wybierajac przyszlego prezydenta Ameryki ,wiadomo ze Polacy to w 95% katolicy i w wiekszosci konserwatysci ktorzy niestety nie ida z duchem czasu i sa slepo i niestety bezmyslnie przywiazani to stereotypow .Dlugo jeszcze beda ludzie otumaniani ”mitem pucybuta”ze dzieki ciezkiej i uczciwej pracy w Ameryce sie wzbogacisz ,owszem jak masz prace to stac kazdego na wiele to normalne ,ale jak zaczna sie problemy ze zdrowiem to bez ubezpieczenia traci sie wszystko ,wlacznie z ubezpieczeniem ktore na zasadzie swojego widzimisie eliminuje powaznie chorych pozostawiajac ich na pastwe losu ,oczywiscie wczesniej sa do zaplacenia horrendalne rachunki za dorazna pomoc ,i popoki te zlodziejskie praktyki nie beda zabronione prawem dopoty szpitale ,i firmy farmaceutyczne beda bezkarnie wykanczac ludzii .Nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem dlaczego jedno zycie ludzkie i zdrowie jest drozsze i wazniejsze od drugiego ,czlowiek nie potrzebuje wiele do zycia ale opieka zdrowotna to jest podstawowe prawo dla wszystkich ludzii na swiecie bez wyjatku kto kim jest!!!.

  • klasyczny belkot lewaka o socjalistycznym , skrzywionym , zapewne odziedziczonym czyli wyssanym z mlekiem matki sposobem myslenia.
   ile ty baranie siedzisz w tym kraju? jak byles mlody i zarabiales to co z kasa robiles? przezerales na samochodziki i lanserke na florydzie? a teraz jak zardzewiales to za darmoche bys chcial zeby ktos ciebie leczyl? inwestowales w jakies fundusze emerytalne? nie????? trzeba bylo, teraz bys nie jeczal ze ci republikanie nie chca dac godziwej
   emerytury . wy jestescie socjalistyczne niedorobki majace problem z zupelnie odmiennym sposobem myslenia. wy jedynie co potraficie w waszej Hameryce to qwa pchac dulce do ponczochy i jeczec na caly swiat jaki on jest zly. uspokoje was z jednym – wasze dzieci ktore urodzily sie tutaj na pewno beda inne.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA